Pociąg do Zakopanego
Źródło: PKP PLK

W wakacje dojedziemy pociągiem (prawie) do Zakopanego

Od 25 czerwca PKP PLK planuje tymczasowe przywrócenie bezpośrednich dalekobieżnych i regionalnych połączeń kolejowych do stolicy Tatr. Niestety, do starego zakopiańskiego dworca nie dojedziemy.

Od czterech lat trwa przebudowa kolejowej zakopianki na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane. Poza wakacjami i feriami organizowana jest na tej trasie komunikacja zastępcza. Prace są regularnie przerywane na sezon letni i zimowy, ze względu na zwiększoną liczbę turystów przybywających pod Giewont. Tak będzie i w tym sezonie.

Na podróżnych udających się do Zakopanego czekać będzie jeszcze jedna zmiana. Ze względu na prace modernizacyjne na stacji Zakopane, przystanek końcowy będzie zlokalizowany w Spyrkówce – stacji serwisowej PKP Intercity, 2 kilometry od starego dworca. Do dyspozycji podróżnych będzie kontenerowy dworzec z poczekalnią, kasami oraz toaletami. Jak zapewnia PKP – do końca sierpnia na stacji tymczasowej dyżurować będą informatorzy mobilni.

Niestety, ze względu na zbyt krótki odcinek, nie jest przewidziana komunikacja zastępcza do centrum miasta, więc podróżni skazani są na dotarcie tam na własną rękę. To około trzech kilometrów od Krupówek. W pobliżu zlokalizowany jest przystanek autobusów komunikacji miejskiej, z którego można skorzystać. Ze względu na dużą liczbę turystów przybywających w Tatry może to jednak okazać za mało.

Ukończenie remontu linii kolejowej i uruchomienie zmodernizowanej stacji docelowej przewidziane jest na koniec 2023 roku. Na realizację projektu przeznaczono przeszło 1,1 mld zł.

W obrębie stacji Zakopane prace prowadzi także zakopiański urząd miasta, który buduje tu intermodalny węzeł przystankowy.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPleń 26 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Niezwykły pleń zaobserwowany na beskidzkim szlakuPełzająca masa jak z prawdziwego horroru lub filmu science fiction – pleń – to zjawisko, na które można sporadycznie natknąć się w...
Zakaz załatwiania się w Tatrach 15 listopad 2022
Marcin Kijowski
Kontrowersje wokół nowych oznaczeń w Tatrach“Przykre, że trzeba o tym ludziom przypominać”. Nowe znaki w Tatrzańskim Parku Narodowym wzbudziły wiele kontrowersji.
Kubek termiczny Salewa 17 kwiecień 2022
Joanna Marcinkowska
Kubek termiczny SalewaNigdy nie miałam przekonania do kubków termicznych. Zawsze wydawało mi się, że jak w czymś bierzemy ciepły napój, to jednak w...
Wyremontowane schronisko Chatka Puchatka 22 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Otwarcie odnowionej Chatki Puchatka już w ten weekend24 września, w najbliższą sobotę, nastąpi wyczekiwane z niecierpliwością ponowne otwarcie dla turystów kultowego schroniska Chatka Puchatka...
9 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Śnieg na Kasprowym. “Sezon zimowy można uznać za otwarty”Tak, to musiało się kiedyś stać: w niedzielę spadł pierwszy śnieg. W Tatrach, na Kasprowym Wierchu, pogoda zaskoczyła turystów, gdyż po...
22 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Słynna drabinka już działa i czeka na turystówSzlak z Zawratu na Kozią Przełęcz znów jest otwarty - poinformował Tatrzański Park Narodowy. W czasie ostatniego remontu wymieniono m.in....

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje