Schronisko Chatka Puchatka
Źródło: Jaktoblisko.com - Przewodnik Górski / facebook

Bieszczady: Można już nocować w Chatce Puchatka. Ile to kosztuje?

Nocleg w odnowionym schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach jest już dostępny. Nie można go jednak zarezerwować z wyprzedzeniem – spędzimy noc w Chatce tylko wtedy, gdy zajdzie taka konieczność.

Końcem września otwarto ponownie przebudowane kultowe bieszczadzkie schronisko, które teraz funkcjonuje pod nazwą „schron Chatka Puchatka II”. Remont trwał od maja 2020 roku i wzbudzał wiele emocji, szczególnie wśród turystów, którzy byli częstymi gośćmi obiektu przed jego kompletną przebudową. Wbrew obawom, okazało się, że Chatka Puchatka jest nadal chętnie odwiedzana przez bieszczadzkich wędrowców. Dotychczas można tam było odpocząć, ogrzać się, skorzystać z toalety, z tarasów widokowych wraz ze znajdującymi się na nich ławami, punktu widokowego na grani połoniny i ław na fundamencie dawnego garażu. Teraz jest również dostępna opcja noclegu.

Przewodnik bieszczadzki Mirosław Piela odwiedził Chatkę Puchatka w drugi dzień świąt i w swoich mediach społecznościowych podzielił się informacją o dostępności noclegu w schronisku. Dowiadujemy się między innymi, że miejsce noclegowe z własnym śpiworem kosztuje 60 zł za noc. Do tego należy doliczyć 1,80 zł opłaty miejscowej, a po spędzeniu nocy w schronisku trzeba wykupić u obsługi obiektu bilet wstępu na szlaki i ścieżki przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Z tzw. podłogi, czyli miejsca noclegowego, możemy skorzystać w konkretnych przypadkach: w czasie wędrówki pogorszy się pogoda, zastanie nas noc, lub nasze fizyczne możliwości nas zawiodą. Jak czytamy w regulaminie, zameldowanie na nocny wypoczynek rozpoczyna się od zachodu słońca lub w sezonie letnim od godz. 20.00, a wymeldować musimy się do godz. 8.30 następnego dnia. Osobom nocującym w schronisku udostępniono toalety z umywalką przy sali zbiorowej, niestety nie ma jeszcze możliwości skorzystania z prysznica. Ilość miejsc noclegowych ograniczono do 20 na materacach i 20 na podłodze z własnym śpiworem i karimatą.

Cennik i zasady korzystania z noclegu w Chatce Puchatka ponownie wzbudziły wiele kontrowersji wśród turystów…

Historia schroniska na Połoninie Wetlińskiej

Schronisko zostało wybudowane w latach 50. ubiegłego wieku przez wojsko i służyło początkowo jako przeciwlotniczy punkt obserwacyjny Wojsk Ochrony Pogranicza. W 1956 roku budynek został przejęty przez Okręg PTTK w Rzeszowie, jednak jako całoroczny obiekt z obsługą działał dopiero od 1967 r. Pierwszym gospodarzem schroniska był Ludwik „Lutek” Pińczuk, miłośnik gór, legenda Bieszczad, który przez kolejne 50 lat (z przerwami) gospodarzył w Chatce Puchatka.

Pomysłodawcą nazwy schroniska był polski żeglarz Leonid Teliga, który w jednym ze swoich reportaży napisał, że „Czuje się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”.

Status własnościowy Chatki był przez wiele lat nieuregulowany, a spór sądowy o nią toczyło PTTK oraz Bieszczadzki Park Narodowy. W lipcu 2015 decyzją sądu schronisko znalazło się w rękach BdPN. Wtedy też zmieniono klasyfikację obiektu na Schron Turystyczny BdPN. W 2016 roku z pracą w schronisku pożegnał się pan Lutek Pińczuk, który przeszedł na zasłużoną emeryturę.

W maju 2020 roku rozpoczął się gruntowny remont Chatki Puchatka, którego efektem jest otwarty we wrześniu tego roku odnowiony i unowocześniony obiekt.

Historia twórcy bieszczadzkiego schroniska Lutka Pińczuka zainspirowała reżysera Roberta Żurakowskiego do nakręcenia filmu „Śniła mi się połonina”, licznie nagradzanego na festiwalach górskich w tym roku.

Źródło: Mirosław Piela facebook, Bieszczadzki Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówŚmigłowiec TOPR 10 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: mężczyzna odnaleziony po dwóch dniach poszukiwań. Był poważnie ranny.We czwartek około godz. 10 ratownicy TOPR odnaleźli poszukiwanego mężczyznę – mieszkańca powiatu nowotarskiego, który 8 czerwca wyszedł z...
Tatry Słowackie zimą 28 październik 2022
Lilianna Błazenek
Część Tatr Słowackich od 1 listopada zamknięta dla turystówOd 1 listopada Słowacy zamykają szlaki wysokogórskie po swojej stronie Tatr. Turyści będą mogli powrócić na trasy dopiero 15 czerwca 2023...
Niedźwiedź brunatny 1 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry Zachodnie: niedźwiedź zaatakował nagrywającego go turystęW Tatrach Słowackich doszło do mrożącego krew w żyłach wydarzenia – niedźwiedź zaatakował turystę, który go nagrywał. Turysta...
Nosal 13 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: kolejny krok w stronę reaktywacji NosalaTatrzański Park Narodowy, odpowiedzialny za budowę nowej stacji narciarskiej na Nosalu, ogłosił wstępne konsultacje w sprawie inwestycji.
2. Konferencja Bezpieczeństwo na Szczycie 5 styczeń 2023
Sylwia Pachota-Rura
2. Konferencja Bezpieczeństwo na Szczycie już w tym tygodniu w KatowicachCo zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia? Jakie rzeczy warto mieć w plecaku? Jak wyznaczyć kierunek trasy? Jak wezwać pomoc, gdy jej potrzebujemy?
post.jpg 4 maj 2022
Kacper Tekieli
Turystyka zimowa w Tatrach. Co zabrać?Koniec stycznia 2019 roku. Od równo dekady, zima nie była tak obfita w śnieg, co czyni ją nie tylko bardziej wymagającym sezonem, ale...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje