Szerpowie Nadziei w Tatrach
Źródło: Szerpowie Nadziei Facebook

„Szerpowie Nadziei” spełniają marzenia wysoko w Tatrach

Już w najbliższy weekend po raz drugi „Szerpowie Nadziei” spełnią marzenia tych, którzy bez nich nie byliby w stanie wziąć udziału w górskich wędrówkach. Od 2 do 4 września ponad 60 osób niepełnosprawnych będzie zdobywać Tatry z pomocą ponad 130 „Szerpów”.

„Szerpowie Nadziei” zrodzili się z pasji do gór, miłości do drugiego człowieka oraz wiary w to, że marzenia się spełniają. Szalony i niemożliwy, jak można by w pierwszej chwili pomyśleć, projekt, który pojawił się w głowach harcerzy z Jastrzębia-Zdroju dwa lata temu, budzi absolutnie najwyższy szacunek. Bo co innego można powiedzieć o pomyśle pomocy osobom z niepełnosprawnościami w ich marzeniach o wędrowaniu w najwyższych górach w Polsce? Niesienie nadziei nigdy nie było tak dosłowne, jak w tym projekcie.

Wszystko zaczęło się od Maćka, harcerza z 36. Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów z Jastrzębia-Zdroju, chorego na porażenie mózgowe. Jego koledzy z drużyny postanowili, że spełnią jego wielkie marzenie o wędrowaniu w górach i w listopadzie 2020 roku zabrali go na Giewont.

Wkrótce po tym niezwykłym wydarzeniu z harcerzami skontaktowało się wiele osób, które chciały dać możliwość obcowania z górami swoim bliskim z niepełnosprawnościami. Mimo chęci pomocy, harcerze nie byli w stanie odpowiedzieć na potrzeby zgłaszających się do nich ludzi. Jedna drużyna nie może pomóc aż tylu chętnym, ale już cała organizacja Związku Harcerstwa Polskiego owszem. W ten oto sposób wyjście na Giewont z Maćkiem przekształciło się w ogólnopolską akcję, która swoją pierwszą oficjalną odsłonę miała w zeszłym roku.

W 2021 roku zespół „Harcerzy w Górach” wraz z grupą osób, którzy chcieli przyłączyć się do pomocy, zorganizowali pierwsze weekendowe wyjście w Tatry. W przedsięwzięciu wzięło udział 14 osób niepełnosprawnych, których nazwano Skarbami, oraz ich rodzice i opiekunowie, a spełnianiem ich marzeń zajęło się ponad 40 Szerpów, nie tylko harcerzy. W październiku 2021 roku Szerpowie pomogli Skarbom zobaczyć Morskie Oko, Dolinę Pięciu Stawów oraz Szpiglasowy Wierch, często wnosząc ich tam na własnych barkach. Projekt był poprzedzony społeczną zbiórką oraz potężnym logistycznym przygotowaniem, którego koordynacją zajął się phm. Krzysztof Sobczyk „Sopel”, odpowiedzialny za 36 Harcerską Drużynę Czerwonych Beretów z Jastrzębia-Zdroju.

Tamten rok pokazał, jak wielki sens ma podjęta przez harcerzy inicjatywa. W drugiej edycji projektu w najbliższy weekend weźmie już bowiem udział ponad 60 Skarbów i ponad 130 Szerpów. Po analizie ankiet o uczestnikach, które otrzymali organizatorzy, Skarby będą przydzielone do odpowiednich drużyn Szerpów oraz trasy, którą są stanie pokonać albo samodzielnie (20 uczestników to osoby z niepełnosprawnością intelektualną), albo z pomocą Szerpów. W tym roku zespoły będą zdobywać Morskie Oko, Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Czarny Staw pod Rysami oraz Kozi Wierch. Bazą wypadową będzie Ośrodek Głodówka znajdujący się na Polanie Głodówka na zboczu Cyrhli.

Projekt „Szerpowie Nadziei” to duże przedsięwzięcie logistyczne, ale również finansowe (dla Skarbów udział w projekcie jest bezpłatny). Zachęcamy w związku z tym do wsparcia tej niezwykle szlachetnej inicjatywy na stronie: https://zrzutka.pl/SzerpowieNadziei.

Kochani Szerpowie – czapki z głów przed Wami! Życzymy Wam siły i wytrwałości oraz dobrej pogody na najbliższy weekend, a uczestnikom świetnej zabawy i niezapomnianych wrażeń!

Źródło: Szerpowie Nadziei

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMikołaj Adamczyk 20 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Przedszkolak z Bielska Białej wyrusza w Himalaje po kolejny ośmiotysięcznikMikołaj Adamczyk — siedmiolatek z Bielska-Białej kolejny już raz będzie zdobywał najwyższe góry świata. Tym razem w planach baza pod...
premiera książki 2 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
GOPR. Na każde wezwanieWkrótce premiera pierwszej książki na rynku, dzięki której możemy poznać historię Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zapoznając...
Barszcz Sosnowskiego 14 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Uwaga na barszcz Sosnowskiego w Bieszczadach!Nadleśnictwo Baligród ostrzega nas przed toksyczną rośliną, którą znów możemy napotkać podczas wędrówek w Bieszczadach. Wygląda bardzo...
Niedźwiedź w Pienińskim Parku Narodowym 7 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Uwaga! Niedźwiedź na terenie Pienińskiego Parku NarodowegoPieniński Park Narodowy podał komunikat o niedźwiedziu zaobserwowanym na terenie Parku. Turyści proszeni są o zachowanie szczególnej...
Babia Góra 20 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Babiogórski Park Narodowy otwiera Akademicką Perć po zimieW najbliższą sobotę (21 maja) zostanie otwarty dla ruchu turystycznego żółty szlak Akademicka Perć, prowadzący od Górnego Płaju na szczyt...
Chudy Wawrzyniec 11 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Chudy Wawrzyniec i Mała Rycerzowa zapraszają już w weekend!Miłośnicy obcowania z naturą i sprawdzania własnych granic spotkają się już za kilka dni na trasach Chudego Wawrzyńca oraz...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje