The North Face Nowa kolekcja
Zakończyły się Tatrzańskie Opowieści Mateusza Waligóry
Źródło: Mateusz Waligóra / facebook

Zakończyła się wyprawa Tatrzańskie Opowieści podróżnika Mateusza Waligóry

Polski podróżnik Mateusz Waligóra właśnie zakończył swój trwający ponad miesiąc 500-kilometrowy marsz szlakami turystycznymi w polskich Tatrach. Swoją marszrutę rozpoczął w Dolinie Chochołowskiej i sukcesywnie poruszał się na wschód na finałowe miejsce na Rysach.

Celem jego podróży było przejście wszystkich znakowanych szlaków, a przy okazji przyjrzenie się kondycji najwyższych gór w Polsce, tak licznie odwiedzanych przez turystów.

Mateusz Waligóra rozpoczął swoją podróż 28 czerwca, tuż po swoim powrocie z Grenlandii, gdzie wspólnie z Łukaszem Superganem dokonał przejścia na nartach największej wyspy na kuli ziemskiej z zachodu na wschód w ciągu zaledwie 35 dni.

Tym razem celem wyprawy Mateusza było przemierzenie wszystkich znakowanych szlaków w polskich Tatrach oraz weryfikacja kondycji najwyższych gór w Polsce odwiedzanych rocznie przez ponad 4 mln turystów.
Swoją wyprawę podróżnik rozpoczął od wędrówki szlakami w rejonie Doliny Chochołowskiej, przez Dolinę Kościeliską, po Tatry Wysokie w rejonie Hali Gąsienicowej i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Na sam koniec wyprawy Mateusz Waligóra zostawił najdłuższe i najbardziej wymagające przejście w Tatrach Wysokich.

W mediach społecznościowych Mateusz Waligóra relacjonował przebieg całej ekspedycji. Jako najbardziej przykre doświadczenie wspomina zatrucie się wodą z potoku na początku podróży. Przez większość wyprawy wędrował w upale, w ostatnich dniach pogoda się jednak zmieniła. Cała podróż zajęła mu 32 dni. Jak sam podsumował – wyprawa była w pełni udana, przemierzył każdy górski szlak, pokonując łącznie 483 km. W trakcie swoich wędrówek skupiał się na rozmowach z ludźmi — turystami, naukowcami, przyrodnikami, TOPR-owcami, pracownikami TPN i mieszkańcami.

Na tym nie koniec planów podróżniczych Waligóry w tym roku. W najbliższym czasie podróżnik rozpoczyna przygotowania do kolejnej ekspedycji – tym razem na biegun południowy. Wyprawa na Antarktydę to jego wielkie marzenie z dzieciństwa.

Mateusz Waligóra to polski podróżnik specjalizujący się w wyprawach ekstremalnych, a także dziennikarz, fotograf i przewodnik. Jako pierwszy człowiek w historii przeszedł samotnie i bez wsparcia z zewnątrz mongolską część Pustyni Gobi – pokonanie trasy liczącej 1785 km zajęło mu 58 dni.

Źródło: mat. prasowe Geberit

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKamil Warchoł na ściance wspinaczkowej 27 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
W AGH powstaje spersonalizowana stopa protezowa do wspinaczki ściankowejStudenckie Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping, działające na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki podjęło się ambitnego zadania...
Widok na góry Tatry 16 listopad 2022
Marcin Kijowski
Ważne informacje dla jadących w Tatry i na PodhaleSame dobre informacje napływają do nas spod Tatr. Jest taniej, bez tłoku i szybciej… I tak będzie aż do świąt, gdzie wszystko wróci do...
Szkolenie dla twórców internetowych Tatry od kuchni 28 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN zaprasza na podglądanie kozic i świstakówTatrzański park Narodowy zaprasza twórców internetowych zainteresowanych przyrodą Tatr na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.
szkolenie TPN dla twórców internetowych Tatry od kuchni - 3 września 2022 r. 30 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN organizuje wrześniowe szkolenie w Tatrach dla twórców internetowychPowoli jesień nieśmiało zagląda w Tatry. Nadal w przyrodzie sporo się dzieje się i można prowadzić wiele obserwacji. TPN w najbliższą...
Ratownicy TOPR pomagają turystom na Zadnim Gerlachu 19 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Wspólna akcja TOPR i HZS: na ratunek turystom w głębokiej hipotermiiW niedzielę rano ratownicy TOPR pomogli Horskiej Záchrannej Službie uratować parę turystów z Czech, która utknęła na całą noc w Żlebie...
Wyższe temperatury roczne w górach 15 listopad 2022
Marcin Kijowski
Robi się naprawdę gorącoAlarmistyczne doniesienia naukowców. Choć rok się jeszcze nie skończył, wiadomo już, że będą to jedne z najgorętszych 12 miesięcy w...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje