The North Face Nowa kolekcja
Akcja ratunkowa TOPR - transport na noszach turystki z Przełęczy Karb
Źródło: TOPR / facebook

Ratownicy TOPR podsumowali pierwszy październikowy weekend

W miniony weekend ratownicy TOPR pomogli ośmiu poszkodowanym turystom. Najwięcej pracy mieli w sobotę, kiedy w Tatrach było sporo turystów, a warunki pogodowe w większości uniemożliwiły użycie śmigłowca.

Do pierwszego zdarzenia doszło kilka minut po godzinie 12, kiedy otrzymali sygnał, że turystka spadła z Przełęczy Zawrat ok. 150 m w dół śnieżno-skalnym terenem. Szczęśliwie nie doznała przy tym żadnych obrażeń. Ratownik z Murowańca sprowadził turystkę do Schroniska na Hali Gąsienicowej.

W tym samym czasie śmigłowiec przetransportował ośmiu ratowników w okolice Szpiglasowej Przełęczy, którzy do Morskiego Oka znieśli na noszach turystę z urazem stawu skokowego. Jeszcze w trakcie tych działań na centralę TOPR zadzwonili turyści z informacją o urazie stawu skokowego u jednej z osób znajdującej się kilkadziesiąt metrów powyżej przełęczy Karb. Z centrali wyjechała sześcioosobowa grupa ratowników, którzy znieśli turystkę na noszach do Murowańca.

Z kolei wieczorem przy pomocy aplikacji Ratunek udało się naprowadzić na szlak dwójkę turystów, którzy we mgle zgubili drogę, schodząc ze Starorobociańskiego Wierchu w kierunku Siwego Zwornika.

W Tatrach w wyższych partiach nadal zalega śnieg. Na początku tygodnia spodziewane jest ochłodzenie i kolejne opady śniegu.

TOPR apeluje o sprawdzanie aktualnych prognoz pogody i warunków turystycznych oraz o umiejętny dobór celów wycieczek do warunków, posiadanego sprzętu i umiejętności.

Źródło: TOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMonika Witkowska 22 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Polka zdobyła K2! Czekaliśmy na to 36 latMonika Witkowska nad ranem weszła na szczyt K2 jako druga Polka w historii po Wandzie Rutkiewicz. Góra czekała 36 lat na kolejną naszą...
Zakończyły się Tatrzańskie Opowieści Mateusza Waligóry 17 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zakończyła się wyprawa Tatrzańskie Opowieści podróżnika Mateusza WaligóryPolski podróżnik Mateusz Waligóra właśnie zakończył swój trwający ponad miesiąc 500-kilometrowy marsz szlakami turystycznymi w polskich...
Widok z kamery internetowej TOPR na Morskie Oko 16 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
W Tatrach jeszcze niebezpiecznej. Ogłoszono lawinową trójkęPogoda w Tatrach znacznie się pogorszyła. TOPR ogłosił już trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych...
niebieski szlak Zazadnia - Wiktorówki 27 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Krótkie zamknięcie niebieskiego szlaku na WiktorówkiTatrzański Park Narodowy informuje o zamknięciu niebieskiego szlaku turystycznego na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach).
Ścianka wspinaczkowa 17 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
PZA zatwierdził nowy format zawodów w konkurencji boulderingPowstał nowy format zawodów pod nazwą bouldering zespołów mieszanych (boulder mixed team). Zgodnie z zapisami przepisów wspinaczki sportowej...
Hala Gąsienicowa - wrzesień 2022 19 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Aktualne warunki turystyczne w TatrachW Tatrach spadł śnieg, który leży już od wysokości około 1400 m n.p.m. Na szlakach jest bardzo ślisko i mokro. Obecnie panują niekorzystne...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje