The North Face Nowa kolekcja
100 lat schroniska PTTK na Stożku
Źródło: Schronisko PTTK Stożek / facebook

Okrągły jubileusz schroniska na Stożku!

9 lipca odbyły się uroczystości jubileuszowe przy schronisku na Stożku. Najstarsze istniejące polskie schronisko w Beskidzie Śląskim skończyło już 100 lat! Z tej wyjątkowej okazji na szczycie zorganizowano rocznicowe obchody. Inicjatorami spotkania byli członkowie PTTK przy współpracy z PTTS „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej, gospodarzami schroniska oraz Urzędem Miejskim w Wiśle.

Przed południem przy schronisku pojawili się uczestnicy Międzynarodowego Złazu Turystycznego, który zgromadził osoby nie tylko z Polski, ale także liczną grupę z Zaolzia oraz turystów słowackich. Punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którą umieszczono na głazie przy wejściu do schroniska. Na tablicy widnieje napis: „Schronisko PTTK Stożek 100 lat w służbie turystyki. 9 lipca 1922 – 9 lipca 2022” oraz logotypy PTTK i PTTS, logo Wisły i herb powiatu cieszyńskiego.

Budynek schroniska znajduje się poniżej szczytu Wielkiego Stożka tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, które stanowi jednocześnie granicę polsko-czeską. Pasmo Czantorii i Stożka jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią polskiego Beskidu Śląskiego, a jego zakończeniem jest masyw Tułu.
O budowie schroniska zadecydował Zarząd Oddziału PTT w Cieszynie w 1919 roku. Budowę rozpoczęto w maju 1920 r. wg projektu Stanisława Chorubskiego, który wykorzystał elementy architektoniczne zarówno miejscowe, jak i podhalańskie. Uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 9 lipca 1922 r. Schronisko było wielokrotnie modernizowane, w latach 60. doczekało się gruntownego remontu i od tego czasu jego kształt i wygląd praktycznie nie uległy zmianie. Nie zmieniły się też wspaniałe widoki roztaczające się ze schroniska w kierunku wschodnim.

W pobliżu schroniska znajdują się 2 wyciągi narciarskie: krzesełkowy (780 m, czynny również latem) i talerzykowy (275 m).
Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków turystycznych, tutaj przebiega Główny Szlak Beskidzki.

Źródło: UM Wisła

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSezonowa stacja GOPR na górze Żar 23 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR w stacji sezonowej na Górze ŻarOd 1 czerwca ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR ponownie będą pełnić dyżury weekendowe przy górnej stacji PKL Góra Żar.
Mnich w Tatrach 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Odnaleziono ciało poszukiwanego turystyRatownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzili w piątek nocne poszukiwania turysty, który wieczorem nie wrócił z wyprawy...
Platforma widokowa na górze Sobień 7 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Lepszy widok z Sobienia na BieszczadyNa górze Sobień w Bieszczadach leśnicy odnowili mostki, barierki oraz platformę widokową. Prace naprawcze trwały kilkanaście dni, dzięki nim...
Lawina kamienna w Tatrach Wysokich 21 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Potężna lawina kamienna w Tatrach WysokichTo był prawdziwie dramatyczny początek sezonu turystycznego w Słowackich Tatrach nad Zielonym Stawem Kieżmarskim. W piątek wieczorem, około...
Europejski Festiwal Biegowy „Dwa Beskidy” 20 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Do Krynicy-Zdrój wraca Europejski Festiwal BiegowyPo sukcesie w 2021 roku już w najbliższy weekend w Krynicy-Zdroju wystartuje druga edycja Europejskiego Festiwalu Biegowego „Dwa Beskidy”....
Tatry - widok na Rysy 6 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Planowane zamknięcie szlaku na RysyUWAGA! Tatrzański Park Narodowy podał komunikat o zamknięcie szlaku na Rysy w Tatrach w związku z operacją wymiany łańcuchów asekuracyjnych.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje