The North Face Nowa kolekcja
Chudy Wawrzyniec
Źródło: Chudy Wawrzyniec 2022 / facebook

Chudy Wawrzyniec i Mała Rycerzowa zapraszają już w weekend!

Miłośnicy obcowania z naturą i sprawdzania własnych granic spotkają się już za kilka dni na trasach Chudego Wawrzyńca oraz Małej Rycerzowej – biegów górskich organizowanych w Beskidzie Żywieckim. Nowością w tym roku jest kilometrowy vertical na Muńcuł.

Chudy Wawrzyniec

To jeden z najstarszych ultramaratonów w Polsce, rozgrywany na szlakach Beskidu Żywieckiego. Jedenasta już edycja zawodów odbędzie się 13 sierpnia 2022. Do wyboru są dystanse 50+, 80+ lub 100+ km (decyzję podejmuje się dopiero na trasie). Na dystansie 80+ km odbędą się Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie. Dystans 100 km odbywa się co dwa lata (na zmianę z Parszywą Bendoszką – 60 km, która jest zaplanowana na rok 2023).

TRASA 50 km+
Dla tych, którzy będą chcieli zmierzyć się z biegiem ultra, ale w trochę krótszej wersji – czy to ścigając się na śmierć i życie o glorię i chwałę, czy próbując swoich sił po raz pierwszy – przewidziano możliwość wyboru trasy 50+ przy Wielkiej Rycerzowej. Stąd zielonym szlakiem zawodnicy zbiegną przez Muńcuł do Ujsół na metę.

TRASA 80 km+
Trasa 80+ prowadzi z Rajczy, przez Rachowiec, Wielką Raczę, Przegibek, Wielką Rycerzową, Oszust, Przełęcz Glinka, Krawców Wierch do Trzech Kopców, dalej żółtym szlakiem przez Halę Lipowską, Zapolankę do Ujsół. Łącznie ponad 3800 metrów podejść i podbiegów. Wąskie i kręte graniczne ścieżki nie pozwolą się nudzić.

TRASA 100 km+
Trasa 100+ to bieg dla koneserów długich i trudnych ultramaratonów. Ukończenie tego dystansu będzie nobilitacją dla każdego biegacza. W przeciwieństwie do osiemdziesiątki czy pięćdziesiątki droga do mety setki jest zastawiona szczytem Pilska (najwyższym w okolicy), najdłuższym podejściem (800 m w jednym kawałku), jak i ciasnym dystansem czasowym, który zepchnie większość śmiałków na krótsze dystanse.

Chudy Wawrzyniec 2022 jest punktowany przez ITRA (International Trail Running Association). Trasa 100 i 80+ to 4 punkty ITRA, ukończenie 50+ daje 3 punkty.
Trasy (poza znaczkami szlaków) będą oznakowane taśmami, tak by trudno było się na nich zgubić. Na trasie 100+ zaplanowano trzy punkty żywieniowe, dystans 80+ to dwa punkty, gdzie biegacze będą mogli się napić i najeść, a także zatankować bidony i bukłaki, na 50+ będzie jeden punkt odżywczy. Uwaga – organizatorzy nie przewidują jednorazowych kubków.

Mała Rycerzowa

Jak informują organizatorzy — Mała Rycerzowa to figlarna towarzyszka Chudego Wawrzyńca. 20,5 km i 1150 metrów podbiegu wystarczy, żeby poczuć wiatr we włosach, sól w ustach i mocne bicie serca. W edycji 2022 zawody odbędą się w niedzielę (14 sierpni) – dzień po Chudym Wawrzyńcu.

Bieg ruszy w Rajczy o 10:00. Po krótkim odcinku szosowym uczestnicy wbiegną na bardzo malowniczy, czerwony szlak przez Hutyrów i Urówkę, stokiem Mładej Hory i Jaworzynki na Małą Rycerzową. Tu, na rozejściu czerwonego i zielonego szlaku znajduje się najdalej wysunięty punkt trasy. Trasa prowadzi dalej zielonym szlakiem i chwilę później spotyka się z „końcówką” Chudego Wawrzyńca na dystansie 50+ km. Przez Wiertalówkę, Kotarz i Muńcuł biegacze pobiegną do Ujsół, gdzie będzie czekał mostek, meta, drożdżówki, owoce i strumień. Na trasie Małej Rycerzowej będzie jeden punkt z wodą przy schronisku Chyz u Bacy. Reszta smakołyków będzie czekała na mecie. Każdy uczestnik Małej Rycerzowej dostanie taki sam pakiet startowy jak uczestnicy Chudego Wawrzyńca.
Ukończenie biegu oznacza zdobycie 1 punktu ITRA (International Trail Running Association).

Pierwsza edycja verticala na Muńcuł
W edycji 2022 rozegrana będzie jeszcze jedna konkurencja. Bieg pod nazwą inov-8 Muńcuł Vertical, czyli zaledwie 1 km, ale prowadzący cały czas pod górę. Meta będzie zlokalizowana na szczycie Muńcoła, a dotarcie do niej oznacza pokonanie ponad 400m przewyższenia, po nieco zapomnianej ścieżce, rozpoczynającej się w magicznej Dolinie Danielki.

Chudy Hulajnik
Na Chudym Wawrzyńcu pobiegną również dzieci. Zawody dla najmłodszych zaplanowane są na niedzielę (14 sierpnia) w Ujsołach. Dystanse to 300 m, 600 m, 1,25 km oraz 2,5 km. Każdy uczestnik zawodów otrzyma na mecie pamiątkowy medal.

Chudy Wawrzyniec to nie tylko bieganie. W ramach pakietów startowych uczestnicy mogą wybrać opcję charytatywną i wesprzeć jedną z dwóch inicjatyw:

  • Akcję Czyste Beskidy, w ramach której organizowane jest m.in. sprzątanie beskidzkich szlaków,
  • Fundację Braci Golec, która zajmuje się edukacją muzyczną dzieci i młodzieży z Żywiecczyzny.

Dzięki tym współpracom, podczas Chudego Wawrzyńca odbędą się warsztaty ekologiczne oraz niedzielny plogging z udziałem czołowych polskich biegaczy górskich – Katarzyny Solińskiej i Macieja Dombrowskiego, a na trasie biegaczom będzie towarzyszyć góralska muzyka.

Źródło: informacje organizatora

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPożar Gorczańskiej Chaty 30 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Spłonęło schronisko w Ochotnicy Górnej29 października, w wyniku pożaru spaleniu uległa Gorczańska Chata w Ochotnicy Górnej. Pożar został zaobserwowany na dachu około godziny 21.
Śmieci na K2 26 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Karakorum: w przyszłym roku wielkie sprzątanie K2Ilość śmieci zalegająca w górach Himalajów i Karakorum, szczególnie na dwóch najwyższych szczytach Ziemi – Mount Everest i K2, przerasta...
Adam Ondra 14 październik 2022
Lilianna Błazenek
Adam Ondra pomaga dotkniętej wojną UkrainieAdam Ondra wykorzystuje swoją ogromną popularność w szczytnym celu. Jeden z najlepszych wspinaczy świata wystawił na aukcję charytatywną...
Grupa Beskidzka GOPR - akcja na Małym Skrzycznem 8 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
GOPR apeluje, aby w góry zabierać leki, które na co dzień zażywamy63-letnia turystka po ukąszeniu owada w Beskidach doznała wstrząsu anafilaktycznego i straciła przytomność. Pomocy udzieliła jej koleżanka,...
Platforma widokowa na górze Sobień 7 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Lepszy widok z Sobienia na BieszczadyNa górze Sobień w Bieszczadach leśnicy odnowili mostki, barierki oraz platformę widokową. Prace naprawcze trwały kilkanaście dni, dzięki nim...
Dolina Pięciu Stawów 16 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Uwaga! Planowane jest zamknięcie szlaku na Szpiglasowy WierchW przyszłym tygodniu Tatrzański Park Narodowy planuje rozpoczęcie remontu szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy na szczyt Szpiglasowego Wierchu. Po...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje