The North Face Nowa kolekcja
Lawina w Tatrach Wysokich
Źródło: HZS.sk

Lawina w Tatrach Wysokich porwała dwie osoby

Popołudniem 10 maja 2022 r., do ratowników górskich z Horskiej Záchrannej Služby dotarła prośba o udzielenie pomocy ojcu i synowi, którzy uruchomili lawinę na Baranich Rogach.

Turyści razem z masą śniegową spadli kilkaset metrów ponad próg skalny o wysokości około 100 metrów. Po zatrzymaniu okazało się, że 10-letni syn nie odniósł poważnych obrażeń, ale ojciec doznał kilku kontuzji pleców, bioder i ud. W miejscu, gdzie się zatrzymali, nie było zasięgu sieci komórkowej i nie mogli wezwać pomocy. Chłopiec udał się do Chaty Tery'ego, aby poprosić o pomoc dla ojca. Natychmiast z chaty razem z chłopcem wyszło dwóch przypadkowych turystów i udali się z pomocą poszkodowanemu. Z kolei zaraz po otrzymaniu informacji, ratownicy górscy HZS poprosili o współpracę ekipę ratownictwa lotniczego i wspólnie polecieli śmigłowcem do Doliny Małej Zimnej Wody. Po udzieleniu pierwszej pomocy, ojca przetransportowano do szpitala w Popradzie, a następnie ratownicy wrócili po dzielnego, choć mocno wystraszonego całą sytuacją chłopca.

W wyższych partiach Tatr nadal jest dużo śniegu i istnieje zagrożenie lawinowe, które może wzrosnąć lokalnie z powodu wyższych temperatur w ciągu słonecznych dni. Pamiętajmy o tym, wybierając się w wyższe partie gór!

Źródło: HZS.sk

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 28 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Szwajcaria zszokowana po kradzieży w górachAmatorzy łatwej gotówki dotarli już nawet bardzo wysoko w góry. Złodzieje pokonali jeden z najtrudniejszych szwajcarskich szlaków typu via...
Śmigłowiec TOPR 10 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: mężczyzna odnaleziony po dwóch dniach poszukiwań. Był poważnie ranny.We czwartek około godz. 10 ratownicy TOPR odnaleźli poszukiwanego mężczyznę – mieszkańca powiatu nowotarskiego, który 8 czerwca wyszedł z...
Jaskinia Ciemna w Ojcowskim Parku Narodowym 24 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarty odcinek szlaku zielonego w Ojcowskim Parku NarodowymPo zakończeniu prac remontowych w czwartek został otwarty widokowy odcinek turystycznego szlaku zielonego od kasy Jaskini Ciemnej do wylotu pod...
Zakaz załatwiania się w Tatrach 15 listopad 2022
Marcin Kijowski
Kontrowersje wokół nowych oznaczeń w Tatrach“Przykre, że trzeba o tym ludziom przypominać”. Nowe znaki w Tatrzańskim Parku Narodowym wzbudziły wiele kontrowersji.
2 październik 2023
Rafał Włodarczyk
Ciepło w górach? Jeszcze tylko w tym tygodniuKorzystajcie, póki jest tak pięknie, bo nadchodzą jesienne chłody. We wtorek termometry pokażą znów powyżej 20 stopni Celsjusza i być może...
11 wrzesień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Dramat w rejonie Gerlacha. Zginął polski paralotniarzNie żyje polski paralotniarz, który spadł na ziemię w okolicach Gerlachowskiego Kotła w słowackich Tatrach Wysokkich.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje