Okrągły jubileusz schroniska na Stożku!
9 lipca odbyły się uroczystości jubileuszowe przy schronisku na Stożku. Najstarsze istniejące polskie schronisko w Beskidzie Śląskim skończyło już 100 lat! Z tej wyjątkowej okazji na szczycie zorganizowano rocznicowe obchody. Inicjatorami spotkania byli członkowie PTTK przy współpracy z PTTS „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej, gospodarzami schroniska oraz Urzędem Miejskim w Wiśle.
Przed południem przy schronisku pojawili się uczestnicy Międzynarodowego Złazu Turystycznego, który zgromadził osoby nie tylko z Polski, ale także liczną grupę z Zaolzia oraz turystów słowackich. Punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którą umieszczono na głazie przy wejściu do schroniska. Na tablicy widnieje napis: „Schronisko PTTK Stożek 100 lat w służbie turystyki. 9 lipca 1922 – 9 lipca 2022” oraz logotypy PTTK i PTTS, logo Wisły i herb powiatu cieszyńskiego.
Budynek schroniska znajduje się poniżej szczytu Wielkiego Stożka tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, które stanowi jednocześnie granicę polsko-czeską. Pasmo Czantorii i Stożka jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią polskiego Beskidu Śląskiego, a jego zakończeniem jest masyw Tułu.
O budowie schroniska zadecydował Zarząd Oddziału PTT w Cieszynie w 1919 roku. Budowę rozpoczęto w maju 1920 r. wg projektu Stanisława Chorubskiego, który wykorzystał elementy architektoniczne zarówno miejscowe, jak i podhalańskie. Uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 9 lipca 1922 r. Schronisko było wielokrotnie modernizowane, w latach 60. doczekało się gruntownego remontu i od tego czasu jego kształt i wygląd praktycznie nie uległy zmianie. Nie zmieniły się też wspaniałe widoki roztaczające się ze schroniska w kierunku wschodnim.
W pobliżu schroniska znajdują się 2 wyciągi narciarskie: krzesełkowy (780 m, czynny również latem) i talerzykowy (275 m).
Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków turystycznych, tutaj przebiega Główny Szlak Beskidzki.
Źródło: UM Wisła