Zakończyły się Tatrzańskie Opowieści Mateusza Waligóry
Źródło: Mateusz Waligóra / facebook

Zakończyła się wyprawa Tatrzańskie Opowieści podróżnika Mateusza Waligóry

Polski podróżnik Mateusz Waligóra właśnie zakończył swój trwający ponad miesiąc 500-kilometrowy marsz szlakami turystycznymi w polskich Tatrach. Swoją marszrutę rozpoczął w Dolinie Chochołowskiej i sukcesywnie poruszał się na wschód na finałowe miejsce na Rysach.

Celem jego podróży było przejście wszystkich znakowanych szlaków, a przy okazji przyjrzenie się kondycji najwyższych gór w Polsce, tak licznie odwiedzanych przez turystów.

Mateusz Waligóra rozpoczął swoją podróż 28 czerwca, tuż po swoim powrocie z Grenlandii, gdzie wspólnie z Łukaszem Superganem dokonał przejścia na nartach największej wyspy na kuli ziemskiej z zachodu na wschód w ciągu zaledwie 35 dni.

Tym razem celem wyprawy Mateusza było przemierzenie wszystkich znakowanych szlaków w polskich Tatrach oraz weryfikacja kondycji najwyższych gór w Polsce odwiedzanych rocznie przez ponad 4 mln turystów.
Swoją wyprawę podróżnik rozpoczął od wędrówki szlakami w rejonie Doliny Chochołowskiej, przez Dolinę Kościeliską, po Tatry Wysokie w rejonie Hali Gąsienicowej i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Na sam koniec wyprawy Mateusz Waligóra zostawił najdłuższe i najbardziej wymagające przejście w Tatrach Wysokich.

W mediach społecznościowych Mateusz Waligóra relacjonował przebieg całej ekspedycji. Jako najbardziej przykre doświadczenie wspomina zatrucie się wodą z potoku na początku podróży. Przez większość wyprawy wędrował w upale, w ostatnich dniach pogoda się jednak zmieniła. Cała podróż zajęła mu 32 dni. Jak sam podsumował – wyprawa była w pełni udana, przemierzył każdy górski szlak, pokonując łącznie 483 km. W trakcie swoich wędrówek skupiał się na rozmowach z ludźmi — turystami, naukowcami, przyrodnikami, TOPR-owcami, pracownikami TPN i mieszkańcami.

Na tym nie koniec planów podróżniczych Waligóry w tym roku. W najbliższym czasie podróżnik rozpoczyna przygotowania do kolejnej ekspedycji – tym razem na biegun południowy. Wyprawa na Antarktydę to jego wielkie marzenie z dzieciństwa.

Mateusz Waligóra to polski podróżnik specjalizujący się w wyprawach ekstremalnych, a także dziennikarz, fotograf i przewodnik. Jako pierwszy człowiek w historii przeszedł samotnie i bez wsparcia z zewnątrz mongolską część Pustyni Gobi – pokonanie trasy liczącej 1785 km zajęło mu 58 dni.

Źródło: mat. prasowe Geberit

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów18. Warszawski Przegląd Filmów Górskich 7 listopad 2022
Lilianna Błazenek
18. Warszawski Przegląd Filmów Górskich już w przyszłym tygodniuJuż po raz osiemnasty Warszawski Przegląd Filmów Górskich zaprasza miłośników gór do stołecznego kina Wisła. Od 16 do 20 listopada...
XXVII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim 7 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy z całej Polski rywalizowali w Górach StołowychNa Szczelińcu Wielkim w Górach Stołowych w dniach 3-4 września 2022 r. odbyły się XXVII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim.
Polskie podium Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas 21 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Polskie podium w Pucharze Świata we wspinaczce sportowej na czasZa nami kolejna odsłona Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas w Salt Lake City.  Zawody wygrała Aleksandra Mirosław osiągając już w...
Szkolenie dla twórców internetowych „Tatry od kuchni” 17 września 14 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Szkolenie „Tatry od kuchni” — tym razem podglądanie świstaków i kozicTatrzański Park Narodowy po raz kolejny zabiera twórców internetowych na wspólną wyprawę. Ponieważ tatrzańska przyroda powoli przygotowuje...
Miejsce upadku turysty z kamery z drona ratowniczego 27 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Wybrał się na Kasprowy Wierch, a lawina ściągnęła go na słowacką stronęDużo szczęścia miał polski turysta, który w Boże Narodzenie wybrał się na samotną wyprawę na Kasprowy Wierch. Został porwany przez lawinę...
Rozpoczęcie sezonu narciarskiego na Górce Szczęśliwickiej w Warszawie 5 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ruszył sezon narciarski w Warszawie!Od początku października można korzystać ze stoku narciarskiego na Górce Szczęśliwickiej. W ubiegły weekend odbyła się inauguracja sezonu...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje