Horská Záchranná Služba podczas akcji ratunkowej na południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu w Tatrach Wysokich.
Źródło: HZS.sk

Słowaccy ratownicy pomogli trójce Polaków, którzy utknęli w Tatrach Wysokich

W sobotni wieczór ratownicy HZS otrzymali zawiadomienie, że troje polskich wspinaczy utknęło na południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu w Tatrach Wysokich.

Ze względu na ulewny deszcz uczestnicy wyprawy zdecydowali się przerwać wspinaczkę i poczekać na poprawę pogody. Jednak skały okazały się bardzo śliskie i obawiając się niebezpieczeństwa podczas samodzielnego powrotu, zdecydowali się wezwać ratowników na pomoc.

W związku z panującymi w nocy warunkami pogodowymi, siedmiu ratowników HZS wyruszyło na pomoc turystom w niedzielę rano. Nie mógł wystartować śmigłowiec, dlatego ratownicy poprosili o uruchomienie kolejki na Łomnicki Staw (Skalnaté pleso), aby jak najszybciej dostać się do taterników.

Ratownicy HZS wykonali 100-metrowy zjazd w ścianę i z pomocą liny wciągnęli całą trójkę turystów (dwóch mężczyzn i jedną kobietę) w bezpieczne miejsce. Wspinacze zostali ogrzani i przygotowani do transportu śmigłowcem. Kiedy poprawiła się pogoda, śmigłowcem przetransportowano turystów nad Łomnicki Staw, skąd już samodzielnie kontynuowali wędrówkę.

Kieżmarski Szczyt to jeden z najwyższych tatrzańskich szczytów (2557 m n.p.m.), należy do Wielkiej Korony Tatr. W jego ścianach znajdują się drogi wspinaczkowe. Dla taterników najciekawsze są ściany schodzące do Doliny Łomnickiej. Sam szczyt dostępny jest także dla turystów, ale tylko w towarzystwie przewodnika. Najdogodniejsze drogi taternickie prowadzą na wierzchołek od strony Kieżmarskiej Przełęczy, od Rakuskiej Przełęczy przez Mały Kieżmarski Szczyt lub przez Świstówkę Huncowską oraz od Huncowskiej Przełęczy.

Źródło: HZS

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówDolnośląski Festiwal Biegów Górskich 13 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Jubileuszowa edycja Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich14 lipca rozpocznie się 10. edycja tego wyjątkowego biegowego festiwalu w Lądku-Zdroju. W ciągu 4 dni zawodów na 8 trasach pojawi się ponad 4...
Zakończyły się Tatrzańskie Opowieści Mateusza Waligóry 17 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zakończyła się wyprawa Tatrzańskie Opowieści podróżnika Mateusza WaligóryPolski podróżnik Mateusz Waligóra właśnie zakończył swój trwający ponad miesiąc 500-kilometrowy marsz szlakami turystycznymi w polskich...
Prognoza podosy w górach 14 luty 2023
Redakcja OutdooroweABC
Wybierasz się w góry? Lepiej sprawdź prognozy pogody Weekend w górach zapowiada się ekstremalnie. Jeśli mieliście w planach wycieczki wysoko w Tatry, zajrzyjcie koniecznie w prognozy pogody. Szykuje...
Niedźwiedź brunatny 11 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Wywieziona w Bieszczady niedźwiedzica widziana na ulicach SanokaMłoda niedźwiedzica, którą dwa tygodnie wcześniej uśpiono i wywieziono z gminy Solina w głąb Bieszczad, była widziana w zeszłym tygodniu na...
Kasprowy Wierch 19 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kobieta wypadła z wyciągu w rejonie Kasprowego WierchuW rejonie Kasprowego Wierchu doszło dzisiaj rano do poważnego wypadku. Z jednego z krzesełek wyciągu z Doliny Gąsienicowej wypadła turystka.
Barszcz Sosnowskiego 14 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Uwaga na barszcz Sosnowskiego w Bieszczadach!Nadleśnictwo Baligród ostrzega nas przed toksyczną rośliną, którą znów możemy napotkać podczas wędrówek w Bieszczadach. Wygląda bardzo...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje