Beskidzka Grupa GOPR
Źródło: GOPR / facebook

GOPR podsumował pierwsze półrocze tego roku

Kilka dni temu Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało działalność ratowniczą prowadzoną przez pierwsze półrocze 2022 roku. Od stycznia do końca czerwca 2022 roku ratownicy GOPR przeprowadzili łącznie 1 190 działań ratunkowych w górach, w tym 227 wypraw ratunkowych. W swoich działaniach 74 razy skorzystano ze wsparcia śmigłowca.

Najwięcej działań ratunkowych w górach (310 akcji) przeprowadzili ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR. W tym okresie zdarzyło się aż 29 wypadków śmiertelnych. Najwięcej (po 4 wypadki) miało miejsce na obszarze Beskidzkiej Grupy GOPR, Bieszczadzkiej Grupy GOPR oraz Grupy Podhalańskiej GOPR.

Obecny sezon wakacyjny już trwa, górach można zauważyć zwiększoną liczbę turystów. Pomimo prowadzonych akcji edukacyjnych, nadal nie wszystkie osoby wybierające się na szlak są odpowiednio przygotowane do wyprawy. W związku z tym urazy kończyn, przede wszystkim kończyn dolnych, są najczęstszymi powodami interwencji ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ratownicy GOPR apelują, aby wychodząc w góry wkładać buty, które usztywnią kostkę. Nie należy zakładać sandałów czy adidasów. Koniecznie należy sprawdzić prognozę pogody i przygotować się na różnorodne warunki pogodowe, w górach pogoda może zmienić się gwałtownie. Jeżeli na trasie napotkamy burzę, należy nie panikować spokojnie zejść z grani.
W telefonie koniecznie należy zainstalować aplikację „Ratunek”, naładować telefon i zabierać ze sobą powerbank.

Źródło: GOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówXXVII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim 7 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy z całej Polski rywalizowali w Górach StołowychNa Szczelińcu Wielkim w Górach Stołowych w dniach 3-4 września 2022 r. odbyły się XXVII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim.
Zdobycie Kunyang Chhish przez polską wyprawę w dniu 26 sierpnia 1971 r. 29 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Rocznica historycznego wejścia Polaków na Kunyang ChhishZa nami kolejna rocznica historycznego wejścia polskiej wyprawy na Kunyang Chhish. Była to pierwsza powojenna, polska wyprawa w Karakorum, a...
Polar Sport Run 2022 1 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Trwają zapisy na Polar Sport Run Memoriał im. Wojtka Kozuba 2022Organizatorzy zapraszają do zapisów na kolejną edycję kultowej imprezy z najlepszym polarsportowym klimatem, czyli trzeci Polar Sport Run i po...
Kasprowy Wierch 19 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kobieta wypadła z wyciągu w rejonie Kasprowego WierchuW rejonie Kasprowego Wierchu doszło dzisiaj rano do poważnego wypadku. Z jednego z krzesełek wyciągu z Doliny Gąsienicowej wypadła turystka.
OutdooroweABC 22 marzec 2022
Marcin Kijowski
Biegasz ultra? Masz mały mózgNie od dziś wiadomo, że biegacze ultra mają nie po kolei w głowach. Teraz wiemy już, dlaczego tak się dzieje. Otóż jak dowiedli niemieccy -...
Jura MTB Race 13-15 sierpnia 9 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wyścig etapowy JURA MTB Race już w długi weekendOrganizatorzy zapraszają na trzydniowy wyścig etapowy MTB – JURA MTB Race, który odbędzie się w dniach 13-15 sierpnia 2022.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje