TPN podsumował lato. Rekordu nie było
Tym razem rekordu odwiedzin nie było. Tatrzański Park Narodowy ogłosił oficjalne statystyki dotyczące liczby turystów odwiedzających Tatry w wakacje.
Tatry od lat cieszą się zasłużoną popularnością wśród turystów z Polski i z zagranicy, a wakacje to okres, w którym góry przyciągają szczególnie dużo miłośników przyrody i wędrówek. Morskie Oko, Dolina Kościeliska, Giewont czy Kasprowy Wierch to tylko niektóre z atrakcji, które niezmiennie od lat przyciągają turystów do Tatr.
Spadek frekwencji – fakty i liczby
W sierpniu TPN podał dane dotyczące liczby turystów w lipcu, co wywołało oczekiwania na rekordową frekwencję w sezonie wakacyjnym. Ostatecznie okazało się, że wyniki z tego roku nie poprawiły wyników z 2021 roku.
Według informacji udostępnionych przez Tatrzański Park Narodowy, lipiec i sierpień przyciągnęły łącznie 1 732 000 turystów, co oznacza spadek w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku, kiedy to TPN odwiedziło 1 909 500 osób.
Sierpień nadal liderem
Tradycyjnie sierpień pozostaje najbardziej obleganym miesiącem w Tatrach, z 912 188 odwiedzającymi w granicach parku narodowego. W lipcu liczba ta wyniosła 819 760 turystów.
Najpopularniejsze atrakcje
Największą popularnością podczas wakacji cieszył się szlak do Morskiego Oka, którym w lipcu i sierpniu wędrowało ponad 414 000 turystów. Dolina Kościeliska zajęła kolejne miejsce w rankingu popularności, przyciągając 227 600 wędrowców. Kasprowy Wierch z kolejką linową zanotował nieco ponad 195 000 odwiedzin.
Nowe metody zakupu biletów
Z danych TPN wynika, że coraz więcej turystów korzysta z możliwości zakupu biletów wstępu za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej TPN. W lipcu i sierpniu z tej metody skorzystało ponad 86 000 osób, co stanowi wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy z tej opcji skorzystało 70 000 turystów. Zakup e-biletu pozwala uniknąć stania w kolejkach przed punktami sprzedaży wejściówek.
Porównanie lat
Od początku roku do końca sierpnia Tatrzański Park Narodowy odwiedziło łącznie 3 346 000 turystów. Porównując to do rekordowego roku 2021, kiedy to po tatrzańskich szlakach wędrowało aż 4 580 000 osób, można zauważyć spadek frekwencji. W 2019 roku, przed pandemią COVID-19, liczba odwiedzających Tatry wyniosła 3 758 000 osób.
Aktualne warunki w Tatrach
Po intensywnych opadach deszczu szlaki są mokre, a miejscami zalega woda. W wyższych partiach Tatr może być ślisko, szczególnie rano i w zacienionych miejscach. Na szlaku między Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką stwierdzono uszkodzenia poręczy mostków, dlatego należy zachować szczególną ostrożność do czasu ich naprawy.
Na Drodze pod Reglami między Kirami a Małą Łąką oraz na szlaku żółtym na odcinku Sucha Przełęcz - dolna stacja kolei krzesełkowej w Dolinie Gąsienicowej występują utrudnienia z powodu remontu tych szlaków. Ponadto, na Drodze pod Reglami, pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną Ku Dziurze, leży powalone drzewo, co może spowodować niewielkie utrudnienia dla turystów.