Wiosna w Tatrach
Źródło: Pixabay

Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 17 maja 2022 r.

Zgodnie z komunikatem Tatrzańskiego Parku Narodowego, w wyższych partiach Tatr wciąż zalegają duże ilości śniegu. Miejscami śnieg jest twardy i zmrożony, szczególnie w godzinach porannych i w miejscach zacienionych oraz w żlebach po stronie północnej. Popołudniem śnieg robi się mokry i grząski. W wielu miejscach wystają kamienie. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim). Wiosną, w terenie eksponowanym i na szlakach przebiegających obok stromych zboczy, wraz z topniejącym śniegiem wytapiają się skały i luźne kamienie, które spadając ze stromych zboczy stanowią duże zagrożenie.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk miejscami jest mokro i błotniście, zwłaszcza w miejscach zacienionych. Gdzieniegdzie można napotkać fragmenty ze śniegiem i niewielkimi oblodzeniami. Należy zachować ostrożność, ponieważ jest ślisko.
Tatrzańskie stawy rozmarzają, pokrywa lodu jest cienka i z łatwością może się załamać, dlatego nie należy wchodzić na taflę.

Zagrożenia

  • W Tatrach mogą występować burze. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicach cieków wodnych.
  • W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe. https://lawiny.topr.pl/
  • W razie spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
  • Wiosenne roztopy i wzrost opadów mogą powodować lokalne podtopienia szlaków.
  • Wraz z topniejącym śniegiem wytapiają się skały, które mogą być bardzo niebezpieczne. Mogą ona spadać ze stromych zboczy lub ze żlebów.
  • Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego zdecydowanie odradzamy jakiejkolwiek działalności taternickiej tym w rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.

Zamknięcia szlaków pieszych

  • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne, rowerowe i narciarskie są zamknięte od zmierzchu do świtu.
  • W związku z budową sieci energetycznej od 27 kwietnia do odwołania zostaje zamknięty dla ruchu pieszego, rowerowego i kołowego niebieski szlak turystyczny na odcinku: Małe Ciche - Zazadnia (w obu kierunkach). Zamknięcie nie dotyczy sobót i niedziel.
  • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2023 r.).
  • Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte. (www.lesytanap.sk)

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Od 14 maja 2022 r. zamknięty jest cały obszar Tatr (z wyłączeniem szlaku Morskie Oko - Rysy) dla uprawiania wszelkich form narciarstwa (dotyczy również linii zjazdów udostępnionych dla narciarstwa ekstremalnego) ze względów przyrodniczych.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówRatunek.eu 20 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Aplikacja RATUNEK uratowała już niejedno życieWyruszając na szlak, warto zadbać o naładowanie telefonu i koniecznie zainstalować nim aplikację RATUNEK. Jeżeli będziemy potrzebować pomocy...
Szkolenie dla twórców internetowych „Tatry od kuchni” 17 września 14 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Szkolenie „Tatry od kuchni” — tym razem podglądanie świstaków i kozicTatrzański Park Narodowy po raz kolejny zabiera twórców internetowych na wspólną wyprawę. Ponieważ tatrzańska przyroda powoli przygotowuje...
Broad Peak film 27 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Jest już zwiastun wyczekiwanego filmu „Broad Peak”Właśnie doczekaliśmy się pierwszego zwiastuna filmu „Broad Peak”! Netflix prezentuje trailer filmu, którego bohaterem jest nasz legendarny...
27. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady 7 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Odliczamy godziny do rozpoczęcia 27. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju!Najstarszy, największy i najbardziej znany festiwal górski w Polsce startuje już jutro w Lądku-Zdroju i potrwa do niedzieli. Organizatorzy jak...
W Tatrach wciąż zima ma się dobrze... 24 maj 2023
Redakcja OutdooroweABC
Akcja ratunkowa w okolicach Świnicy Dwaj turyści zeszli wczoraj po południu ze szlaku między Zawratem a Świnicą i znaleźli się w trudnym terenie, nie będąc w stanie...
Dolina Pięciu Stawów 16 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Uwaga! Planowane jest zamknięcie szlaku na Szpiglasowy WierchW przyszłym tygodniu Tatrzański Park Narodowy planuje rozpoczęcie remontu szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy na szczyt Szpiglasowego Wierchu. Po...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje