The North Face Nowa kolekcja
Hilaree Nelson
Źródło: Hilaree Nelson facebook

Manaslu: trwają poszukiwania zaginionej skialpinistki Hilaree Nelson

Od poniedziałku nie ma kontaktu z amerykańską skialpinistką Hilaree Nelson, która zaginęła w trakcie zjazdu na nartach po zdobyciu szczytu Manaslu. Rozpoczęła się akcja poszukiwawcza z użyciem śmigłowca.

Poniedziałek był tragicznym dniem na zboczach Manaslu. Oprócz lawiny, w której śmierć poniósł jeden wspinacz-przewodnik i 13 osób odniosło obrażenia, na górze zaginęła też doświadczona amerykańska himalaistka i skialpinistka Hilaree Nelson.

W poniedziałek o 11.30 czasu lokalnego Nelson wraz ze swoim partnerem Jimem Morrisonem stanęła na prawdziwym szczycie Manaslu. Zgodnie z planem zaczęli zjeżdżać na nartach z wierzchołka.

Okoliczności wypadku są jednak wciąż niejasne. Początkowe doniesienia mówiły o wpadnięciu do 25-metrowej szczeliny w okolicach przedwierzchołka. Według Jibana Ghimire, przedstawiciela Shangri-La Trek, agencji organizującej wyprawę, wypadek wyglądał inaczej – kilka metrów poniżej wierzchołka narta Amerykanki ześlizgnęła się i Nelson spadła po drugiej stronie szczytu, być może nawet 3000 m.

Ghimire stwierdził, że poniedziałkowa lawina zeszła poniżej miejsca, w którym upadła Hilaree Nelson, ale naoczni świadkowie w obozie III sugerują nieco inny przebieg wydarzeń. Powiedzieli, że to właśnie lawina spowodowała upadek himalaistki, podczas gdy Jimowi Morrisonowi udało się uniknąć żywiołu.

Brazylijska himalaistka Fernanda Maciel, która zdążyła zawrócić z trasy tuż przed uderzeniem lawiny, napisała natomiast w swoich mediach społecznościowych, że Nelson „została złapana przez inną lawinę tuż pod szczytem”.

We wtorek o 7.00 rano czasu lokalnego rozpoczęła się akcja poszukiwawcza z użyciem śmigłowca, na którego pokładzie znalazł się również Jim Morrison. Przeszukiwany był południowy stok Manaslu, niestety bez rezultatu. Działania zostały zawieszone na noc i miały zostać wznowione w środę rano.

Hilaree Nelson zjeżdżała z dodatkowym tlenem. Jeśli żyje, tlen w butli może pomóc jej przetrwać przez jakiś w niskiej temperaturze.

Hilaree Nelson jest doświadczoną narciarką i himalaistką. Na swoim koncie ma już m.in. zjazd na nartach z Czo Oju (8 188 m) i Lhotse (8 516 m), odpowiednio szóstego i czwartego najwyższego szczytu świata.

Źródło: everestchronicle.com, explorersweb.com

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTatry latem 7 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki na szlakach w TatrachPo nocnych intensywnych opadach deszczu, wszystkie szlaki w Tatrach są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych zalega błoto. W wyższych partiach...
Akcja HZS w Tatrach Wysokich piorun trafił polskich turystów 16 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Piorun poraził polskich turystów w Tatrach Wysokich. Jeden z nich nie żyjePopołudniem 15 sierpnia słowaccy ratownicy z Horskiej Záchrannej Služby otrzymali prośbę o pomoc na niebieskim szlaku turystycznym pod...
Ratownicy GOPR na szkoleniu z ratownictwa w rwących rzekach górskich 18 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR szkolili się z ratownictwa w rwących rzekach górskichKilka dni temu w Szczawnicy na terenie działania Grupy Podhalańskiej GOPR odbył się centralny kurs ratownictwa na rzekach górskich.
Karkonoski Park Narodowy 13 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zostań przewodnikiem Karkonoskiego Parku NarodowegoKarkonoski Park Narodowy organizuje pierwsze w tym roku szkolenie dla przewodników górskich sudeckich w ramach programu edukacyjnego „Przewodnik...
Łukasza Supergan i Mateusz Waligóra w trakcie trawersu Grenlandii 9 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Już czworo Polaków dokonało w tym roku trawersu Grenlandii!Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Miłka Raulin zakończyła trawers Grenlandii. Okazuje się, że ten rok jest bardzo wyjątkowy – już 4 osoby...
XV edycja Festiwalu Górskiego Adrenalinium 17 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
XV edycja Festiwalu Górskiego Adrenalinium już w najbliższy weekendZa kilka dni do Żywca przyjadą miłośnicy górskich przygód. W dniach 21-23 października odbędzie się trzydniowe kameralne wydarzenie filmowo...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje