The North Face Nowa kolekcja
Horská Záchranná Služba podczas akcji ratunkowej na południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu w Tatrach Wysokich.
Źródło: HZS.sk

Słowaccy ratownicy pomogli trójce Polaków, którzy utknęli w Tatrach Wysokich

W sobotni wieczór ratownicy HZS otrzymali zawiadomienie, że troje polskich wspinaczy utknęło na południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu w Tatrach Wysokich.

Ze względu na ulewny deszcz uczestnicy wyprawy zdecydowali się przerwać wspinaczkę i poczekać na poprawę pogody. Jednak skały okazały się bardzo śliskie i obawiając się niebezpieczeństwa podczas samodzielnego powrotu, zdecydowali się wezwać ratowników na pomoc.

W związku z panującymi w nocy warunkami pogodowymi, siedmiu ratowników HZS wyruszyło na pomoc turystom w niedzielę rano. Nie mógł wystartować śmigłowiec, dlatego ratownicy poprosili o uruchomienie kolejki na Łomnicki Staw (Skalnaté pleso), aby jak najszybciej dostać się do taterników.

Ratownicy HZS wykonali 100-metrowy zjazd w ścianę i z pomocą liny wciągnęli całą trójkę turystów (dwóch mężczyzn i jedną kobietę) w bezpieczne miejsce. Wspinacze zostali ogrzani i przygotowani do transportu śmigłowcem. Kiedy poprawiła się pogoda, śmigłowcem przetransportowano turystów nad Łomnicki Staw, skąd już samodzielnie kontynuowali wędrówkę.

Kieżmarski Szczyt to jeden z najwyższych tatrzańskich szczytów (2557 m n.p.m.), należy do Wielkiej Korony Tatr. W jego ścianach znajdują się drogi wspinaczkowe. Dla taterników najciekawsze są ściany schodzące do Doliny Łomnickiej. Sam szczyt dostępny jest także dla turystów, ale tylko w towarzystwie przewodnika. Najdogodniejsze drogi taternickie prowadzą na wierzchołek od strony Kieżmarskiej Przełęczy, od Rakuskiej Przełęczy przez Mały Kieżmarski Szczyt lub przez Świstówkę Huncowską oraz od Huncowskiej Przełęczy.

Źródło: HZS

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTatry w śniegu 27 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zmiana pogody w Tatrach. Gwałtowne ochłodzenie, mróz i śnieg.IMGW już od kilku dni informuje, że w najbliższy weekend nastąpi gwałtowne ochłodzenie i opady deszczu, a w górach musimy się w tym czasie...
Mikołaj Adamczyk 20 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Przedszkolak z Bielska Białej wyrusza w Himalaje po kolejny ośmiotysięcznikMikołaj Adamczyk — siedmiolatek z Bielska-Białej kolejny już raz będzie zdobywał najwyższe góry świata. Tym razem w planach baza pod...
Wyprawa na Huascaran 19 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wyprawa ekipy Andrzeja Myrty na Huascarán przerwana przez wypadekAndrzej Myrta, radomski podróżnik i alpinista wraz z ekipą wyruszyli 1 czerwca z Berlina do Limy, aby zdobyć Huascarán w Andach Peruwiańskich.
W krainie Szwejka i pilsnera 25 kwiecień 2022
Grzegorz Soczomski
W krainie Szwejka i pilsneraTo nie będzie typowa relacja z kolejnych górskich zawodów. To raczej studium przypadku: "Bieganie w Czechach, czyli dlaczego...
Tatrzańska Wyrypa Macieja Śpiewanka 22 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Osiem schronisk w Tatrach w ciągu jednego dnia!Ciekawe i ambitne wyzwanie postawił przed sobą Maciej Śpiewanek. 18 czerwca 2022 roku przeszedł całą trasę łączącą wszystkie schroniska w...
Remont podestu na Pochylcu 20 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Remont podestów i stałych punktów asekuracyjnych na PochylcuW dniach od 15 do 16 lipca na Pochylcu były prowadzone prace naprawcze. Został wykonany częściowy remont podestów i stałych punktów...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje