Fladry na Babiej Górze
Źródło: Babiogórski Park Narodowy / facebook

Fladry na Babiej Górze

W piętrze alpejskim Babiej Góry pojawiły się fladry. Zamontowano je, aby zwracały uwagę turystów, by trzymali się wytyczonych szlaków i nie zadeptywali bardzo rzadkich zespołów roślinnych.

W przestrzeni chronionej fladrami występują bardzo rzadkie na Babiej Górze zespoły roślinne:

  • zespół situ skucina i kostrzewy niskiej,
  • zespół wierzby zielnej,
  • zespół kosmatki brunatnej.

Te trzy zespoły roślinne są objęte międzynarodowym programem Natura 2000 w ramach Dyrektywy Siedliskowe EU.

Oprócz tych zespołów roślin, w otoczeniu szlaków znajdują się siedliska psiar wysokogórskich. W zespołach tych rośnie wiele gatunków prawnie chronionych: wroniec widlasty, widlicz alpejski, sasanka alpejska, zawilec narcyzowy, czy rojnik górski.

Interesującymi gatunkami w tej przestrzeni są też: rozchodnik alpejski, rogownica alpejska, dzwonki i inne rośliny. Gatunkami pospolitymi w tej przestrzeni są: jastrzębiec alpejski czy kosmatka brunatna.

Jak podkreślił pan Stanisław Szafraniec z Babiogórskiego Parku Narodowego: „Siedliska te i gatunki zajmują mały areał, zaś regeneracja po intensywnym wydeptywaniu jest bardzo powolna. Wszystkie niewielkie roślinki wzrastają w trudnych górskich warunkach. Uszanujmy ich wysiłek życiowy. Łany muraw nietknięte naszymi butami, stanowią dla oka turysty miły widok, który powinien trwać jak najdłużej”.

Babiogórski Park Narodowy został utworzony w 1954 r. Znajduje się w Polsce południowej, w powiecie suskim i nowotarskim przy granicy ze Słowacją. Obejmuje północną i południową stronę masywu Babiej Góry, włączając najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego – Diablak (1725 m n.p.m.), a także fragment stoków Pasma Policy, położonych nieopodal przełęczy Krowiarki. W 1977 roku Babią Górę w granicach Parku Narodowego objęto statusem rezerwatu biosfery i włączono do programu UNESCO. Babiogórski Park Narodowy odwiedzany jest co roku przez ponad 100 tysięcy turystów.

Źródło: Babiogórski Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówJura Krakowsko-Częstochowska 23 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Czerwony szlak rowerowy na Jurze z poprawionym oznakowaniemZwiązek Gmin Jurajskich wspólnie z Jurajską Grupą GOPR i małopolskim PTTK wspólnie przeprowadzili prace konserwatorskie oraz poprawę...
Monika Witkowska 22 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Polka zdobyła K2! Czekaliśmy na to 36 latMonika Witkowska nad ranem weszła na szczyt K2 jako druga Polka w historii po Wandzie Rutkiewicz. Góra czekała 36 lat na kolejną naszą...
Wulkan Kluczewska Sopka 6 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Kamczatka: tylko troje ocalałych na Kluczewskiej SopceTylko troje wspinaczy z dwunastoosobowej wyprawy na wulkan Kluczewska Sopka przeżyło tragiczną ekspedycję.
Stacja narciarska UFO w Bukowinie Tatrzańskiej 23 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarto już pierwszy wyciąg narciarski na Podhalu!Mamy dobrą wiadomość dla miłośników białego szaleństwa. Możemy już jeździć na nartach w Bukowinie Tatrzańskiej. Po raz kolejny stacja...
Chudy Wawrzyniec 11 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Chudy Wawrzyniec i Mała Rycerzowa zapraszają już w weekend!Miłośnicy obcowania z naturą i sprawdzania własnych granic spotkają się już za kilka dni na trasach Chudego Wawrzyńca oraz...
Kasprowy Wierch 19 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kobieta wypadła z wyciągu w rejonie Kasprowego WierchuW rejonie Kasprowego Wierchu doszło dzisiaj rano do poważnego wypadku. Z jednego z krzesełek wyciągu z Doliny Gąsienicowej wypadła turystka.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje