Zakończyły się Tatrzańskie Opowieści Mateusza Waligóry
Źródło: Mateusz Waligóra / facebook

Zakończyła się wyprawa Tatrzańskie Opowieści podróżnika Mateusza Waligóry

Polski podróżnik Mateusz Waligóra właśnie zakończył swój trwający ponad miesiąc 500-kilometrowy marsz szlakami turystycznymi w polskich Tatrach. Swoją marszrutę rozpoczął w Dolinie Chochołowskiej i sukcesywnie poruszał się na wschód na finałowe miejsce na Rysach.

Celem jego podróży było przejście wszystkich znakowanych szlaków, a przy okazji przyjrzenie się kondycji najwyższych gór w Polsce, tak licznie odwiedzanych przez turystów.

Mateusz Waligóra rozpoczął swoją podróż 28 czerwca, tuż po swoim powrocie z Grenlandii, gdzie wspólnie z Łukaszem Superganem dokonał przejścia na nartach największej wyspy na kuli ziemskiej z zachodu na wschód w ciągu zaledwie 35 dni.

Tym razem celem wyprawy Mateusza było przemierzenie wszystkich znakowanych szlaków w polskich Tatrach oraz weryfikacja kondycji najwyższych gór w Polsce odwiedzanych rocznie przez ponad 4 mln turystów.
Swoją wyprawę podróżnik rozpoczął od wędrówki szlakami w rejonie Doliny Chochołowskiej, przez Dolinę Kościeliską, po Tatry Wysokie w rejonie Hali Gąsienicowej i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Na sam koniec wyprawy Mateusz Waligóra zostawił najdłuższe i najbardziej wymagające przejście w Tatrach Wysokich.

W mediach społecznościowych Mateusz Waligóra relacjonował przebieg całej ekspedycji. Jako najbardziej przykre doświadczenie wspomina zatrucie się wodą z potoku na początku podróży. Przez większość wyprawy wędrował w upale, w ostatnich dniach pogoda się jednak zmieniła. Cała podróż zajęła mu 32 dni. Jak sam podsumował – wyprawa była w pełni udana, przemierzył każdy górski szlak, pokonując łącznie 483 km. W trakcie swoich wędrówek skupiał się na rozmowach z ludźmi — turystami, naukowcami, przyrodnikami, TOPR-owcami, pracownikami TPN i mieszkańcami.

Na tym nie koniec planów podróżniczych Waligóry w tym roku. W najbliższym czasie podróżnik rozpoczyna przygotowania do kolejnej ekspedycji – tym razem na biegun południowy. Wyprawa na Antarktydę to jego wielkie marzenie z dzieciństwa.

Mateusz Waligóra to polski podróżnik specjalizujący się w wyprawach ekstremalnych, a także dziennikarz, fotograf i przewodnik. Jako pierwszy człowiek w historii przeszedł samotnie i bez wsparcia z zewnątrz mongolską część Pustyni Gobi – pokonanie trasy liczącej 1785 km zajęło mu 58 dni.

Źródło: mat. prasowe Geberit

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKolej linowa na Kasprowy Wierch 30 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ruszyła kolej linowa na Kasprowy WierchW dniach 9 – 24 maja kolejka na Kasprowy Wierch była nieczynna ze względu na realizowany przegląd techniczny urządzeń. Zakończono prace i...
Horská Záchranná Služba podczas akcji ratunkowej na południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu w Tatrach Wysokich. 18 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Słowaccy ratownicy pomogli trójce Polaków, którzy utknęli w Tatrach WysokichW sobotni wieczór ratownicy HZS otrzymali zawiadomienie, że troje polskich wspinaczy utknęło na południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu w...
Zejście lawiny pod Baranimi Rogami 10 maja 2022 roku 10 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Odnaleziono kamerę z nagraniem wypadku lawinowego z 10 maja 2022 rokuTurysta z Polski znalazł kamerę GoPro, która należała do narciarzy porwanych przez lawinę pod Baranimi Rogami w Tatrach Słowackich 10 maja...
Orla Perć 28 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Od 1 sierpnia zamknięcie części Orlej PerciTatrzański Park Narodowy informuje, że od początku sierpnia do odwołania zostanie zamknięty dla turystów fragment Orlej Perci. Nieczynny...
Kozice w Tatrach 7 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Kozice w Tatrach policzone – jest ich więcej niż w zeszłym roku21 października Tatrzański Park Narodowy wraz ze swoim słowackim odpowiednikiem zorganizowali jesienne liczenie kozic w Tatrach, w tym roku...
Sezonowa stacja GOPR na górze Żar 23 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR w stacji sezonowej na Górze ŻarOd 1 czerwca ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR ponownie będą pełnić dyżury weekendowe przy górnej stacji PKL Góra Żar.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje