Hilaree Nelson
Źródło: Hilaree Nelson facebook

Manaslu: trwają poszukiwania zaginionej skialpinistki Hilaree Nelson

Od poniedziałku nie ma kontaktu z amerykańską skialpinistką Hilaree Nelson, która zaginęła w trakcie zjazdu na nartach po zdobyciu szczytu Manaslu. Rozpoczęła się akcja poszukiwawcza z użyciem śmigłowca.

Poniedziałek był tragicznym dniem na zboczach Manaslu. Oprócz lawiny, w której śmierć poniósł jeden wspinacz-przewodnik i 13 osób odniosło obrażenia, na górze zaginęła też doświadczona amerykańska himalaistka i skialpinistka Hilaree Nelson.

W poniedziałek o 11.30 czasu lokalnego Nelson wraz ze swoim partnerem Jimem Morrisonem stanęła na prawdziwym szczycie Manaslu. Zgodnie z planem zaczęli zjeżdżać na nartach z wierzchołka.

Okoliczności wypadku są jednak wciąż niejasne. Początkowe doniesienia mówiły o wpadnięciu do 25-metrowej szczeliny w okolicach przedwierzchołka. Według Jibana Ghimire, przedstawiciela Shangri-La Trek, agencji organizującej wyprawę, wypadek wyglądał inaczej – kilka metrów poniżej wierzchołka narta Amerykanki ześlizgnęła się i Nelson spadła po drugiej stronie szczytu, być może nawet 3000 m.

Ghimire stwierdził, że poniedziałkowa lawina zeszła poniżej miejsca, w którym upadła Hilaree Nelson, ale naoczni świadkowie w obozie III sugerują nieco inny przebieg wydarzeń. Powiedzieli, że to właśnie lawina spowodowała upadek himalaistki, podczas gdy Jimowi Morrisonowi udało się uniknąć żywiołu.

Brazylijska himalaistka Fernanda Maciel, która zdążyła zawrócić z trasy tuż przed uderzeniem lawiny, napisała natomiast w swoich mediach społecznościowych, że Nelson „została złapana przez inną lawinę tuż pod szczytem”.

We wtorek o 7.00 rano czasu lokalnego rozpoczęła się akcja poszukiwawcza z użyciem śmigłowca, na którego pokładzie znalazł się również Jim Morrison. Przeszukiwany był południowy stok Manaslu, niestety bez rezultatu. Działania zostały zawieszone na noc i miały zostać wznowione w środę rano.

Hilaree Nelson zjeżdżała z dodatkowym tlenem. Jeśli żyje, tlen w butli może pomóc jej przetrwać przez jakiś w niskiej temperaturze.

Hilaree Nelson jest doświadczoną narciarką i himalaistką. Na swoim koncie ma już m.in. zjazd na nartach z Czo Oju (8 188 m) i Lhotse (8 516 m), odpowiednio szóstego i czwartego najwyższego szczytu świata.

Źródło: everestchronicle.com, explorersweb.com

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówWidok na Tatry 20 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 20 października 2022 r.W Tatrach nadal panują trudne warunki na szlakach. Turyści wybierający się w Tatry powinni zachować ostrożność. Ratownicy TOPR apelują o...
niebieski szlak Zazadnia - Wiktorówki 27 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Krótkie zamknięcie niebieskiego szlaku na WiktorówkiTatrzański Park Narodowy informuje o zamknięciu niebieskiego szlaku turystycznego na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach).
Skaning naziemny zasięgu czoła lodowca Paierlbreen 25 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
58. wyprawa polarna Uniwersytetu Śląskiego na SpitsbergenNaukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wyruszyli na Spitsbergen. To już kolejna wyprawa polarna śląskich badaczy, którzy zajmują się tematyką...
To będzie już całkiem nowa drabinka. I szlak trzeba będzie powtórzyć... 18 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Słynna drabinka już nie zaskrzypi…Wreszcie jest. Nówka sztuka, mało jeszcze śmigana. Turyści nie będą już skarżyć się, że się chwieje, chybocze i skrzypi. Emocje...
Tatry latem 7 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki na szlakach w TatrachPo nocnych intensywnych opadach deszczu, wszystkie szlaki w Tatrach są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych zalega błoto. W wyższych partiach...
Hala Gąsienicowa - wrzesień 2022 19 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Aktualne warunki turystyczne w TatrachW Tatrach spadł śnieg, który leży już od wysokości około 1400 m n.p.m. Na szlakach jest bardzo ślisko i mokro. Obecnie panują niekorzystne...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje