Trzy fantastyczne przełęcze. Słowackie Tatry Wysokie kuszą jesienią
Czerwona Ławka, Lodowa Przełęcz, Baranie Rogi, Rohatka, Mała Wysoka. Emocje, adrenalina, dzika przyroda i alpejskie krajobrazy. Wszystko w zasięgu ręki, w otoczeniu jednej tatrzańskiej doliny. Zapraszamy na wycieczkę do Doliny Zimnej Wody.
Jesień, szczególnie taka jak teraz, słoneczna i bez opadów, to idealny czas na wędrówki po Tatrach. W tych najbardziej zatłoczonych latem górach nie ma już tłumów, dzień jeszcze długi, więc można do woli delektować się ciszą, spokojem i pięknymi widokami. Warto na ten czas zaplanować coś naprawdę ambitnego, np. wyprawę do jednej z największych i najpiękniejszych dolin po słowackiej stronie Tatr, do Doliny Zimnej Wody, zahaczając o Dolinę Wielicką.
O części tej wyprawy, przeprawie przez Czerwoną Ławkę, pisaliśmy już w kontekście ferratowej propozycji dla początkujących. https://outdooroweabc.pl/mki-0908-na-czerwona-lawke-to-moga-byc-twoje-pierwsze-ferraty-w-zyciu-
Dziś propozycja dla średniozaawansowanych turystów o dobrej kondycji; poszukiwaczy przygód i adrenaliny. Cała wycieczka to 12 godzin marszu, 26 kilometrów i 2164 metrów przewyższenia. Sporo, da się, ale po co tak pędzić? Po drodze mamy dwa klimatyczne schroniska, Chata Teryego i Zbójnicka Chata, gdzie warto się zatrzymać i odpocząć. Tym bardziej, że będąc w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich trudno sobie odmówić wyjścia na przykład na Baranie Rogi - pozaszalakowy, ale łatwo dostępny wybitny szczyt w bocznej grani - oraz na Lodową Przełęcz, najwyżej położoną znakowaną przeprawę w całych Tatrach.
Zaczynamy od Starego Smokowca, by stamtąd pieszo lub kolejką naziemną dostać się na Hrebienok, albo Siodełka, jeśli ktoś woli polską nazwę. To stamtąd rozchodzą się szlaki do Łomnickiego Stawu, na Sławkowski Szczyt, do Doliny Staroleśnej czy Pięciu Stawów Spiskich. My ruszamy właśnie w tym ostatnim kierunku - przez Dolinę Małej Zimnej Wody. Wędrujemy w otoczeniu grani Łomnicy po jednej stronie; po drugiej dumnie pręży się potężna Pośrednia Grań. Po drodze mijamy fantastyczne Wodospady Zimnej Wody, Olbrzymi Wodospad i Złotą Siklawę. W nieco ponad trzy godziny z hakiem meldujemy się w kultowej Chacie Teryego, drugim najwyżej położonym schronisku w Tatrach, ale jedynym tak wysoko działającym cały rok. Możemy tu odpocząć, podziwiać Lodowy lub Durny Szczyt albo.. czmychnąć w bok, na Baranie Rogi przez Baranią Przełęcz. Ale uwaga: nie prowadzi tam znakowany szlak, więc wyjście tylko z uprawnionym przewodnikiem. Po drugiej stronie epickie widoki na przepiękną Dolinę Kieżmarską i Tatry Bielskie. Jeśli traficie z pogodą, koniecznie się tam wybierzcie. A jeśli zostajecie na noc w schronisku, warto wyskoczyć jeszcze na Lodową Przełęcz, skąd można przejść na drugą stronę grani, do Doliny Jaworowej. Widoki? Bezcenne.
Tymczasem nasza trasa wiedzie także do Lodowej Dolinki, ale śladem żółtych znaków wspinamy się na Czerwoną Ławkę. Do wyboru łańcuchy albo wspomniana via ferrata. https://outdooroweabc.pl/mki-0908-na-czerwona-lawke-to-moga-byc-twoje-pierwsze-ferraty-w-zyciu-
Wdrapanie się tam, licząc od schroniska, zajmie nam około 1,5 godziny. Pamiętajcie o kaskach i o sprzęcie ferratowym, jeśli chcecie pobawić się lonżą. Schodzimy przez Strzeleckie Pola, po prawej stronie cały czas wzdłuż Głównej Grani Tatr i kolejnych skalnych kolosów, Małego Lodowego Szczytu i Ostrego Szczytu. Po prawej towarzyszyć nam będzie Strzelecka Turnia, czyli paleonunatak, szczyt niegdyś otoczony z każdej strony lodowcem. W schronisku Zbójnicka Chata będziemy w półtorej godziny, po drodze mijając wybitne Mały Jaworowy i Jaworowy Szczyt. Tym sposobem dotarliśmy do serca Doliny Staroleśnej, która cieszy się opinią posiadaczki największej liczby stawów spośród wszystkich tatrzańskich dolin. W sumie znajduje się tam 27 stałych jezior i kilka okresowych.
W schronisku nocleg, albo… ruszamy dalej, na Rohatkę, przełęcz, która wyprowadzi nas na chwilę do Doliny Świstowej, po północnej stronie Tatr, by potem, przez Polski Grzebień wejść do Zadniej Doliny Wielickiej, znów na południowym skłonie Tatr. Po drodze klamry, drabinki, łańcuchy; przepaście i skalne trudności, czyli wszystko to, co lubimy w górach najbardziej. Latem na Rohatce tworzą się gigantyczne nieraz korki, dlatego warto wybrać się tam właśnie jesienią - powinno być pusto, za to być może towarzyszyć nam będą kozice.
Schodzimy w cieniu Króla Tatr Gerlacha, Staroleśnego Szczytu i Granatów Wielckich w kierunku Wielickiego Stawu i Śląskiego Domu, a potem żółtym szlakiem z powrotem do Starego Smokowca. Trasę da się zrobić w jeden dzień, ale by w pełni nasycić się widokami, nacieszyć tym wyjątkowym miejscem warto rozłożyć sobie to wszystko na dwa lub nawet trzy dni. Szczęście potrwa dłużej. Podobną wycieczkę z przewodnikiem organizuje szkoła górska Polar Sport Adventures https://polarsportadventures.pl/oferta-lato/wyjscia-wysokogorskie/obozy/1-1/
Co zabrać?
plecak - około 45-50 litrów
kask - lekki, wspinaczkowy, koniecznie z atestem
buty trekkingowe - mogą byc niskie, mogą być wysokie - byle były wygodne
czołówka - koniecznie
kije trekkingowe - przydają się tak na podejściu jak i na zejściu
apteczka osobista – w tym swoje indywidualne lekarstwa
czapka - wieczory jesienią już nie są takie gorące
rękawiczki - najlepiej dwie pary na łańcuchy i ferraty oraz ciepłe - na wszelki wypadek
kurtkę – jakiś polar, primaloft, lekką puchówkę,
kurtka - nieprzemakająca i przeciwwiatrowa
spodnie trekkingowe, górskie, wspinaczkowe - do wyboru; dżinsy to kiepski pomysł
okulary przeciwsłoneczne
krem przeciwsłoneczny (duży filtr)
prowiant na całodzienne działanie w górach - batony, czekolady, żelki, migdały… Co kto lubi
odpowiednia ilość napoju - najlepsza jest woda, po drodze jej pod dostatkiem
termos - herbata z sokiem malinowym robi cuda!
naładowany telefon z zapisanymi numerami ratunkowymi + powerbank
śpiwór - dobrze mieć swoje
karimatę - niekoniecznie, ale może się przydać
mapa - ta w telefonie wystarcza, a poza tym w telefonie trzeba mieć naładowana baterię. Mapy i gps-y szybko ją wyczerpują
Na zakupy polecamy https://www.polarsport.pl
Proponowana trasa wycieczki - tak to wygląda na mapie: