The North Face Nowa kolekcja
Akcja ratunkowa TOPR pod Rysami
Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe / facebook

Tragiczne wieści z Tatr: 21-latka zginęła spadając 1000 metrów z Rysów

Koniec roku w Tatrach niestety okazał się tragiczny. W piątek 30 grudnia 21-letnia turystka poślizgnęła się przy schodzeniu z Rysów i spadła w przepaść 1000 metrów, ginąc na miejscu.

Ok. 16:30 w piątek TOPR otrzymał zgłoszenie od towarzyszki 21-latki, że ta, schodząc z Rysów, pośliznęła się, spadła i nie ma z nią kontaktu.

Ze schroniska nad Morskim Okiem natychmiast wyruszyło na miejsce wypadku dwóch ratowników, a z centrali TOPR kolejnych trzynastu wraz z dodatkowym sprzętem.

O godzinie 17:35 ratownicy z Morskiego Oka znaleźli zaginioną turystkę, niestety bez oznak życia, ok. 150 metrów nad Czarnym Stawem. W wyniku ponad 1000-metrowego upadku śnieżno-skalnym terenem kobieta doznała śmiertelnych obrażeń, a ratownikom pozostał już tylko smutny obowiązek transportu ciała do schroniska przy Morskim Oku.

W trakcie akcji poszukiwawczej dwóch ratowników udało się na wierzchołek Rysów, żeby sprowadzić koleżankę zmarłej turystki. Podczas podejścia Wielkim Wołowym Żlebem spotkali dwóch turystów z Czech, którzy utknęli w trakcie zejścia z Rysów i również potrzebowali pomocy. W związku z tym kolejnych dwóch ratowników poszło w kierunku czeskich turystów, żeby pomóc im zejść do schroniska.

Wszyscy ratowani zostali bezpiecznie sprowadzeni, a cała akcja ratunkowa zakończyła się o 3:00 w nocy.

Jak się okazało, wszyscy turyści, w tym tragicznie zmarła, zamiast raków, które są konieczne przy takiej wspinaczce, byli wyposażeni jedynie w raczki. Ratownicy przypominają, że raczki to sprzęt, który nadaje się do wędrowania po płaskich dolinach, natomiast w wyższych partiach gór absolutnie konieczne jest posiadanie nie tylko raków, ale także czekana, lawinowego ABC oraz dużego doświadczenia w posługiwaniu się tym sprzętem.

W Tatrach nadal panują trudne warunki do uprawiania turystyki. W wielu miejscach pokrywa śnieżna jest bardzo twarda lub występują oblodzenia, w żlebach natomiast nagromadzone są spore depozyty przewianego śniegu.

Źródło: TOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówNowości w mapach Google 30 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ważne dla turystów nowości w Mapach Google Popularna aplikacja Mapy Google doczekała się właśnie kilku nowości, które z pewnością okażą się przydatne dla turystów i rowerzystów.
Akcja ratunkowa Grupy Krakonoskiej GOPR 11 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nie ma planów wprowadzenia płatnych akcji ratowniczych w górachTemat konieczności ponoszenia kosztów akcji ratowniczych w górach przez poszkodowanych powraca często w opinii publicznej, szczególnie po...
Sezonowa stacja GOPR na górze Żar 23 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR w stacji sezonowej na Górze ŻarOd 1 czerwca ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR ponownie będą pełnić dyżury weekendowe przy górnej stacji PKL Góra Żar.
Wulkan Kluczewska Sopka 5 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Tragedia na Kamczatce: zginęło osiem osób, trwają poszukiwania ocalałychCo najmniej osiem osób zginęło w wyniku upadku podczas wspinaczki na najwyższy aktywny wulkan Eurazji Kluczewska Sopka, znajdujący się we...
Koszenie górskich łąk w słowackich Tatrach 22 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Koszenie górskich łąk w słowackich TatrachSłowacki park narodowy poinformował, że ostatnich dniach pogoda dopisywała i udało się zakończyć wszystkie niezbędne prace na górskich...
Łąka obok schroniska PTTK „Andrzejówka” 20 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nietypowy pomysł schroniska PTTK „Andrzejówka” na promocję regionuSchronisko znajdujące się Przełęczy Trzech Dolin w Górach Kamiennych poinformowało o nowym projekcie promującym Góry Suche, Przełęcz Trzech...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje