Akcja TOPR - śmiertelny wypadek na Orlej Perci
Źródło: TOPR / facebook

Śmiertelny wypadek na Orlej Perci

Po godzinie 12 ratownicy TOPR otrzymali zgłoszenie od trójki turystów o upadku jednego z nich z Pościeli Jasińskiego do Doliny Pańszczycy.

Na pomoc poszkodowanemu ruszyło pięciu ratowników, którzy dotarli na miejsce śmigłowcem. Niestety mimo prób nie byli w stanie uratować turysty, który doznał poważnych urazów głowy.
Współtowarzysze poszkodowanego także potrzebowali pomocy. Nie byli przygotowani na warunki zimowe i nie posiadali odpowiedniego sprzętu, aby poruszać się bezpiecznie w takich warunkach. Dwóch ratowników ewakuowało ich bezpiecznie na grań, a następnie śmigłowcem przetransportowano ich do Zakopanego.

Z kolei po godzinie 17 na prośbę Horskiej Záchrannej Služby w rejon Chaty Pod Rysami poleciał śmigłowiec TOPR po nieprzytomnego turystę, który upadł z wysokości z okolic Kogutka, schodząc z Wysokiej. Z powodu pogorszenia się warunków pogodowych śmigłowiec znad Morskiego Oka zawrócił do Zakopanego.

To już kolejny wypadek śmiertelny w Tatrach w ciągu kilku ostatnich dni. Dwie osoby zginęły na Rysach, jedna na Krzyżnem i jedna na Słowacji.

Ratownicy TOPR przestrzegają, że w wyższych partiach Tatr nadal panują warunki zimowe i niezmiennie apelują o umiejętny dobór celów wycieczek do panujących warunków oraz posiadanego sprzętu i umiejętności oraz doświadczenia.

Źródło: TOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówProjekt nowej kładki rowerowej w Krościenku nad Dunajcem 25 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na Dunajcu powstanie nowa kładka rowerowa, która połączy Krościenko ze SzczawnicąDwa brzegi Dunajca w Krościenku nad Dunajcem i Szczawnicy znów zostaną połączone. Stanie się tak za sprawą kładki rowerowej, która została...
Szkolenie dla twórców internetowych „Tatry od kuchni” 17 września 14 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Szkolenie „Tatry od kuchni” — tym razem podglądanie świstaków i kozicTatrzański Park Narodowy po raz kolejny zabiera twórców internetowych na wspólną wyprawę. Ponieważ tatrzańska przyroda powoli przygotowuje...
Pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria 26 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Trzeci dzień pożaru w Parku Narodowym Czeska SzwajcariaJuż od trzech dni czeska straż pożarna walczy z potężnym pożarem w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Wskutek pożaru spłonęło kilka domów,...
Fjällräven Polar 12 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Już niebawem startuje rekrutacja na Fjällräven Polar 2023300 km arktycznej dziczy, 20 członków drużyny z całego świata, 180 wykwalifikowanych psów zaprzęgowych i podróż, której nigdy nie...
Dolina Pięciu Stawów Polskich 29 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kolejny szlak w Tatrach zamknięty od 1 sierpniaTatrzański Park Narodowy poinformował o kolejnym planowanym zamknięciu fragmentu szlaku od 1 sierpnia. Tym razem chodzi o szlak z Doliny Pięciu...
Piotr Krzyżowski podczas poprzedniej wyprawy w Karakorum 31 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR na Broad Peak oraz K2Na profilu społecznościowym Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pojawiły się dobre wieści z Karakorum.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje