Fladry na Babiej Górze
Źródło: Babiogórski Park Narodowy / facebook

Fladry na Babiej Górze

W piętrze alpejskim Babiej Góry pojawiły się fladry. Zamontowano je, aby zwracały uwagę turystów, by trzymali się wytyczonych szlaków i nie zadeptywali bardzo rzadkich zespołów roślinnych.

W przestrzeni chronionej fladrami występują bardzo rzadkie na Babiej Górze zespoły roślinne:

  • zespół situ skucina i kostrzewy niskiej,
  • zespół wierzby zielnej,
  • zespół kosmatki brunatnej.

Te trzy zespoły roślinne są objęte międzynarodowym programem Natura 2000 w ramach Dyrektywy Siedliskowe EU.

Oprócz tych zespołów roślin, w otoczeniu szlaków znajdują się siedliska psiar wysokogórskich. W zespołach tych rośnie wiele gatunków prawnie chronionych: wroniec widlasty, widlicz alpejski, sasanka alpejska, zawilec narcyzowy, czy rojnik górski.

Interesującymi gatunkami w tej przestrzeni są też: rozchodnik alpejski, rogownica alpejska, dzwonki i inne rośliny. Gatunkami pospolitymi w tej przestrzeni są: jastrzębiec alpejski czy kosmatka brunatna.

Jak podkreślił pan Stanisław Szafraniec z Babiogórskiego Parku Narodowego: „Siedliska te i gatunki zajmują mały areał, zaś regeneracja po intensywnym wydeptywaniu jest bardzo powolna. Wszystkie niewielkie roślinki wzrastają w trudnych górskich warunkach. Uszanujmy ich wysiłek życiowy. Łany muraw nietknięte naszymi butami, stanowią dla oka turysty miły widok, który powinien trwać jak najdłużej”.

Babiogórski Park Narodowy został utworzony w 1954 r. Znajduje się w Polsce południowej, w powiecie suskim i nowotarskim przy granicy ze Słowacją. Obejmuje północną i południową stronę masywu Babiej Góry, włączając najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego – Diablak (1725 m n.p.m.), a także fragment stoków Pasma Policy, położonych nieopodal przełęczy Krowiarki. W 1977 roku Babią Górę w granicach Parku Narodowego objęto statusem rezerwatu biosfery i włączono do programu UNESCO. Babiogórski Park Narodowy odwiedzany jest co roku przez ponad 100 tysięcy turystów.

Źródło: Babiogórski Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówszkolenie TPN Tatry od kuchni 22 lipca 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śladami tatrzańskich lodowców – szkolenie TPN dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.
szkolenie TPN Tatry od kuchni 25 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN organizuje szkolenie dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na szkolenie „Tatry od kuchni”, które odbędzie się 28 maja.
Wulkan Kluczewska Sopka 6 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Kamczatka: tylko troje ocalałych na Kluczewskiej SopceTylko troje wspinaczy z dwunastoosobowej wyprawy na wulkan Kluczewska Sopka przeżyło tragiczną ekspedycję.
Jerzy Kukuczka 24 październik 2022
Lilianna Błazenek
Jerzy Kukuczka: 33 lata temu gigant pozostał na LhotseDziś mijają 33 lata od czasu, gdy nasz najwybitniejszy himalaista Jerzy Kukuczka odpadł z południowej ściany Lhotse i pozostał na zawsze w...
Otwarcie plaży na Gubałówce 26 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Już w weekend otwarcie najwyżej położonej plaży w Polsce!Polskie Koleje Linowe zapraszają już w najbliższy weekend na otwarcie jedynej plaży w Polsce położonej na wysokości 1123 m n.p.m.
Natalia Grossman 10 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Już w najbliższy weekend boulderowy Puchar Świata w BrixenOd 10 do 12 czerwca odbędzie się czwarta runda Pucharu Świata w boulderingu. Tym razem gospodarzem imprezy będzie Brixen we Włoszech. Miasto w...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje