Powstał nowy przewodnik skiturowy po polskich górach
W sprzedaży jest już dostępna nowa książka Wojciecha Szatkowskiego zatytułowana „Narciarstwo wolności” - przewodnik skitourowy po polskich górach wydany przez Wydawnictwo STAPIS.
Wojciech Szatkowski w 2018 r. zrealizował swój projekt „Narciarstwo Wolności”, w ramach którego w związku z rocznicą 100-lecia Niepodległości Polski zjechał na nartach ze 100 szczytów polskich gór. Relacją z tego projektu jest wydany właśnie przewodnik skiturowy.
W przewodniku książce znajdziemy 120 zróżnicowanych tras skiturowych w polskich górach:
- w Bieszczadach Wysokich i Zachodnich,
- w Tatrach Zachodnich i Wysokich i na Podhalu,
- w Beskidzie Żywieckim,
- w Gorcach,
- w Beskidzie Niskim,
- w Beskidzie Śląskim,
- na Magurze Witowskiej,
- w Beskidzie Wyspowym,
- w Pieninach i Małych Pieninach,
- w Sudetach i Karkonoszach,
- w Beskidzie Małym,
- w Beskidzie Makowskim,
- w Beskidzie Sądeckim.
W książce autor podaje też informacje o narciarstwie wędrówkowym i licznych możliwościach jego uprawiania na terenie Podlasia, Suwalszczyzny, Warmii, Mazur i Gór Świętokrzyskich. Znajdziemy też w niej poradnik dla początkujących skiturowców oraz słowniczek.
Tę publikację tak poleca Adam Gomola:
„Książka Wojtka Szatkowskiego to źródło wspaniałych inspiracji dla wszystkich, którzy chcą wejść w ekscytujący świat nart skiturowych. Wraz z jego przewodnikiem można bezpiecznie przemierzać polskie góry, trzeba tylko odważyć się na ten pierwszy krok... Gorąco polecam!”
Fragment I
Każdy czas w górach jest piękny. Jednak dla mnie – narciarza skiturowego – największą radością i przyjemnością jest wiosna. Jestem wtedy w formie, jakże więc przyjemne jest spadanie szybkim skrętem w puchu śnieżnym otwartym stokiem. Każdy skręt daje przyjemność z techniki, ale i z tego, że czas upływa, a pasja została. W tym roku zaczął się mój 37 sezon na skiturach. Dużo tego było. Tych zjazdów i podejść. Kilka razy miałem poczucie wręcz fenomenalnej sprawności. Pamiętam te dni, jakby wydarzyły się wczoraj. Być w morzu gór i mieć absolutną pewność swego ciała, czasu i miejsca. To wyjątkowe i wspaniałe uczucie – kolejne doświadczenie górskiej wolności. Wielu tego doświadczyło. Będąc pośród dziesiątek i setek górskich szczytów, uświadamiamy sobie, jak małą jesteśmy (choć ważną) cząstką mikrokosmosu. Nabieramy większego szacunku do przyrody, do ludzi i siebie.
Fragment II
Dojeżdżamy na koniec do Przełączki pod Osiną, pokonujemy Wierch nad Majdanem (wytrwali mogą zrobić ładny zjazd na stronę Żubraczego). To ostatnia leśna góra na trasie dzisiejszej wycieczki. Z Honu pędzimy skręt w skręt, a następnie długim szusem w stronę dawnego wyciągu. Mijamy górną stację (zielony, rozlatujący się domek) i podporę przywaloną bukiem. Wjeżdżamy w przecinkę, którą zjeżdżamy stromo (około 30 stopni nachylenia) do bacówki PTTK. Po odpoczynku możemy jeszcze powtórzyć zjazd z Honu, który w wielkich śniegach da się przedłużyć jeszcze o kilkaset metrów.
Wojciech Szatkowski urodził się w 1966 r. w Zakopanem, jest autorem książek i artykułów związanych z historią narciarstwa, taternictwa i eksploracji gór. Z zawodu jest historykiem, absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownikiem Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Współpracuje z magazynami sportowymi i górskimi, takimi jak: Górski Magazyn Sportowy „Góry”, Magazyn Turystyki Górskiej „NPM”, Ski Magazyn, Magazyn Ludzi Gór Na Szczycie, Kwartalnik TPN „Tatry”. Narciarz wysokogórski i przewodnik tatrzański, instruktor w Skitourschool. Organizował zawody ski-alpinistyczne im. Józefa Oppenheima w Dolinie Chochołowskiej i KW Zakopane, a także bieg górski KW Zakopane na Rakoń i Wołowiec.
Źródło: Wydawnictwo STAPIS