The North Face Nowa kolekcja
Horská Záchranná Služba podczas akcji ratunkowej
Źródło: HZS.sk

Horská Záchranná Služba podsumowała sezon zimowy 2021/2022

Horská Záchranná Služba zakończyła sezon zimowy 2021/2022 w Tatrach. Czas na podsumowanie tego, co się wydarzyło w minionym sezonie. Co prawda, w tym sezonie ośrodki narciarskie były otwarte (w przeciwieństwie do wcześniejszego sezonu), jednak nadal obostrzenia pandemiczne miały znaczący wpływ na liczbę turystów.

Wiele osób, które w zeszłym roku nie mogły skorzystać z wyciągów i stoków narciarskich, wróciło w tym sezonie do ośrodków narciarskich.

W tym sezonie zimowym ratownicy górscy przeprowadzili łącznie 1946 interwencji we wszystkich ośrodkach.

Osoby objęte opieką ratowników pochodziły z 30 różnych krajów. Większość to Słowacy (1194 osoby), następnie Polacy (252 osoby), Węgrzy (132 osoby), Czesi (118 osób) i pozostałe osoby innych narodowości.

Większość obrażeń to przypadki umiarkowane (940 osób) oraz przypadki lekkie (613 osób), pozostałe to przypadki bez obrażeń (202 osoby) – czyli poszukiwania, pomoc w niedostępnym terenie i inne. Ratownicy odnotowali 20 ofiar śmiertelnych.

Największą liczbę śmiertelnych przypadków stanowiły upadki wspinaczy i turystów (9 przypadków) oraz osoby, które zginęły w lawinie (3 osoby). Wzrosła liczba wypadków lawinowych.

Centrum obsługi połączeń alarmowych HZS otrzymało łącznie 1019 wezwań. Największa liczba wezwań była w lutym - 335 wezwań, czyli prawie 12 połączeń alarmowych każdego dnia.
Najwięcej interwencji miało miejsce w tygodniu między 21 i 27 lutego, kiedy w Tatry zawitała wiosenna pogoda.

Pamiętajmy, że w wyższych partiach gór na wysokości ok. 1700 m n.p.m nadal utrzymuje się pokrywa śnieżna. W Tatrach Wysokich do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne.

Źródło: HZS.sk

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 21 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Dobierz buty do gór. Jak wybrać górskie buty - krótki poradnikWspinaczka w skałach, wędrówki po Beskidach, wyprawy w Tatry czy trekking na lodowce w Alpach - każda z tych aktywności wymaga odpowiedniego...
Zamknięcie sezonu turystycznego w Parku Narodowym Gór Stołowych 14 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Sezon turystyczny w Parku Narodowym Gór Stołowych oficjalnie zamkniętyDyrekcja Parku Narodowego Gór Stołowych poinformowała o zakończeniu sezonu turystycznego i prowadzenia obsługi ruchu turystycznego. Trasy na...
Pracowity weekend ratowników TOPR 31 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy TOPR podsumowali ostatni październikowy weekendTo były pracowite dni TOPR-owców. Od początku weekendu aż dziesięć razy wyruszali w góry nieść pomoc turystom.
24 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Apteczka - podstawa bezpieczeństwa w górachGóry to nie tylko śliczne obrazki z Instagrama; czasem bywa niemiło, niebezpiecznie i groźnie. Trzeba być przygotowanym na każdą pogodę i...
OutdooroweABC 22 marzec 2022
Marcin Kijowski
A założymy się?!„Ja nie dam rady?!” albo „Co ty mi tu będziesz mówił!”, i jeszcze „Założysz się?!”. Czasami zachowujemy się jak dzieci – dajemy...
16 sierpień 2023
Marcin Kijowski
Test kijów Camp Xenon Pro 2.0. Lekkie i funkcjonalneLekkie, pakowne, funkcjonalne. Kije trekkingowe Camp Xenon Pro 2.0 to doskonały wybór dla biegaczy górskich i turystów, którzy cenią sobie...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje