Śmieci na K2
Źródło: Nimsdai Foundation facebook

Karakorum: w przyszłym roku wielkie sprzątanie K2

Ilość śmieci zalegająca w górach Himalajów i Karakorum, szczególnie na dwóch najwyższych szczytach Ziemi – Mount Everest i K2, przerasta ludzkie wyobrażenie. Fundacja, której założycielem jest wybitny himalaista Nirmal Purja (Nimsdai), właśnie ogłosiła, że w przyszłym roku zajmie się sprzątaniem K2, w ramach istniejącego projektu Big Mountain Cleanup.

W tym roku K2 przeżywało prawdziwe oblężenie. Setki wspinaczy z wypraw komercyjnych nie tylko próbowało zdobyć szczyt, ale przede wszystkim pozostawiło po sobie tony śmieci, które zalegają na zboczach góry. Nirmal Purja opublikował w swoich mediach społecznościowych nagranie przedstawiające przerażający widok obozu II na K2: setki starych namiotów, liny, porzucony sprzęt, ale też gnijące jedzenie oraz ludzkie odchody – to wszystko nagromadzone przez prawie 70 lat! Niewiarygodne, co ludzie gór potrafią zrobić górom.

W odpowiedzi na ogromny problem zaśmiecenia gór Himalajów i Karakorum w 2021 roku Nirmal Purja w ramach swojej fundacji Nimsdai Foundation zainicjował projekt Big Mountain Cleanup, którego celem jest nie tylko posprzątanie najwyższych gór, ale również propagowanie proekologicznych zachowań w górach.

W tym roku fundacja zatrudniła Szerpów, którzy sprzątali śmieci pozostawione na Mount Evereście. Mimo że praca nie była łatwa, ponieważ większość śmieci była przymarznięta do gruntu i usuwanie ich wiązało się z dużym wysiłkiem, udało się zebrać ponad 500 kg odpadów. To niestety tylko niewielka część zalegająca na najwyższej górze świata – w przyszłym roku Szerpowie wrócą, żeby kontynuować rozpoczęta pracę.

Do Everestu dołączy w 2023 roku także K2. Fundacja Nimsdaia chce zatrudnić zespół Szerpów, którzy zajmą się sprzątaniem góry na pełen etat. Purja przewiduje, że będzie to trudny i kosztowny projekt, ze względu na położenie K2 oraz dlatego, że będą musieli opłacić wszystkie wymagane prawem pozwolenia oraz zapewnić Szerpom wynagrodzenie, które zrekompensuje im pieniądze z działalności ekspedycyjnej, którą normalnie prowadzą w sezonie wspinaczkowym.

Miejmy nadzieję, że akcja fundacji Nimsdaia wpłynie również na świadomość ludzi odwiedzających wysokie góry (nie tylko w Nepalu) i zainspiruje inne organizacje do podobnej działalności.

Źródło: Nimsdai Foundation

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówJura MTB Race 13-15 sierpnia 9 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wyścig etapowy JURA MTB Race już w długi weekendOrganizatorzy zapraszają na trzydniowy wyścig etapowy MTB – JURA MTB Race, który odbędzie się w dniach 13-15 sierpnia 2022.
Dolina pod Reglami 16 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty fragment Drogi pod ReglamiTatrzański Park Narodowy informuje, że od 18 października do odwołania, zamknięty będzie fragment Drogi pod Reglami na odcinku: Dolina Białego...
13. Festiwal Biegowy 2022 w Piwnicznej-Zdroju 1 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
9 września startuje 13. Festiwal Biegowy 2022 w Piwnicznej-ZdrojuTrzydniowe wydarzenie sportowe obejmuje blisko 30 konkurencji biegowych i nordic walking, rozgrywanych na trasach o łącznej długości...
Lawina kamienna w Tatrach Wysokich 21 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Potężna lawina kamienna w Tatrach WysokichTo był prawdziwie dramatyczny początek sezonu turystycznego w Słowackich Tatrach nad Zielonym Stawem Kieżmarskim. W piątek wieczorem, około...
Ryszard Jan Pawłowski na Demavend 15 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ryszard Pawłowski na najwyższym wulkanie AzjiPolski taternik, alpinista i himalaista, który za kilka dni będzie świętował swoje 72 urodziny, wspiął się na najwyższy wulkan Azji -...
Rozgwieżdżone niebo 13 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Gwiezdne Bieszczady zapraszają miłośników nocnych obserwacji astronomicznych!Jeszcze kilka lata temu w Europie nie było żadnego takiego obszaru, gdzie nocą można było obserwować gwiazdy w naturalnych ciemnościach....

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje