The North Face Nowa kolekcja
Elnaz Rekabi
Źródło: Dr. Nina Ansary facebook

Irańska wspinaczka Elnaz Rekabi wystartowała na zawodach bez hidżabu. Co dalej?

Irańska zawodniczka Elnaz Rekabi, która w niedawno zakończonych Mistrzostwach Azji w Seulu wystartowała bez hidżabu, wróciła dziś do kraju. Niestety w obecnej sytuacji, jaka panuje w Iranie, nie wiadomo, jakie będę jej dalsze losy.

Iranka wystartowała w Seulu w dwuboju i zajęła ostatecznie czwarte miejsce w tej konkurencji. W finale wystąpiła bez hidżabu, czym złamała obowiązujący irańskie kobiety bezwzględny nakaz zakrywania włosów i ciała, nawet w przypadku, gdy reprezentują kraj na zewnątrz.

Gest Elnaz Rekabi został odebrany jako manifestacja wsparcia protestujących od ponad miesiąca irańskich kobiet, które walczą przeciwko reżimowi religijnemu w Republice. Masowe protesty w Iranie, wspierane przez ludzi na całym świecie, wybuchły po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej i zamordowanej przez policję obyczajową za to, że miała niedbale założony hidżab. Demonstracje były krwawo tłumione przez irańskie siły bezpieczeństwa – zginęło w nich dotąd ponad 200 osób.

Po mistrzostwach w Seulu Elnaz Rekabi na jakiś czas zniknęła, co wzbudziło powszechny niepokój. Dzisiaj rano pojawiła się jednak na lotnisku w Teheranie, owacyjnie witana przez tłumy ludzi. Powtórzyła tam słowa, które zostały opublikowane wcześniej na przypisanym jej profilu instagramowym, że brak nakrycia głowy podczas startu na zawodach był niezamierzony – przed startem była tak zajęta zakładaniem butów i sprzętu, że zapomniała założyć hidżab. Dodała jeszcze, że wróciła do Iranu spokojna, chociaż wcześniej towarzyszyło jej napięcie i stres, do tej pory jednak nic się nie wydarzyło. Po wyjściu z terminala lotniskowego wsiadła do furgonetki. Nie wiadomo, dokąd została odwieziona.

Na Twitterze irańska ambasada w Seulu zaprzeczyła „wszelkim fałszywym wiadomościom i dezinformacji” w związku z historią z Rekabi. Zamiast jednak zdjęcia z zawodów w Seulu, pojawiło się zdjęcie z poprzednich zawodów w Moskwie, gdzie zdobyła brązowy medal. Na zdjęciu ma na głowie chustę.

W najnowszym oświadczeniu, które pojawiło się na stronie internetowej IFSC (Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej), która nadzorowała wydarzenie w Seulu, czytamy, że IFSC oraz Irańska Federacja Alpinizmu i Wspinaczki Sportowej (IMSCF) potwierdzają, że Elnaz Rekabi bezpiecznie dotarła do Iranu i jest teraz z rodziną. Irański Narodowy Komitet Olimpijski również potwierdził tę wiadomość.

IFSC podaje również, że dziś w Seulu odbyło się wspólne spotkanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), IFSC i Irańskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego, podczas którego MKOl i IFSC otrzymały jasne zapewnienie, że Elnaz Rekabi nie poniesie żadnych konsekwencji i będzie nadal trenować i rywalizować. Po spotkaniu odbyła się również rozmowa telefoniczna między nią a MKOl, IFSC oraz Irańskim Narodowym Komitetem Olimpijskim.

IFSC zapewnia, że w ścisłej współpracy z MKOl, Irańskim Narodowym Komitetem Olimpijskim i IMSCF będzie nadal monitorować sytuację i czeka na powrót irańskiej zawodniczki w sezonie 2023.

źródło: theguardian.com, International Federation of Sport Climbing

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTatry - szlak na Granaty 23 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 23 września 2022 r.Turyści wybierający się w weekend w góry powinni być ostrożni. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają wyprawy w wyższe...
Tatry w śniegu 27 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zmiana pogody w Tatrach. Gwałtowne ochłodzenie, mróz i śnieg.IMGW już od kilku dni informuje, że w najbliższy weekend nastąpi gwałtowne ochłodzenie i opady deszczu, a w górach musimy się w tym czasie...
Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest w ramach projektu Hic Sunt Leones 24 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest z projektem Hic Sunt LeonesPo trzech latach od nieudanej wyprawy na Mount Everest (8 848 m n.p.m.) Andrzej Bargiel wraca na najwyższą górę świata, by podjąć drugą...
Zespół Nanda Devi East 13 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Apel o Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla polskich alpinistów z Nanda Devi East (1939)W polskim środowisku górskim zrodziła się szczytna inicjatywa. Pojawił się postulat, aby pośmiertnie nominować do Krzyża Komandorskiego...
Akcja ratunkowa TOPR - transport na noszach turystki z Przełęczy Karb 3 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy TOPR podsumowali pierwszy październikowy weekendW miniony weekend ratownicy TOPR pomogli ośmiu poszkodowanym turystom. Najwięcej pracy mieli w sobotę, kiedy w Tatrach było sporo turystów, a...
Transport ciała turysty w Tatrach 17 październik 2022
Lilianna Błazenek
Kolejny tragiczny weekend w Tatrach. Zginęło pięć osóbŚmiertelny wypadek turysty na Orlej Perci, o którym pisaliśmy w piątek, był niestety dopiero początkiem kolejnej czarnej serii w Tatrach,...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje