Nocna wyprawa ratowników TOPR na Rysy
Źródło: TOPR / facebook

Kolejny śmiertelny wypadek w Tatrach!

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podało informację o kolejnej nocnej wyprawie ratowników na Rysy, która zakończyła się o godzinie 3:00 nad ranem.

W poniedziałek po godz. 19 do TOPR na numer alarmowy dotarło zgłoszenie od turysty, który schodząc z Rysów w dolnej części Grzędy, stracił z oczu swoją partnerkę. Turystka prawdopodobnie obsunęła się po twardym, zlodowaciałym śniegu. Nie powiodły się próby nawiązania kontaktu głosowego i turysta nie będąc w stanie kontynuować zejścia, poprosił ratowników o udzielenie pomocy.

Z Morskiego Oka natychmiast ruszył ratownik pełniący tam dyżur, z kolei z centrali TOPR wyruszyła wieloosobowa wyprawa z niezbędnym sprzętem. O godz. 20:30 ratownik odnalazł poszkodowaną w okolicy szlaku na Rysy na wysokości 1960 m. Kobieta po 350-metrowym upadku z wysokości leżała nieprzytomna z poważnymi obrażeniami m.in. czaszki, klatki piersiowej i kończyn z wyczuwalnym tętnem. Niestety w trakcie opatrywania krwotoków, tętno turystki przestało być wyczuwalne, wobec czego rozpoczęto zabiegi resuscytacyjne. O godz. 21:50 z powodu braku efektów odstąpiono od resuscytacji. Ratownikom TOPR pozostał smutny obowiązek transportu ciała poszkodowanej.

W międzyczasie dwóch ratowników dotarło do partnera turystki i przy pomocy technik linowych sprowadzili go do schroniska przy Morskim Oku i następnie przetransportowali do Zakopanego.

W wyprawie brało udział 21 ratowników TOPR.

TOPR przypomina i apeluje do turystów o rozsądek — wczesnozimowe warunki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne i zdradliwe. Wszelkie potknięcia, poślizgnięcia się w takim terenie mogą mieć fatalne skutki.

Źródło: TOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówAkcja edukacyjna TPN PoSzlaki 6 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Powraca program edukacyjny PoSzlaki w Tatrzańskim Parku NarodowymTatrzański Park Narodowy ponownie zaprasza wszystkich turystów odwiedzających latem Tatry do udziału w programie edukacyjnym PoSzlaki!
Andrzej Wilczkowski „Wilk” 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Alpinista Andrzej Wilczkowski nie żyjeZmarł Andrzej Wilczkowski „Wilk” - łódzki taternik, alpinista, polarnik. Był także autorem książek o tematyce górskiej, akademickim...
11. edycja festiwalu „Inspirowane górami…” im. Ewy i Macieja Berbeków 6 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
11. edycja festiwalu „Inspirowane górami…” im. Ewy i Macieja BerbekówMiasto Zakopane zaprasza na kolejną edycję tego wydarzenia, które odbędzie się w dniach od 20 do 23 października 2022. Tegoroczna edycja...
Łąka obok schroniska PTTK „Andrzejówka” 20 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nietypowy pomysł schroniska PTTK „Andrzejówka” na promocję regionuSchronisko znajdujące się Przełęczy Trzech Dolin w Górach Kamiennych poinformowało o nowym projekcie promującym Góry Suche, Przełęcz Trzech...
Projekt nowej kładki rowerowej w Krościenku nad Dunajcem 25 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na Dunajcu powstanie nowa kładka rowerowa, która połączy Krościenko ze SzczawnicąDwa brzegi Dunajca w Krościenku nad Dunajcem i Szczawnicy znów zostaną połączone. Stanie się tak za sprawą kładki rowerowej, która została...
Ścianka wspinaczkowa 17 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
PZA zatwierdził nowy format zawodów w konkurencji boulderingPowstał nowy format zawodów pod nazwą bouldering zespołów mieszanych (boulder mixed team). Zgodnie z zapisami przepisów wspinaczki sportowej...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje