Wiosna w Tatrach
Źródło: Pixabay

Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 17 maja 2022 r.

Zgodnie z komunikatem Tatrzańskiego Parku Narodowego, w wyższych partiach Tatr wciąż zalegają duże ilości śniegu. Miejscami śnieg jest twardy i zmrożony, szczególnie w godzinach porannych i w miejscach zacienionych oraz w żlebach po stronie północnej. Popołudniem śnieg robi się mokry i grząski. W wielu miejscach wystają kamienie. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim). Wiosną, w terenie eksponowanym i na szlakach przebiegających obok stromych zboczy, wraz z topniejącym śniegiem wytapiają się skały i luźne kamienie, które spadając ze stromych zboczy stanowią duże zagrożenie.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk miejscami jest mokro i błotniście, zwłaszcza w miejscach zacienionych. Gdzieniegdzie można napotkać fragmenty ze śniegiem i niewielkimi oblodzeniami. Należy zachować ostrożność, ponieważ jest ślisko.
Tatrzańskie stawy rozmarzają, pokrywa lodu jest cienka i z łatwością może się załamać, dlatego nie należy wchodzić na taflę.

Zagrożenia

 • W Tatrach mogą występować burze. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicach cieków wodnych.
 • W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe. https://lawiny.topr.pl/
 • W razie spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
 • Wiosenne roztopy i wzrost opadów mogą powodować lokalne podtopienia szlaków.
 • Wraz z topniejącym śniegiem wytapiają się skały, które mogą być bardzo niebezpieczne. Mogą ona spadać ze stromych zboczy lub ze żlebów.
 • Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
 • Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego zdecydowanie odradzamy jakiejkolwiek działalności taternickiej tym w rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.

Zamknięcia szlaków pieszych

 • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne, rowerowe i narciarskie są zamknięte od zmierzchu do świtu.
 • W związku z budową sieci energetycznej od 27 kwietnia do odwołania zostaje zamknięty dla ruchu pieszego, rowerowego i kołowego niebieski szlak turystyczny na odcinku: Małe Ciche - Zazadnia (w obu kierunkach). Zamknięcie nie dotyczy sobót i niedziel.
 • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2023 r.).
 • Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte. (www.lesytanap.sk)

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Od 14 maja 2022 r. zamknięty jest cały obszar Tatr (z wyłączeniem szlaku Morskie Oko - Rysy) dla uprawiania wszelkich form narciarstwa (dotyczy również linii zjazdów udostępnionych dla narciarstwa ekstremalnego) ze względów przyrodniczych.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówZamknięty szlak na Małą Świstówkę 13 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty szlak na Małą ŚwistówkęTatranský národný park poinformował o tymczasowym zamknięciu niebieskiego szlaku ze Startu na Małą Świstówkę w słowackich Tatrach...
Remont podestu na Pochylcu 20 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Remont podestów i stałych punktów asekuracyjnych na PochylcuW dniach od 15 do 16 lipca na Pochylcu były prowadzone prace naprawcze. Został wykonany częściowy remont podestów i stałych punktów...
Drużynowe Mistrzostwa Polski w Boulderingu Kraków 2022 4 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Za nami pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Polski w boulderingu!W niedzielę rozegrano pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Polski w boulderingu w nowym formacie – Boulder Mixed Team (bouldering zespołów...
Orla Perć 29 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Tatrach trwają remonty szlakówTrwają remonty szlaków w rejonie Orlej Perci. Wymieniana jest nawierzchnia szlaków oraz fragmenty sztucznych ułatwień, wskazanych przez TOPR.
Śmigłowiec HZS 2 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Tragiczny koniec poszukiwań polskiego turysty w Tatrach Słowackich. Odnaleziono ciałoPotwierdziły się niestety najgorsze przypuszczenia w sprawie polskiego turysty poszukiwanego od 22 października w Tatrach Bielskich na Słowacji....
Szlak Hauptmannów 7 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nowy szlak turystyczny w KarkonoszachW Szklarskiej Porębie powstała nowa propozycja dla turystów – szlak Hauptmannów. Ta trasa turystyczna prowadzi on przez wiele malowniczych...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje