Horská Záchranná Služba podczas akcji ratunkowej
Źródło: HZS.sk

Horská Záchranná Služba podsumowała sezon zimowy 2021/2022

Horská Záchranná Služba zakończyła sezon zimowy 2021/2022 w Tatrach. Czas na podsumowanie tego, co się wydarzyło w minionym sezonie. Co prawda, w tym sezonie ośrodki narciarskie były otwarte (w przeciwieństwie do wcześniejszego sezonu), jednak nadal obostrzenia pandemiczne miały znaczący wpływ na liczbę turystów.

Wiele osób, które w zeszłym roku nie mogły skorzystać z wyciągów i stoków narciarskich, wróciło w tym sezonie do ośrodków narciarskich.

W tym sezonie zimowym ratownicy górscy przeprowadzili łącznie 1946 interwencji we wszystkich ośrodkach.

Osoby objęte opieką ratowników pochodziły z 30 różnych krajów. Większość to Słowacy (1194 osoby), następnie Polacy (252 osoby), Węgrzy (132 osoby), Czesi (118 osób) i pozostałe osoby innych narodowości.

Większość obrażeń to przypadki umiarkowane (940 osób) oraz przypadki lekkie (613 osób), pozostałe to przypadki bez obrażeń (202 osoby) – czyli poszukiwania, pomoc w niedostępnym terenie i inne. Ratownicy odnotowali 20 ofiar śmiertelnych.

Największą liczbę śmiertelnych przypadków stanowiły upadki wspinaczy i turystów (9 przypadków) oraz osoby, które zginęły w lawinie (3 osoby). Wzrosła liczba wypadków lawinowych.

Centrum obsługi połączeń alarmowych HZS otrzymało łącznie 1019 wezwań. Największa liczba wezwań była w lutym - 335 wezwań, czyli prawie 12 połączeń alarmowych każdego dnia.
Najwięcej interwencji miało miejsce w tygodniu między 21 i 27 lutego, kiedy w Tatry zawitała wiosenna pogoda.

Pamiętajmy, że w wyższych partiach gór na wysokości ok. 1700 m n.p.m nadal utrzymuje się pokrywa śnieżna. W Tatrach Wysokich do 15 czerwca zamknięte są szlaki turystyczne.

Źródło: HZS.sk

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 9 sierpień 2023
Marcin Kijowski
Wycieczka na Czerwoną Ławkę. To mogą być Twoje pierwsze ferraty w życiuWspaniała wycieczka Doliną Małej Zimnej Wody do Doliny Pięciu Stawów Spiskich z emocjonującą przeprawą wysokogórską przez Czerwoną Ławkę...
28 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Szwajcaria zszokowana po kradzieży w górachAmatorzy łatwej gotówki dotarli już nawet bardzo wysoko w góry. Złodzieje pokonali jeden z najtrudniejszych szwajcarskich szlaków typu via...
Kobieca wyprawa w Himalaje śladami Wandy Rutkiewicz 5 październik 2022
Lilianna Błazenek
Kobieca wyprawa śladami Wandy Rutkiewicz wyruszyła w HimalajeWczoraj rozpoczęło niezwykłą wyprawę w Himalaje 13 kobiet, które chcą upamiętnić swoją wielką inspirację – Wandę Rutkiewicz,...
test butów wysokogórskich La Sportiva G2 EVO na Denali 29 sierpień 2022
Szymon Michlowicz
Wymagający test. La Sportiva G2 EVO na DenaliNad nami tylko chmury, pod nami cała Ameryka Północna, z jej drapaczami, mostami i pustyniami. Oczywiście, gdzieś daleko hen, bo gdy staliśmy...
Tatry Wysokie 14 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Słowackie Tatry Wysokie: to warto zobaczyć!Tatry, których zaledwie czwarta część leży na terenie Polski, to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych i weekendowych...
22 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Remont Orlej Perci. Ważna informacja dla turystówJeśli tylko pogoda na to pozwoli, w czwartek ruszy kolejny etap remontu szlaku na Orlej Perci w Tatrach. Turyści muszą spodziewać się utrudnień...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje