Akcja ratunkowa TOPR pod Rysami
Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe / facebook

Tragiczne wieści z Tatr: 21-latka zginęła spadając 1000 metrów z Rysów

Koniec roku w Tatrach niestety okazał się tragiczny. W piątek 30 grudnia 21-letnia turystka poślizgnęła się przy schodzeniu z Rysów i spadła w przepaść 1000 metrów, ginąc na miejscu.

Ok. 16:30 w piątek TOPR otrzymał zgłoszenie od towarzyszki 21-latki, że ta, schodząc z Rysów, pośliznęła się, spadła i nie ma z nią kontaktu.

Ze schroniska nad Morskim Okiem natychmiast wyruszyło na miejsce wypadku dwóch ratowników, a z centrali TOPR kolejnych trzynastu wraz z dodatkowym sprzętem.

O godzinie 17:35 ratownicy z Morskiego Oka znaleźli zaginioną turystkę, niestety bez oznak życia, ok. 150 metrów nad Czarnym Stawem. W wyniku ponad 1000-metrowego upadku śnieżno-skalnym terenem kobieta doznała śmiertelnych obrażeń, a ratownikom pozostał już tylko smutny obowiązek transportu ciała do schroniska przy Morskim Oku.

W trakcie akcji poszukiwawczej dwóch ratowników udało się na wierzchołek Rysów, żeby sprowadzić koleżankę zmarłej turystki. Podczas podejścia Wielkim Wołowym Żlebem spotkali dwóch turystów z Czech, którzy utknęli w trakcie zejścia z Rysów i również potrzebowali pomocy. W związku z tym kolejnych dwóch ratowników poszło w kierunku czeskich turystów, żeby pomóc im zejść do schroniska.

Wszyscy ratowani zostali bezpiecznie sprowadzeni, a cała akcja ratunkowa zakończyła się o 3:00 w nocy.

Jak się okazało, wszyscy turyści, w tym tragicznie zmarła, zamiast raków, które są konieczne przy takiej wspinaczce, byli wyposażeni jedynie w raczki. Ratownicy przypominają, że raczki to sprzęt, który nadaje się do wędrowania po płaskich dolinach, natomiast w wyższych partiach gór absolutnie konieczne jest posiadanie nie tylko raków, ale także czekana, lawinowego ABC oraz dużego doświadczenia w posługiwaniu się tym sprzętem.

W Tatrach nadal panują trudne warunki do uprawiania turystyki. W wielu miejscach pokrywa śnieżna jest bardzo twarda lub występują oblodzenia, w żlebach natomiast nagromadzone są spore depozyty przewianego śniegu.

Źródło: TOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTatry 7 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki turystyczne w TatrachWarunki turystyczne do wędrowania po szlakach w Tatrach są dobre, jednak godzinach porannych szlaki są mokre i błotniste, przede wszystkim w...
Karkonosze 2 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Karkonosze otwierają letnie szlaki dla turystówNa szlakach w Karkonoszach trwa już w pełni wiosna! Warunki do uprawiania turystyki pieszej są dobre.  Mogą jeszcze występować płaty...
Hilaree Nelson 28 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Smutne wieści z Nepalu: odnaleziono ciało Hilaree NelsonNiestety sprawdziły się najgorsze obawy dotyczące zaginionej w trakcie zjazdu na nartach z Manaslu Hilaree Nelson. Ciało skialpinistki...
Remont drogi dojazdowej do Błędnych Skał 5 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Remont drogi dojazdowej do Błędnych SkałPark Narodowy Gór Stołowych opublikował komunikat o czasowym zamknięciu drogi dojazdowej do Błędnych Skał w związku z planowanym remontem...
13 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Finał konkursu na Książkę Górską Roku 2022Zakończyła się kolejna edycja Konkursu na Książkę Górską Roku, organizowanego w ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady i Festiwalu...
Maraton MTB w Krynicy-Zdroju 24-25 września 23 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Finał Maratonu MTB w Krynicy-ZdrojuJuż w ten weekend organizatorzy zapraszają do Krynicy na dwudniową, finałową edycję cyklu imprez Maratonmtb.pl 2022. Zawody odbędą się na...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje