Niedźwiedź brunatny
Źródło: canva.com

Wywieziona w Bieszczady niedźwiedzica widziana na ulicach Sanoka

Młoda niedźwiedzica, którą dwa tygodnie wcześniej uśpiono i wywieziono z gminy Solina w głąb Bieszczad, była widziana w zeszłym tygodniu na ulicach Sanoka.

Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie to młoda, około dwuletnia niedźwiedzica, która szuka swojego miejsca.
„Na jej nieszczęście niestraszna jej bliskość ludzi. Antropomorfizując, są to błędy wychowawcze jej matki, bo to ona pokazała jej łatwe źródło pokarmu, jakimi są pozostawiane przez nas odpadki” - powiedział portalowi supernowosci24.pl Łukasz Lis, rzecznik RDOŚ w Rzeszowie.

W poprzednią środę niedźwiedź był widziany w okolicach sanockiego Skansenu i na Białej Górze, a dzień później w godzinach wieczornych na ul. Szopena, gdzie nagrał go mieszkaniec Sanoka. Stamtąd został przepłoszony przez wezwaną na miejsce Fundację Bieszczadziki.

Zwierzę wcześniej przez kilka tygodni uprzykrzało życie mieszkańcom gminy Solina, wchodząc na ich posesje i polując na zwierzęta gospodarskie. Do naprawdę niebezpiecznej sytuacji doszło, gdy niedźwiedź pojawił się na placu zabaw przy przedszkolu w Bukowcu. Na początku próbowano go przepłaszać, niestety bezskutecznie. Wreszcie 26 czerwca w Bereżnicy Wyżnej udało się trafić niedźwiedzia nabojem ze środkiem usypiającym i wywieźć go w Bieszczady. Przy okazji założono mu obrożę telemetryczną, która pozwala na monitorowanie położenia zwierzęcia.

Dzięki obroży zdołano ustalić, że niedźwiedzica przeszła wiele kilometrów przez lasy w Bieszczadach i Górach Sanocko-Turczańskich i od kilku dni pojawiała się w Sanoku i okolicach.

Według WWF, w Polsce żyje około 110 niedźwiedzi brunatnych, a 80% całej polskiej populacji bytuje w Bieszczadach. Rzecznik RDOŚ apeluje o zabezpieczanie śmietników i kompostowników oraz przestrzeganie przepisów obowiązujących w bieszczadzkich lasach i miejscach wypoczynku w związku z coraz częstszymi przypadkami pojawiania się niedźwiedzi w sąsiedztwie ludzi.

Źródło: supernowosci24.pl, esanok.pl, WWF

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówStacja badawcza w Litworowym Kotle 22 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Misja „łowców mrozu” w Czerwonych Wierchach ukończonaPoszukiwacze polskiego bieguna zimna zajmujący się badaniami mrozowisk tatrzańskich ukończyli ważną fazę swojego projektu – 20 czerwca...
Andrzej Wilczkowski „Wilk” 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Alpinista Andrzej Wilczkowski nie żyjeZmarł Andrzej Wilczkowski „Wilk” - łódzki taternik, alpinista, polarnik. Był także autorem książek o tematyce górskiej, akademickim...
Morskie Oko w Tatrach 20 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Tatrzański Park Narodowy podsumował tegoroczne wakacjeW lipcu i sierpniu na tatrzańskie szlaki weszło około 1 mln 700 tys. turystów, czyli o prawie 100 tys. osób mniej niż w ubiegłym roku. Od...
Ścianka wspinaczkowa 22 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nocny GATOmeeting w ToruniuJuż w najbliższy piątek (24 czerwca) w Toruniu wystartują zawody w boulderingu na świeżym powietrzu. Tym razem to będzie wspinaczka w...
Szczyrbskie Pleso - start sezonu 2022 8 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarcie sezonu narciarskiego w Tatrach WysokichOd soboty 10 grudnia narciarze będą mogli szusować na stokach Jeziora Szczyrbskiego w Tatrach Wysokich. Pod koniec listopada rozpoczęło się...
Monika Witkowska 22 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Polka zdobyła K2! Czekaliśmy na to 36 latMonika Witkowska nad ranem weszła na szczyt K2 jako druga Polka w historii po Wandzie Rutkiewicz. Góra czekała 36 lat na kolejną naszą...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje