Czarny Staw pod Rysami
Źródło: Pixabay

Czy Rysy mają wysokość 2500 m n.p.m.?

Zakończyła się kampania pomiarowa wysokości szczytów w Tatrach Wysokich i Zachodnich, dzięki której można było zrewidować wysokości polskich gór. Nareszcie znamy dokładne wysokości najwyższych polskich szczytów. W wyniku precyzyjnych pomiarów trzeba będzie poprawić wiele atlasów i podręczników.

Jaki jest efekt pomiarów?

Świnica okazała się wyższa o 1 metr, a Skrajny Granat na Orlej Perci wyższy o 3 metry niż podają podręczniki. Natomiast słupek graniczny na Rysach ma już 2500 m n.p.m. Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przeprowadzili łącznie 570 pomiarów na tatrzańskich szlakach o długości ponad 200 km.

Świnica wyższa niż zakładano

W większości atlasów, podręczników, przewodników, a nawet na szlakach turystycznych można się spotkać z informacją, że wysokość Świnicy to 2301 m. Pomiary satelitarne wykonane na szczycie Świnicy pozwoliły jednoznacznie określić wysokość szczytu. Wiemy już, że wysokość Świnicy wynosi 2302,36 m, czyli jest o ponad 1 m wyższa, niż wcześniej zakładano. Jest to wysokość naturalnego głazu znajdującego się na szczycie. Nieco poniżej szczytu znajduje się słupek granicy polsko-słowackiej o wysokości 2301,57 m.

Czy Rysy mierzą 2500 m?

Podejrzewano, że wysokość Rysów po polskiej stronie może przekraczać 2500 m, jednakże ze względu na duży błąd pomiarowy nie można było tego rozstrzygnąć. Bezpośrednie pomiary wykonane na Rysach w tym roku pozwoliły stwierdzić, że wysokość polsko-słowackiego słupka granicznego to 2499,71 m, czyli w zaokrągleniu do pełnych metrów – 2500 m. Jednakże słupek graniczny nie jest obiektem naturalnym. Wysokość najwyższej stabilnej skały naturalnej w Polsce to 2499,44 m. Czyli zabrakło dokładnie 6 cm wysokości, żeby w zaokrągleniu móc stwierdzić, że wysokość najwyższego polskiego szczytu (naturalnego) to 2500 m.

Słowackie Rysy nie takie wysokie, jak sądzono

Obok szczytu Rysów, przez który przebiega granica polsko-słowacka, znajduje się szczyt, który w całości leży po stronie słowackiej. Historyczne źródła wskazywały, że jest on wyższy o 4 metry od tego, który znajduje się w Polsce. Jednak jak się okazuje, wysokość wierzchołka słowackiego to 2500,91 m, czyli zaledwie o 1,20 m wyżej niż wierzchołek północno-zachodni, przez który biegnie granica polsko-słowacka. Natomiast popularna Bula pod Rysami, którą mija się zdobywając Rysy od strony polskiej, ma wysokość 2054,90 m (2055 m w zaokrągleniu), a nie jak dotychczas podawano 2054 m.

Orla Perć – wyższa na Skrajnym Granacie, niższa na Małym Kozim Wierchu

Orla Perć to najtrudniejszy szlak turystyczny w Polsce i zarazem najniebezpieczniejszy. Wiedzie od Zawratu przez Kozią Przełęcz i Kozi Wierch, Granaty do Krzyżnego. Dotychczas przyjmowana wysokość Skrajnego Granatu wynosiła 2225 m. W wyniku dokładnych pomiarów okazało się, że właściwa wysokość Skrajnego Granatu to 2228,34 m, czyli o ponad 3 metry więcej niż wcześniej zakładano.
Z kolei wysokość Pośredniego Granatu to 2233,07 m, a nie jak podają podręczniki 2234 m. Natomiast wysokość Małego Koziego Wierchu to 2225,53 m, a nie jak wcześniej sądzono - 2228 m.

Sarnia Skała jednak wyższa

Sarnia Skała to popularny szczyt i cel wędrówek początkujących amatorów górskich wypadów, gdyż jest stosunkowo łatwo dostępny oraz znajduje się niedaleko Zakopanego. W atlasach i podręcznikach można napotkać informację, że wysokość Sarniej Skały wynosi 1377 m. Jak wynika z dokładnych pomiarów, właściwa wysokość to 1377,97 m (1378 m w zaokrągleniu), czyli blisko o metr więcej.

W celu wykonania pomiarów pracownicy i doktoranci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przebyli łącznie 231,7 km szlaków górskich, pokonując różnicę wysokości (w górę i w dół) równą 39963 m, czyli ponad czterokrotnie więcej niż wysokość Mount Everest!

Patronat nad pomiarami objął Tatrzański Park Narodowy.

Źródło: Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówŚlady bobrów nad Morskim Okiem 12 październik 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: kolejny bóbr buduje żeremie nad Morskim OkiemWszystko wskazuje na to, że bóbr, który zamieszkał w Tatrach w zeszłym roku i przetrwał zimę, a w maju tego roku zginął, spadając ze...
Tatry Wysokie 14 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Słowackie Tatry Wysokie: to warto zobaczyć!Tatry, których zaledwie czwarta część leży na terenie Polski, to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych i weekendowych...
Lawina w Tatrach Wysokich 11 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Lawina w Tatrach Wysokich porwała dwie osobyPopołudniem 10 maja 2022 r., do ratowników górskich z Horskiej Záchrannej Služby dotarła prośba o udzielenie pomocy ojcu i synowi, którzy...
12 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Dramat na Dachu Świata. Nie żyją dwie czołowe himalaistkiNiesamowicie smutny dzień w historii górskich podbojów. Podczas rywalizacji o tytuł Korony Himalajów i Karakorum, dwie wyjątkowe kobiety, Anna...
Schronisko Brentei po remoncie 13 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Po dwóch latach remontu schronisko Brentei w Dolomitach ponownie otwarteDwa lata zajął gruntowny, rewolucyjny wręcz remont oraz modernizacja kultowego schroniska Brentei w Dolomitach Brenta we Włoszech. Pod koniec...
Czarny szlak w stronę Schroniska Pod Łabskim Szczytem 27 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty fragment czarnego szlaku do Schroniska Pod Łabskim SzczytemZe względu na naprawę kładki na potoku Płócznik, do 28 października pozostaje zamknięty fragment czarnego szlaku prowadzącego w stronę...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje