Źródło: https://www.facebook.com/www.truchanowicz.eu, Foto: Grzegorz Truchanowicz.
Źródło: Źródło: https://www.facebook.com/www.truchanowicz.eu, Foto: Grzegorz Truchanowicz.

Niesamowite chmury nad Tatrami i Karkonoszami: Wały fenowe zapowiadają zmianę pogody

We wtorek 8 października internet obiegły spektakularne nagrania wałów fenowych przelewających się przez Tatry i Karkonosze. Te niesamowite formacje chmur, uchwycone nad Giewontem i w Karkonoszach, zapowiadają zmianę pogody i nadejście ciepłych wiatrów. Zjawisko to, charakterystyczne dla górskiego klimatu, zwiastuje ocieplenie i gwałtowny halny. Dowiedz się, jak powstaje wał fenowy i jakie zmiany pogodowe przynosi.

Tatry i Karkonosze stały się w ostatnich dniach sceną niezwykłego zjawiska atmosferycznego – wałów fenowych. Te imponujące formacje chmur pojawiły się nad polskimi górami, zapowiadając nadejście ciepłych wiatrów i zmianę pogody. Internet zalały nagrania i zdjęcia przedstawiające chmury przelewające się przez górskie grzbiety, wywołując zachwyt wśród miłośników natury. Nagrania z Giewontu opublikował fanpage Tatromaniak, a fotografie z Karkonoszy zamieścił Grzegorz Truchanowicz, przewodnik Sudecki. To niesamowite zjawisko to wał fenowy, który w górach nie jest rzadkością, ale zawsze budzi zainteresowanie.

Co to jest wał fenowy?

Wał fenowy to zjawisko meteorologiczne, które powstaje, gdy ciepłe masy powietrza wznoszą się nad grzbietami górskimi, chłodzą się i kondensują w postaci chmur.

Formacja ta przybiera charakterystyczny, soczewkowaty kształt, wskazujący na wysoką prędkość wiatru i nadchodzące zmiany pogodowe. W Tatrach i Karkonoszach wały fenowe pojawiają się najczęściej jesienią, zwiastując nadchodzący wiatr fenowy, w Polsce znany również jako halny.

We wtorek wały fenowe przyniosły ze sobą ciepłe, południowe wiatry, które znacząco podniosły temperatury w regionie. Halny, typowy dla Podhala, osiągał prędkość do 100 km/h, co sprawiło, że temperatura w dolinach wzrosła nawet do 20 stopni Celsjusza.

Wiatr fenowy to ciepłe, suche powietrze, które potrafi podnosić temperaturę w dolinach, ale bywa też groźny. Powoduje nagłe zmiany ciśnienia, co może wpływać na samopoczucie ludzi i czasami prowadzić do szkód materialnych przez mocne podmuchy wiatru.

Jak wał fenowy wpływa na temperaturę?

Specjaliści prognozują, że w najbliższych dniach ciepłe wiatry utrzymają się, przynosząc temperatury dochodzące do 24 stopni Celsjusza na południowym wschodzie Polski. Jednak od soboty można spodziewać się ochłodzenia, które ponownie obniży temperatury do około 15 stopni.

Wały fenowe to więc nie tylko niezwykłe zjawisko wizualne, ale również ważny sygnał dla osób przebywających w górach i tych, którzy planują górskie wyprawy w najbliższych dniach.

Niesamowite widoki nad Tatrami i Karkonoszami

Niesamowite widoki wałów fenowych nad Tatrami i Karkonoszami przyciągnęły uwagę internautów, ale to także przypomnienie o zmienności górskiej pogody. Choć zjawisko to zachwyca swoim majestatem, wiąże się z gwałtownymi zmianami atmosferycznymi, które mogą mieć istotny wpływ na warunki w górach.

W najbliższych dniach warto śledzić prognozy pogody i pamiętać o tym, że górski wiatr potrafi być równie piękny, co nieprzewidywalny.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówZespół Nanda Devi East 13 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Apel o Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla polskich alpinistów z Nanda Devi East (1939)W polskim środowisku górskim zrodziła się szczytna inicjatywa. Pojawił się postulat, aby pośmiertnie nominować do Krzyża Komandorskiego...
W krainie Szwejka i pilsnera 25 kwiecień 2022
Grzegorz Soczomski
W krainie Szwejka i pilsneraTo nie będzie typowa relacja z kolejnych górskich zawodów. To raczej studium przypadku: "Bieganie w Czechach, czyli dlaczego...
Tatry Wysokie 8 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Śmierć polskiego turysty w Tatrach SłowackichDwoje polskich turystów schodziło bez zabezpieczenia linami eksponowanym terenem w rejonie Ponad Ogród Turni w Tatrach Wysokich. 46-latek w pewnym...
Widok z kamery internetowej TOPR na Morskie Oko 23 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: odwilż na Święta i trudne warunki dla turystów. W innych górach podobniePo fali mrozów i obfitych opadów śniegu, od kilku dni w Tatrach mamy odwilż: panują dodatnie temperatury i wieje silny wiatr. Nadchodzące...
Remont podestu na Pochylcu 20 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Remont podestów i stałych punktów asekuracyjnych na PochylcuW dniach od 15 do 16 lipca na Pochylcu były prowadzone prace naprawcze. Został wykonany częściowy remont podestów i stałych punktów...
Horská Záchranná Služba podczas akcji ratunkowej na południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu w Tatrach Wysokich. 18 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Słowaccy ratownicy pomogli trójce Polaków, którzy utknęli w Tatrach WysokichW sobotni wieczór ratownicy HZS otrzymali zawiadomienie, że troje polskich wspinaczy utknęło na południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu w...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje