Akcja ratunkowa TOPR - transport na noszach turystki z Przełęczy Karb
Źródło: TOPR / facebook

Ratownicy TOPR podsumowali pierwszy październikowy weekend

W miniony weekend ratownicy TOPR pomogli ośmiu poszkodowanym turystom. Najwięcej pracy mieli w sobotę, kiedy w Tatrach było sporo turystów, a warunki pogodowe w większości uniemożliwiły użycie śmigłowca.

Do pierwszego zdarzenia doszło kilka minut po godzinie 12, kiedy otrzymali sygnał, że turystka spadła z Przełęczy Zawrat ok. 150 m w dół śnieżno-skalnym terenem. Szczęśliwie nie doznała przy tym żadnych obrażeń. Ratownik z Murowańca sprowadził turystkę do Schroniska na Hali Gąsienicowej.

W tym samym czasie śmigłowiec przetransportował ośmiu ratowników w okolice Szpiglasowej Przełęczy, którzy do Morskiego Oka znieśli na noszach turystę z urazem stawu skokowego. Jeszcze w trakcie tych działań na centralę TOPR zadzwonili turyści z informacją o urazie stawu skokowego u jednej z osób znajdującej się kilkadziesiąt metrów powyżej przełęczy Karb. Z centrali wyjechała sześcioosobowa grupa ratowników, którzy znieśli turystkę na noszach do Murowańca.

Z kolei wieczorem przy pomocy aplikacji Ratunek udało się naprowadzić na szlak dwójkę turystów, którzy we mgle zgubili drogę, schodząc ze Starorobociańskiego Wierchu w kierunku Siwego Zwornika.

W Tatrach w wyższych partiach nadal zalega śnieg. Na początku tygodnia spodziewane jest ochłodzenie i kolejne opady śniegu.

TOPR apeluje o sprawdzanie aktualnych prognoz pogody i warunków turystycznych oraz o umiejętny dobór celów wycieczek do warunków, posiadanego sprzętu i umiejętności.

Źródło: TOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMorskie Oko w Tatrach 20 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Tatrzański Park Narodowy podsumował tegoroczne wakacjeW lipcu i sierpniu na tatrzańskie szlaki weszło około 1 mln 700 tys. turystów, czyli o prawie 100 tys. osób mniej niż w ubiegłym roku. Od...
Wyprawa na Huascaran 19 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wyprawa ekipy Andrzeja Myrty na Huascarán przerwana przez wypadekAndrzej Myrta, radomski podróżnik i alpinista wraz z ekipą wyruszyli 1 czerwca z Berlina do Limy, aby zdobyć Huascarán w Andach Peruwiańskich.
Polar Sport Run 2022 1 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Trwają zapisy na Polar Sport Run Memoriał im. Wojtka Kozuba 2022Organizatorzy zapraszają do zapisów na kolejną edycję kultowej imprezy z najlepszym polarsportowym klimatem, czyli trzeci Polar Sport Run i po...
Tragedia pod Potrójną 3 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Tragedia w Beskidach. Nie żyje turystkaNa jednym z beskidzkich szlaków prowadzącym na szczyt Potrójnej znaleziono dwie osoby w stanie głębokiej hipotermii. Niestety jednej z nich nie...
Lubań wieża widokowa 26 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Bieg na Lubań - organizatorzy przedłużają zapisyJuż 5 sierpnia o godz. 14 w Ochotnicy Dolnej wystartuje bieg na Lubań. Zawodnicy pobiegną niebieskim szlakiem PTTK, meta biegu zostanie...
Tatrzańska Wyrypa Macieja Śpiewanka 22 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Osiem schronisk w Tatrach w ciągu jednego dnia!Ciekawe i ambitne wyzwanie postawił przed sobą Maciej Śpiewanek. 18 czerwca 2022 roku przeszedł całą trasę łączącą wszystkie schroniska w...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje