The North Face Nowa kolekcja
Tatry Słowackie zimą
Źródło: pixabay.com

Część Tatr Słowackich od 1 listopada zamknięta dla turystów

Od 1 listopada Słowacy zamykają szlaki wysokogórskie po swojej stronie Tatr. Turyści będą mogli powrócić na trasy dopiero 15 czerwca 2023 roku.

Jak co roku, słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) wydał decyzję o zamknięciu szlaków powyżej schronisk wysokogórskich na czas sezonu zimowego. Jest to podyktowane względami ochrony przyrody – chodzi głównie o zadbanie o spokój zwierząt zamieszkujących wyższe rejony Tatr: kozic, niedźwiedzi, czy tatrzańskich kuraków, w tym wrażliwym dla nich okresie.

Od wtorku zostaną zamknięte szlaki powyżej schronisk, co oznacza, że nie będzie można dostać się do nich od strony polskiej, np. przez popularne wśród turystów ścieżki łączące się ze słowackimi szlakami przez Rysy, Kasprowy Wierch i Wołowiec. Wybierając się w te rejony, należy pamiętać o powrocie z wędrówki na stronę polską. Nieprzestrzeganie ograniczeń grozi wysokimi mandatami, a w przypadku konieczności zorganizowania akcji ratunkowej – obciążenie jej kosztami.

Otwarte pozostają szlaki prowadzące do wszystkich słowackich schronisk wysokogórskich, które pozostają czynne w okresie zimowym, z wyjątkiem szlaku do najwyżej położonej Chaty pod Rysami, która również zamyka się na zimę.

Trasy turystyczne po stronie polskiej są otwarte przez cały rok, z nielicznymi wyjątkami – od 1 grudnia do 15 maja Tatrzański Park Narodowy ze względu na ochronę przyrody zamyka na cały okres szlaki:

  • Morskie Oko – Świstówka – Dolina Pięciu Stawów Polskich
  • Szlak na Czerwone Wierchy od Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki
  • Szlak na Giewont od Przełęczy w Grzybowcu po Przełęcz Kondracką Wyżnią

Ze względu na ochronę przyrody lub wyjątkowo z powodu występujących szczególnych zagrożeń TPN może zamknąć zimą niektóre szlaki lub poszczególne rejony Parku.

Źródło: TANAP, TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTatry zima, zdjęcia ilustracyjne 8 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Turyści zostawili na noc partnerki wysoko w TatrachTo chyba jedna z najdziwniejszych sytuacji w Tatrach w ostatnich miesiącach. We wtorek nad ranem zakończyła się akcja TOPR w rejonie Przełęczy...
Czarny Staw pod Rysami 31 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Czy Rysy mają wysokość 2500 m n.p.m.?Zakończyła się kampania pomiarowa wysokości szczytów w Tatrach Wysokich i Zachodnich, dzięki której można było zrewidować wysokości...
Sęp płowy w Babiogórskim Parku Narodowym 20 maj 2022
Lilianna Błazenek
Sensacja ornitologiczna: sęp płowy ponownie w Polsce!Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie poinformowała w swoich mediach społecznościowych, że na Hali Śmietanowej na terenie...
12 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Nocna akcja TOPR na Orlej PerciO godzinie 2:00 w nocy zakończyła się wyprawa po dwójkę turystów z Łotwy, którzy utknęli na Orlej Perci.
Schronisko Brentei po remoncie 13 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Po dwóch latach remontu schronisko Brentei w Dolomitach ponownie otwarteDwa lata zajął gruntowny, rewolucyjny wręcz remont oraz modernizacja kultowego schroniska Brentei w Dolomitach Brenta we Włoszech. Pod koniec...
8 wrzesień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Wymienią słynną drabinkę na Kozią Przełęcz?Utrudnienia na Orlej Perci. 12 września część najtrudniejszego szlaku w polskich Tatrach zostanie zamknięta na jeden dzień. Wymienione zostaną...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje