Elnaz Rekabi
Źródło: Dr. Nina Ansary facebook

Irańska wspinaczka Elnaz Rekabi wystartowała na zawodach bez hidżabu. Co dalej?

Irańska zawodniczka Elnaz Rekabi, która w niedawno zakończonych Mistrzostwach Azji w Seulu wystartowała bez hidżabu, wróciła dziś do kraju. Niestety w obecnej sytuacji, jaka panuje w Iranie, nie wiadomo, jakie będę jej dalsze losy.

Iranka wystartowała w Seulu w dwuboju i zajęła ostatecznie czwarte miejsce w tej konkurencji. W finale wystąpiła bez hidżabu, czym złamała obowiązujący irańskie kobiety bezwzględny nakaz zakrywania włosów i ciała, nawet w przypadku, gdy reprezentują kraj na zewnątrz.

Gest Elnaz Rekabi został odebrany jako manifestacja wsparcia protestujących od ponad miesiąca irańskich kobiet, które walczą przeciwko reżimowi religijnemu w Republice. Masowe protesty w Iranie, wspierane przez ludzi na całym świecie, wybuchły po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej i zamordowanej przez policję obyczajową za to, że miała niedbale założony hidżab. Demonstracje były krwawo tłumione przez irańskie siły bezpieczeństwa – zginęło w nich dotąd ponad 200 osób.

Po mistrzostwach w Seulu Elnaz Rekabi na jakiś czas zniknęła, co wzbudziło powszechny niepokój. Dzisiaj rano pojawiła się jednak na lotnisku w Teheranie, owacyjnie witana przez tłumy ludzi. Powtórzyła tam słowa, które zostały opublikowane wcześniej na przypisanym jej profilu instagramowym, że brak nakrycia głowy podczas startu na zawodach był niezamierzony – przed startem była tak zajęta zakładaniem butów i sprzętu, że zapomniała założyć hidżab. Dodała jeszcze, że wróciła do Iranu spokojna, chociaż wcześniej towarzyszyło jej napięcie i stres, do tej pory jednak nic się nie wydarzyło. Po wyjściu z terminala lotniskowego wsiadła do furgonetki. Nie wiadomo, dokąd została odwieziona.

Na Twitterze irańska ambasada w Seulu zaprzeczyła „wszelkim fałszywym wiadomościom i dezinformacji” w związku z historią z Rekabi. Zamiast jednak zdjęcia z zawodów w Seulu, pojawiło się zdjęcie z poprzednich zawodów w Moskwie, gdzie zdobyła brązowy medal. Na zdjęciu ma na głowie chustę.

W najnowszym oświadczeniu, które pojawiło się na stronie internetowej IFSC (Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej), która nadzorowała wydarzenie w Seulu, czytamy, że IFSC oraz Irańska Federacja Alpinizmu i Wspinaczki Sportowej (IMSCF) potwierdzają, że Elnaz Rekabi bezpiecznie dotarła do Iranu i jest teraz z rodziną. Irański Narodowy Komitet Olimpijski również potwierdził tę wiadomość.

IFSC podaje również, że dziś w Seulu odbyło się wspólne spotkanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), IFSC i Irańskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego, podczas którego MKOl i IFSC otrzymały jasne zapewnienie, że Elnaz Rekabi nie poniesie żadnych konsekwencji i będzie nadal trenować i rywalizować. Po spotkaniu odbyła się również rozmowa telefoniczna między nią a MKOl, IFSC oraz Irańskim Narodowym Komitetem Olimpijskim.

IFSC zapewnia, że w ścisłej współpracy z MKOl, Irańskim Narodowym Komitetem Olimpijskim i IMSCF będzie nadal monitorować sytuację i czeka na powrót irańskiej zawodniczki w sezonie 2023.

źródło: theguardian.com, International Federation of Sport Climbing

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMateusz Waligóra wyrusza samotnie na biegun południowy 9 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Mateusz Waligóra wyrusza na biegun południowy!W połowie listopada polarnik Mateusz Waligóra samotnie rozpocznie marsz w kierunku bieguna południowego. Przed nim 1200 km wędrówki przez...
27. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady 7 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Odliczamy godziny do rozpoczęcia 27. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju!Najstarszy, największy i najbardziej znany festiwal górski w Polsce startuje już jutro w Lądku-Zdroju i potrwa do niedzieli. Organizatorzy jak...
Chudy Wawrzyniec 11 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Chudy Wawrzyniec i Mała Rycerzowa zapraszają już w weekend!Miłośnicy obcowania z naturą i sprawdzania własnych granic spotkają się już za kilka dni na trasach Chudego Wawrzyńca oraz...
Runmageddon 2022 w Bielawie w Górach Sowich 8 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Runmageddon po raz pierwszy trafi w Góry Sowie!Najpopularniejszy w Polsce bieg z przeszkodami po raz pierwszy odbędzie się w Bielawie w Górach Sowich. Zawodnicy spotkają się na trasach...
Oznaczenia TANAP o ograniczeniach na trasach 24 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
TANAP przestrzega turystów przed wędrówką w rejon Łomnickiego StawuW opublikowanym w sobotę komunikacie Słowacki Tatrzański Park Narodowy prosi turystów o wstrzymanie się z wycieczkami na trasie pomiędzy...
Europejski Festiwal Biegowy „Dwa Beskidy” 20 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Do Krynicy-Zdrój wraca Europejski Festiwal BiegowyPo sukcesie w 2021 roku już w najbliższy weekend w Krynicy-Zdroju wystartuje druga edycja Europejskiego Festiwalu Biegowego „Dwa Beskidy”....

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje