W Tatrach jeszcze niebezpiecznej. Ogłoszono lawinową trójkę
Pogoda w Tatrach znacznie się pogorszyła. TOPR ogłosił już trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są ekstremalnie trudne.
W Tatrach wieje bardzo silny wiatr, w porywach dochodzący nawet do 80 km/h. Góry przysypane są śniegiem, miejscami występują głębokie, nawiane zaspy. Od wczorajszego wieczora na wysokości od 1700 m n.p.m. obowiązuje trzeci, znaczny, stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Jak czytamy w najnowszym komunikacie TOPR-u, głównym problemem będą nadal poduchy nawianego śniegu, źle związanego z podłożem. Miejsca bezpieczne (wywiane) blisko sąsiadują z miejscami niebezpiecznymi (nawianymi). Prognozowane opady śniegu z wiatrem utrudnią rozpoznanie tych niebezpiecznych miejsc, a silny wiatr będzie zwiększał zagrożenie lawinowe.
W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Jak ostrzega TPN, opad deszczu ze śniegiem oraz mgła znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Miejscami jest ślisko, gdzie indziej wiatr nawiał większe ilości śniegu, tworząc głębokie zaspy. Wyżej położone szlaki są w większości nieprzetarte. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC: detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
Na szlakach dolinnych również zalega świeży śnieg. Niezbędne mogą okazać się raczki i kijki, ponieważ miejscami jest ślisko.
Jak informuje TPN, do Doliny Pięciu Stawów dotrzemy już tylko wariantem zimowym, czyli korzystając z tzw. Obejścia za Kopą, wyznakowanego tyczkami.
Tatrzańskie stawy zamarzły, lecz warstwa lodu jest jeszcze cienka – TPN apeluje, aby na nią nie wchodzić.
Źródło: TOPR, TPN