The North Face Nowa kolekcja
Niedźwiedź brunatny
Źródło: canva.com

Wywieziona w Bieszczady niedźwiedzica widziana na ulicach Sanoka

Młoda niedźwiedzica, którą dwa tygodnie wcześniej uśpiono i wywieziono z gminy Solina w głąb Bieszczad, była widziana w zeszłym tygodniu na ulicach Sanoka.

Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie to młoda, około dwuletnia niedźwiedzica, która szuka swojego miejsca.
„Na jej nieszczęście niestraszna jej bliskość ludzi. Antropomorfizując, są to błędy wychowawcze jej matki, bo to ona pokazała jej łatwe źródło pokarmu, jakimi są pozostawiane przez nas odpadki” - powiedział portalowi supernowosci24.pl Łukasz Lis, rzecznik RDOŚ w Rzeszowie.

W poprzednią środę niedźwiedź był widziany w okolicach sanockiego Skansenu i na Białej Górze, a dzień później w godzinach wieczornych na ul. Szopena, gdzie nagrał go mieszkaniec Sanoka. Stamtąd został przepłoszony przez wezwaną na miejsce Fundację Bieszczadziki.

Zwierzę wcześniej przez kilka tygodni uprzykrzało życie mieszkańcom gminy Solina, wchodząc na ich posesje i polując na zwierzęta gospodarskie. Do naprawdę niebezpiecznej sytuacji doszło, gdy niedźwiedź pojawił się na placu zabaw przy przedszkolu w Bukowcu. Na początku próbowano go przepłaszać, niestety bezskutecznie. Wreszcie 26 czerwca w Bereżnicy Wyżnej udało się trafić niedźwiedzia nabojem ze środkiem usypiającym i wywieźć go w Bieszczady. Przy okazji założono mu obrożę telemetryczną, która pozwala na monitorowanie położenia zwierzęcia.

Dzięki obroży zdołano ustalić, że niedźwiedzica przeszła wiele kilometrów przez lasy w Bieszczadach i Górach Sanocko-Turczańskich i od kilku dni pojawiała się w Sanoku i okolicach.

Według WWF, w Polsce żyje około 110 niedźwiedzi brunatnych, a 80% całej polskiej populacji bytuje w Bieszczadach. Rzecznik RDOŚ apeluje o zabezpieczanie śmietników i kompostowników oraz przestrzeganie przepisów obowiązujących w bieszczadzkich lasach i miejscach wypoczynku w związku z coraz częstszymi przypadkami pojawiania się niedźwiedzi w sąsiedztwie ludzi.

Źródło: supernowosci24.pl, esanok.pl, WWF

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKolosy Gdynia 2023 29 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Kolosy 2023: znamy już termin przyznania nagród za rok 2022Kapituła nagrody podała termin kolejnych, jubileuszowych Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, na których zostaną...
Broad Peak film 27 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Jest już zwiastun wyczekiwanego filmu „Broad Peak”Właśnie doczekaliśmy się pierwszego zwiastuna filmu „Broad Peak”! Netflix prezentuje trailer filmu, którego bohaterem jest nasz legendarny...
Orla Perć 4 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarcie szlaków w rejonie Orlej Perci po remoncieTatrzański Park Narodowy poinformował, że od poniedziałku 4 lipca otwarte zostają odcinki szlaków w rejonie Orlej Perci.
Adam Ondra 14 październik 2022
Lilianna Błazenek
Adam Ondra pomaga dotkniętej wojną UkrainieAdam Ondra wykorzystuje swoją ogromną popularność w szczytnym celu. Jeden z najlepszych wspinaczy świata wystawił na aukcję charytatywną...
Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 13 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Jubileuszowa edycja Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich14 lipca rozpocznie się 10. edycja tego wyjątkowego biegowego festiwalu w Lądku-Zdroju. W ciągu 4 dni zawodów na 8 trasach pojawi się ponad 4...
Kask Salewa Piuma 3.0 19 maj 2023
Redakcja OutdooroweABC
Kaski wspinaczkowe. Trzy najciekawsze nowości prosto ze sklepowych półekChoć wiosna coś nie może wystartować, my wiemy, że sezon wspinaczkowy w skałach już się zaczął. Pewne też jest to, że odpowiedzialna i...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje