Część Tatr Słowackich od 1 listopada zamknięta dla turystów
Od 1 listopada Słowacy zamykają szlaki wysokogórskie po swojej stronie Tatr. Turyści będą mogli powrócić na trasy dopiero 15 czerwca 2023 roku.
Jak co roku, słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) wydał decyzję o zamknięciu szlaków powyżej schronisk wysokogórskich na czas sezonu zimowego. Jest to podyktowane względami ochrony przyrody – chodzi głównie o zadbanie o spokój zwierząt zamieszkujących wyższe rejony Tatr: kozic, niedźwiedzi, czy tatrzańskich kuraków, w tym wrażliwym dla nich okresie.
Od wtorku zostaną zamknięte szlaki powyżej schronisk, co oznacza, że nie będzie można dostać się do nich od strony polskiej, np. przez popularne wśród turystów ścieżki łączące się ze słowackimi szlakami przez Rysy, Kasprowy Wierch i Wołowiec. Wybierając się w te rejony, należy pamiętać o powrocie z wędrówki na stronę polską. Nieprzestrzeganie ograniczeń grozi wysokimi mandatami, a w przypadku konieczności zorganizowania akcji ratunkowej – obciążenie jej kosztami.
Otwarte pozostają szlaki prowadzące do wszystkich słowackich schronisk wysokogórskich, które pozostają czynne w okresie zimowym, z wyjątkiem szlaku do najwyżej położonej Chaty pod Rysami, która również zamyka się na zimę.
Trasy turystyczne po stronie polskiej są otwarte przez cały rok, z nielicznymi wyjątkami – od 1 grudnia do 15 maja Tatrzański Park Narodowy ze względu na ochronę przyrody zamyka na cały okres szlaki:
- Morskie Oko – Świstówka – Dolina Pięciu Stawów Polskich
- Szlak na Czerwone Wierchy od Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki
- Szlak na Giewont od Przełęczy w Grzybowcu po Przełęcz Kondracką Wyżnią
Ze względu na ochronę przyrody lub wyjątkowo z powodu występujących szczególnych zagrożeń TPN może zamknąć zimą niektóre szlaki lub poszczególne rejony Parku.
Źródło: TANAP, TPN