Karakorum: w przyszłym roku wielkie sprzątanie K2
Ilość śmieci zalegająca w górach Himalajów i Karakorum, szczególnie na dwóch najwyższych szczytach Ziemi – Mount Everest i K2, przerasta ludzkie wyobrażenie. Fundacja, której założycielem jest wybitny himalaista Nirmal Purja (Nimsdai), właśnie ogłosiła, że w przyszłym roku zajmie się sprzątaniem K2, w ramach istniejącego projektu Big Mountain Cleanup.
W tym roku K2 przeżywało prawdziwe oblężenie. Setki wspinaczy z wypraw komercyjnych nie tylko próbowało zdobyć szczyt, ale przede wszystkim pozostawiło po sobie tony śmieci, które zalegają na zboczach góry. Nirmal Purja opublikował w swoich mediach społecznościowych nagranie przedstawiające przerażający widok obozu II na K2: setki starych namiotów, liny, porzucony sprzęt, ale też gnijące jedzenie oraz ludzkie odchody – to wszystko nagromadzone przez prawie 70 lat! Niewiarygodne, co ludzie gór potrafią zrobić górom.
W odpowiedzi na ogromny problem zaśmiecenia gór Himalajów i Karakorum w 2021 roku Nirmal Purja w ramach swojej fundacji Nimsdai Foundation zainicjował projekt Big Mountain Cleanup, którego celem jest nie tylko posprzątanie najwyższych gór, ale również propagowanie proekologicznych zachowań w górach.
W tym roku fundacja zatrudniła Szerpów, którzy sprzątali śmieci pozostawione na Mount Evereście. Mimo że praca nie była łatwa, ponieważ większość śmieci była przymarznięta do gruntu i usuwanie ich wiązało się z dużym wysiłkiem, udało się zebrać ponad 500 kg odpadów. To niestety tylko niewielka część zalegająca na najwyższej górze świata – w przyszłym roku Szerpowie wrócą, żeby kontynuować rozpoczęta pracę.
Do Everestu dołączy w 2023 roku także K2. Fundacja Nimsdaia chce zatrudnić zespół Szerpów, którzy zajmą się sprzątaniem góry na pełen etat. Purja przewiduje, że będzie to trudny i kosztowny projekt, ze względu na położenie K2 oraz dlatego, że będą musieli opłacić wszystkie wymagane prawem pozwolenia oraz zapewnić Szerpom wynagrodzenie, które zrekompensuje im pieniądze z działalności ekspedycyjnej, którą normalnie prowadzą w sezonie wspinaczkowym.
Miejmy nadzieję, że akcja fundacji Nimsdaia wpłynie również na świadomość ludzi odwiedzających wysokie góry (nie tylko w Nepalu) i zainspiruje inne organizacje do podobnej działalności.
Źródło: Nimsdai Foundation