Przewodnik skiturowy po polskich górach
Źródło: Wydawnictwo STAPIS

Powstał nowy przewodnik skiturowy po polskich górach

W sprzedaży jest już dostępna nowa książka Wojciecha Szatkowskiego zatytułowana „Narciarstwo wolności” - przewodnik skitourowy po polskich górach wydany przez Wydawnictwo STAPIS.

Wojciech Szatkowski w 2018 r. zrealizował swój projekt „Narciarstwo Wolności”, w ramach którego w związku z rocznicą 100-lecia Niepodległości Polski zjechał na nartach ze 100 szczytów polskich gór. Relacją z tego projektu jest wydany właśnie przewodnik skiturowy.

W przewodniku książce znajdziemy 120 zróżnicowanych tras skiturowych w polskich górach:

  • w Bieszczadach Wysokich i Zachodnich,
  • w Tatrach Zachodnich i Wysokich i na Podhalu,
  • w Beskidzie Żywieckim,
  • w Gorcach,
  • w Beskidzie Niskim,
  • w Beskidzie Śląskim,
  • na Magurze Witowskiej,
  • w Beskidzie Wyspowym,
  • w Pieninach i Małych Pieninach,
  • w Sudetach i Karkonoszach,
  • w Beskidzie Małym,
  • w Beskidzie Makowskim,
  • w Beskidzie Sądeckim.

W książce autor podaje też informacje o narciarstwie wędrówkowym i licznych możliwościach jego uprawiania na terenie Podlasia, Suwalszczyzny, Warmii, Mazur i Gór Świętokrzyskich. Znajdziemy też w niej poradnik dla początkujących skiturowców oraz słowniczek.

Tę publikację tak poleca Adam Gomola:
„Książka Wojtka Szatkowskiego to źródło wspaniałych inspiracji dla wszystkich, którzy chcą wejść w ekscytujący świat nart skiturowych. Wraz z jego przewodnikiem można bezpiecznie przemierzać polskie góry, trzeba tylko odważyć się na ten pierwszy krok... Gorąco polecam!”

Fragment I
Każdy czas w górach jest piękny. Jednak dla mnie – narciarza skiturowego – największą radością i przyjemnością jest wiosna. Jestem wtedy w formie, jakże więc przyjemne jest spadanie szybkim skrętem w puchu śnieżnym otwartym stokiem. Każdy skręt daje przyjemność z techniki, ale i z tego, że czas upływa, a pasja została. W tym roku zaczął się mój 37 sezon na skiturach. Dużo tego było. Tych zjazdów i podejść. Kilka razy miałem poczucie wręcz fenomenalnej sprawności. Pamiętam te dni, jakby wydarzyły się wczoraj. Być w morzu gór i mieć absolutną pewność swego ciała, czasu i miejsca. To wyjątkowe i wspaniałe uczucie – kolejne doświadczenie górskiej wolności. Wielu tego doświadczyło. Będąc pośród dziesiątek i setek górskich szczytów, uświadamiamy sobie, jak małą jesteśmy (choć ważną) cząstką mikrokosmosu. Nabieramy większego szacunku do przyrody, do ludzi i siebie.

Fragment II
Dojeżdżamy na koniec do Przełączki pod Osiną, pokonujemy Wierch nad Majdanem (wytrwali mogą zrobić ładny zjazd na stronę Żubraczego). To ostatnia leśna góra na trasie dzisiejszej wycieczki. Z Honu pędzimy skręt w skręt, a następnie długim szusem w stronę dawnego wyciągu. Mijamy górną stację (zielony, rozlatujący się domek) i podporę przywaloną bukiem. Wjeżdżamy w przecinkę, którą zjeżdżamy stromo (około 30 stopni nachylenia) do bacówki PTTK. Po odpoczynku możemy jeszcze powtórzyć zjazd z Honu, który w wielkich śniegach da się przedłużyć jeszcze o kilkaset metrów.

Wojciech Szatkowski urodził się w 1966 r. w Zakopanem, jest autorem książek i artykułów związanych z historią narciarstwa, taternictwa i eksploracji gór. Z zawodu jest historykiem, absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownikiem Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Współpracuje z magazynami sportowymi i górskimi, takimi jak: Górski Magazyn Sportowy „Góry”, Magazyn Turystyki Górskiej „NPM”, Ski Magazyn, Magazyn Ludzi Gór Na Szczycie, Kwartalnik TPN „Tatry”. Narciarz wysokogórski i przewodnik tatrzański, instruktor w Skitourschool. Organizował zawody ski-alpinistyczne im. Józefa Oppenheima w Dolinie Chochołowskiej i KW Zakopane, a także bieg górski KW Zakopane na Rakoń i Wołowiec.

Źródło: Wydawnictwo STAPIS

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówBieszczadzka wiosna 4 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Dobre warunki turystyczne, cisza i spokój w BieszczadachW Bieszczadzkim Parku Narodowym czynne są wszystkie szlaki z wyjątkiem tego prowadzącego bezpośrednio na szczyt Połoniny Wetlińskiej – cały...
Szlak Hauptmannów 7 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nowy szlak turystyczny w KarkonoszachW Szklarskiej Porębie powstała nowa propozycja dla turystów – szlak Hauptmannów. Ta trasa turystyczna prowadzi on przez wiele malowniczych...
Zespół Nanda Devi East 13 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Apel o Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla polskich alpinistów z Nanda Devi East (1939)W polskim środowisku górskim zrodziła się szczytna inicjatywa. Pojawił się postulat, aby pośmiertnie nominować do Krzyża Komandorskiego...
Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR 9 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Grupa Bieszczadzka GOPR zaprasza w swoje szeregiEgzamin dla kandydatów na ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbędzie się w dniach 7-8 stycznia 2023 r. Do tego czasu chętni do wstąpienia w...
Gorce wiosną 31 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Schronisko na Lubaniu zostanie odbudowaneW Gorcach powstanie schronisko turystyczne na Lubaniu. Rozstrzygnięto już konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji schroniska górskiego,...
Szlak turystyczny w Bieszczadach 6 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wszystkie szlaki w Bieszczadach są dostępne dla turystówBieszczadzki Park Narodowy informuje turystów, że wszystkie szlaki i ścieżki na terenie BdPN są dostępne do zwiedzania. Jednocześnie BdPN...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje