The North Face Nowa kolekcja
Śmieci na K2
Źródło: Nimsdai Foundation facebook

Karakorum: w przyszłym roku wielkie sprzątanie K2

Ilość śmieci zalegająca w górach Himalajów i Karakorum, szczególnie na dwóch najwyższych szczytach Ziemi – Mount Everest i K2, przerasta ludzkie wyobrażenie. Fundacja, której założycielem jest wybitny himalaista Nirmal Purja (Nimsdai), właśnie ogłosiła, że w przyszłym roku zajmie się sprzątaniem K2, w ramach istniejącego projektu Big Mountain Cleanup.

W tym roku K2 przeżywało prawdziwe oblężenie. Setki wspinaczy z wypraw komercyjnych nie tylko próbowało zdobyć szczyt, ale przede wszystkim pozostawiło po sobie tony śmieci, które zalegają na zboczach góry. Nirmal Purja opublikował w swoich mediach społecznościowych nagranie przedstawiające przerażający widok obozu II na K2: setki starych namiotów, liny, porzucony sprzęt, ale też gnijące jedzenie oraz ludzkie odchody – to wszystko nagromadzone przez prawie 70 lat! Niewiarygodne, co ludzie gór potrafią zrobić górom.

W odpowiedzi na ogromny problem zaśmiecenia gór Himalajów i Karakorum w 2021 roku Nirmal Purja w ramach swojej fundacji Nimsdai Foundation zainicjował projekt Big Mountain Cleanup, którego celem jest nie tylko posprzątanie najwyższych gór, ale również propagowanie proekologicznych zachowań w górach.

W tym roku fundacja zatrudniła Szerpów, którzy sprzątali śmieci pozostawione na Mount Evereście. Mimo że praca nie była łatwa, ponieważ większość śmieci była przymarznięta do gruntu i usuwanie ich wiązało się z dużym wysiłkiem, udało się zebrać ponad 500 kg odpadów. To niestety tylko niewielka część zalegająca na najwyższej górze świata – w przyszłym roku Szerpowie wrócą, żeby kontynuować rozpoczęta pracę.

Do Everestu dołączy w 2023 roku także K2. Fundacja Nimsdaia chce zatrudnić zespół Szerpów, którzy zajmą się sprzątaniem góry na pełen etat. Purja przewiduje, że będzie to trudny i kosztowny projekt, ze względu na położenie K2 oraz dlatego, że będą musieli opłacić wszystkie wymagane prawem pozwolenia oraz zapewnić Szerpom wynagrodzenie, które zrekompensuje im pieniądze z działalności ekspedycyjnej, którą normalnie prowadzą w sezonie wspinaczkowym.

Miejmy nadzieję, że akcja fundacji Nimsdaia wpłynie również na świadomość ludzi odwiedzających wysokie góry (nie tylko w Nepalu) i zainspiruje inne organizacje do podobnej działalności.

Źródło: Nimsdai Foundation

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówJurajski Festiwal Biegowy 23-25 września 2022 r. 22 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W piątek 23 września startuje Jurajski Festiwal BiegowyPrzed nami kolejne spotkanie amatorów biegania oraz miłośników Jury Krakowsko-Częstochowskiej! W piątek 23 września rozpocznie się czwarta...
Budynek kolei linowej na Kasprowym Wierchu 2 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Akcja #Stacja Edukacja 2022 na Kasprowym WierchuNa Kasprowym Wierchu wystartowała akcja przygotowana wspólnie przez Polskie Koleje Linowe i Tatrzański Park Narodowy.
Zamknięty fragment szlaku żółtego od Zakrętu Śmierci w stronę Zbójeckich Skał na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego 11 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięcie fragmentu szlaku żółtego na terenie Karkonoskiego Parku NarodowegoNadleśnictwo Szklarska Poręba informuje, że od dnia 10.10.2022 r. do 14.10.2022, ze względu na prowadzone prace gospodarcze, zamknięty zostaje...
Sezonowa stacja GOPR na górze Żar 23 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy GOPR w stacji sezonowej na Górze ŻarOd 1 czerwca ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR ponownie będą pełnić dyżury weekendowe przy górnej stacji PKL Góra Żar.
Zamknięty szlak na Kozi Wierch 23 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięcie szlaku na Kozi WierchOd poniedziałku 27 czerwca do odwołania szlak na Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich będzie zamknięty. O zamknięciu czarnego szlaku...
Fladry na Babiej Górze 1 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Fladry na Babiej GórzeW piętrze alpejskim Babiej Góry pojawiły się fladry. Zamontowano je, aby zwracały uwagę turystów, by trzymali się wytyczonych szlaków i nie...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje