Widok z kamery internetowej TOPR na Morskie Oko
Źródło: Kamera internentowa TOPR

W Tatrach jeszcze niebezpiecznej. Ogłoszono lawinową trójkę

Pogoda w Tatrach znacznie się pogorszyła. TOPR ogłosił już trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są ekstremalnie trudne.

W Tatrach wieje bardzo silny wiatr, w porywach dochodzący nawet do 80 km/h. Góry przysypane są śniegiem, miejscami występują głębokie, nawiane zaspy. Od wczorajszego wieczora na wysokości od 1700 m n.p.m. obowiązuje trzeci, znaczny, stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie TOPR-u, głównym problemem będą nadal poduchy nawianego śniegu, źle związanego z podłożem. Miejsca bezpieczne (wywiane) blisko sąsiadują z miejscami niebezpiecznymi (nawianymi). Prognozowane opady śniegu z wiatrem utrudnią rozpoznanie tych niebezpiecznych miejsc, a silny wiatr będzie zwiększał zagrożenie lawinowe.

W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Jak ostrzega TPN, opad deszczu ze śniegiem oraz mgła znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Miejscami jest ślisko, gdzie indziej wiatr nawiał większe ilości śniegu, tworząc głębokie zaspy. Wyżej położone szlaki są w większości nieprzetarte. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC: detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na szlakach dolinnych również zalega świeży śnieg. Niezbędne mogą okazać się raczki i kijki, ponieważ miejscami jest ślisko.

Jak informuje TPN, do Doliny Pięciu Stawów dotrzemy już tylko wariantem zimowym, czyli korzystając z tzw. Obejścia za Kopą, wyznakowanego tyczkami.

Tatrzańskie stawy zamarzły, lecz warstwa lodu jest jeszcze cienka – TPN apeluje, aby na nią nie wchodzić.

Źródło: TOPR, TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówBudynek kolei linowej na Kasprowym Wierchu 2 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Akcja #Stacja Edukacja 2022 na Kasprowym WierchuNa Kasprowym Wierchu wystartowała akcja przygotowana wspólnie przez Polskie Koleje Linowe i Tatrzański Park Narodowy.
Dolina pod Reglami 16 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty fragment Drogi pod ReglamiTatrzański Park Narodowy informuje, że od 18 października do odwołania, zamknięty będzie fragment Drogi pod Reglami na odcinku: Dolina Białego...
Polar Sport SKITUR im. Basi German 8 luty 2023
Marcin Kijowski
XVIII Polar Sport Skitour w Zawoi: będą foki, raki i czekany25 lutego już po raz XVIII sklep górski Polar Sport zaprasza pod Mosorny Groń w Zawoi na doroczne skiturowe święto. Na zawodników i kibiców...
Ryszard Jan Pawłowski na Demavend 15 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ryszard Pawłowski na najwyższym wulkanie AzjiPolski taternik, alpinista i himalaista, który za kilka dni będzie świętował swoje 72 urodziny, wspiął się na najwyższy wulkan Azji -...
Europejski Festiwal Biegowy „Dwa Beskidy” 20 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Do Krynicy-Zdrój wraca Europejski Festiwal BiegowyPo sukcesie w 2021 roku już w najbliższy weekend w Krynicy-Zdroju wystartuje druga edycja Europejskiego Festiwalu Biegowego „Dwa Beskidy”....
Yvon Chouinard 16 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Od teraz Ziemia jedynym udziałowcem PatagoniiPrawie pół wieku po założeniu firmy Patagonia, producenta odzieży outdoorowej, właściciel marki Yvon Chouinard oddaje swoją firmę, by...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje