Jaskinia Nietoperzowa
Źródło: Jaskinia Nietoperzowa / facebook

Zakaz wstępu do jaskiń w rezerwatach województwa śląskiego

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach apeluje o niewchodzenie do jaskiń w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia 2023 r, aby nie wybudzić śpiących nietoperzy.

Zbliżająca się wielkimi krokami zima jest jak zawsze trudnym okresem dla wielu gatunków zwierząt. Wyjątkowe pod tym względem są nietoperze zimujące w jaskiniach, które mają bardzo niewiele naturalnych wrogów, a największe zagrożenie stanowi dla nich obecność człowieka. Nasza obecność wybudza nietoperze ze snu, co może skutkować ich śmiercią.

W okresie zimowym z uwagi na brak pożywienia część zwierząt zapada w sen zimowy, czyli tzw. hibernację. Wyjątkową grupą są nietoperze, które gromadzą zasoby w postaci tłuszczu i w naszej strefie klimatycznej prawie pół roku „przesypiają”. W zależności od gatunku trwa to od października do końca marca. Każde zakłócanie hibernacji jest ingerencją w przyszłe pokolenia tych pożytecznych latających ssaków.

W przypadku jaskiń znajdujących się w rezerwatach przyrody obowiązuje całoroczny zakaz wejścia do tych obiektów, wyjątek stanowi Jaskinia Głęboka w rezerwacie przyrody Góra Zborów, która jest udostępniona na zasadach szczególnych. Wejście do jaskiń w okresie hibernacji nietoperzy wiąże się z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody (płoszenie i niepokojenie gatunków objętych ochrona ścisłą) i może być objęte sankcjami karnymi w postaci aresztu lub grzywny.

Na świecie żyje ponad 1,3 tys. gatunków nietoperzy, z czego w Polsce – 27, które objęte są ochroną ścisłą. Wszelkie działania narażające je na ich zranienie lub śmierć, naruszają przepisy ustawy o ochronie przyrody.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów2. Konferencja Bezpieczeństwo na Szczycie 5 styczeń 2023
Sylwia Pachota-Rura
2. Konferencja Bezpieczeństwo na Szczycie już w tym tygodniu w KatowicachCo zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia? Jakie rzeczy warto mieć w plecaku? Jak wyznaczyć kierunek trasy? Jak wezwać pomoc, gdy jej potrzebujemy?
Ślady bobrów nad Morskim Okiem 12 październik 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: kolejny bóbr buduje żeremie nad Morskim OkiemWszystko wskazuje na to, że bóbr, który zamieszkał w Tatrach w zeszłym roku i przetrwał zimę, a w maju tego roku zginął, spadając ze...
28 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Czy na Orlą Perć i inne wymagające szlaki zakładać zestaw via ferrata?Drabinki, klamry, łańcuchy… Sztuczne ułatwienia na niektórych tatrzańskich szlakach mają nam zapewnić bezpieczeństwo w trudnym terenie. Czy...
Tatry Słowackie zimą 28 październik 2022
Lilianna Błazenek
Część Tatr Słowackich od 1 listopada zamknięta dla turystówOd 1 listopada Słowacy zamykają szlaki wysokogórskie po swojej stronie Tatr. Turyści będą mogli powrócić na trasy dopiero 15 czerwca 2023...
18 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Zimowa szkoła górska - naucz się bezpiecznie bawić w górachGóry latem są piękne, ale zimą… jeszcze piękniejsze! Jeśli jeszcze nie próbowaliście, jak smakują Tatry zimą, to najlepszy moment, by...
Zakaz załatwiania się w Tatrach 15 listopad 2022
Marcin Kijowski
Kontrowersje wokół nowych oznaczeń w Tatrach“Przykre, że trzeba o tym ludziom przypominać”. Nowe znaki w Tatrzańskim Parku Narodowym wzbudziły wiele kontrowersji.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje