Kolejka gondolowa w Solinie
Źródło: pkl.pl

W lipcu otwarcie kolejki gondolowej w Solinie

Już od najbliższych wakacji będzie można podziwiać zielone wzgórza nad Soliną z perspektywy przeszklonych gondoli kolei widokowej, której otwarcie Polskie Koleje Linowe zaplanowały na lipiec.

Takiej atrakcji Bieszczady jeszcze nie miały. Będąca już na ukończeniu inwestycja jest najnowocześniejszą tego typu koleją w Polsce. Powstała nakładem 110 mln złotych, a jej budowa rozpoczęła się wiosną 2021 roku. Wagoniki kolejki są prawie w całości przeszklone i suną nad Jeziorem Solińskim z prędkością 6 metrów na sekundę. Kolejka składa się z 25 gondoli, każda z nich mieści osiem osób. Kolej będzie w stanie obsłużyć do 17 tys. turystów dziennie. Rekordowa jest też wysokość kolejki – jej trzecia podpora mierzy 75 metrów, co czyni ją najwyższą w Polsce.

Z lotu ptaka będziemy mogli podziwiać krajobrazy Bieszczad, Jezioro Solińskie oraz potężną zaporę. Trasa kolejki ma długość 1,5 km – rozpoczyna się przy solińskim deptaku na stacji Plasza, a kończy na Górze Jawor. Stacja początkowa to również miejsce, w którym będzie można obejrzeć interaktywny preshow z multimedialnymi atrakcjami, przybliżający historię regionu w nowoczesny sposób.

Potężną inwestycją jest też górna stacja z wieżą widokową z otwartym tarasem (tzw. zewnętrzny skywalk – jedyny taki w Polsce). Na turystów czekać tu również będzie przeszklona kawiarnia na wieży oraz karczma serwująca dania kuchni regionalnej.

Miejscowe władze samorządowe liczą, że nowo powstały ośrodek turystyczny będzie nie tylko szansą na nowe miejsca pracy, ale przede wszystkim przyciągnie turystów, których tak brakuje w regionie od początku pandemii.

Źródło: Polskie Koleje Linowe

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 17 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Niebezpieczny obryw. Słowacy zamykają część Magistrali TatrzańskiejSłowacki Tatrzański Park Narodowy zamknął część Tatrzańskiej Magistrali pomiędzy Siodełkiem a Rainerową Chatą. Doszło tam do...
Widok Doliny Pięciu Stawów Polskich z kamery internetowej TOPR 25 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na szlakach w Tatrach panują trudne warunki turystycznePrzed nami kolejny zimowy weekend. Aktualnie w wyższych partiach Tatr są bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg leżący na...
Schronisko Goûter na Mont Blanc 18 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Schroniska na Mont Blanc od soboty ponownie otwarteSchroniska Tête Rousse i Goûter, niezbędne przystanki na normalnej drodze Goûter na Mont Blanc, zostaną ponownie otwarte w sobotę 20 sierpnia....
Tatry Słowackie zimą 28 październik 2022
Lilianna Błazenek
Część Tatr Słowackich od 1 listopada zamknięta dla turystówOd 1 listopada Słowacy zamykają szlaki wysokogórskie po swojej stronie Tatr. Turyści będą mogli powrócić na trasy dopiero 15 czerwca 2023...
Droga pod Reglami 26 październik 2022
Lilianna Błazenek
Remontowany fragment Drogi pod Reglami od dzisiaj ponownie otwartyJak informuje Tatrzański Park Narodowy, od dzisiaj (26 października) będzie można ponownie poruszać się remontowanym fragmentem Drogi Pod...
Zakaz załatwiania się w Tatrach 15 listopad 2022
Marcin Kijowski
Kontrowersje wokół nowych oznaczeń w Tatrach“Przykre, że trzeba o tym ludziom przypominać”. Nowe znaki w Tatrzańskim Parku Narodowym wzbudziły wiele kontrowersji.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje