Tatry Słowackie zimą
Źródło: pixabay.com

Część Tatr Słowackich od 1 listopada zamknięta dla turystów

Od 1 listopada Słowacy zamykają szlaki wysokogórskie po swojej stronie Tatr. Turyści będą mogli powrócić na trasy dopiero 15 czerwca 2023 roku.

Jak co roku, słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) wydał decyzję o zamknięciu szlaków powyżej schronisk wysokogórskich na czas sezonu zimowego. Jest to podyktowane względami ochrony przyrody – chodzi głównie o zadbanie o spokój zwierząt zamieszkujących wyższe rejony Tatr: kozic, niedźwiedzi, czy tatrzańskich kuraków, w tym wrażliwym dla nich okresie.

Od wtorku zostaną zamknięte szlaki powyżej schronisk, co oznacza, że nie będzie można dostać się do nich od strony polskiej, np. przez popularne wśród turystów ścieżki łączące się ze słowackimi szlakami przez Rysy, Kasprowy Wierch i Wołowiec. Wybierając się w te rejony, należy pamiętać o powrocie z wędrówki na stronę polską. Nieprzestrzeganie ograniczeń grozi wysokimi mandatami, a w przypadku konieczności zorganizowania akcji ratunkowej – obciążenie jej kosztami.

Otwarte pozostają szlaki prowadzące do wszystkich słowackich schronisk wysokogórskich, które pozostają czynne w okresie zimowym, z wyjątkiem szlaku do najwyżej położonej Chaty pod Rysami, która również zamyka się na zimę.

Trasy turystyczne po stronie polskiej są otwarte przez cały rok, z nielicznymi wyjątkami – od 1 grudnia do 15 maja Tatrzański Park Narodowy ze względu na ochronę przyrody zamyka na cały okres szlaki:

  • Morskie Oko – Świstówka – Dolina Pięciu Stawów Polskich
  • Szlak na Czerwone Wierchy od Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki
  • Szlak na Giewont od Przełęczy w Grzybowcu po Przełęcz Kondracką Wyżnią

Ze względu na ochronę przyrody lub wyjątkowo z powodu występujących szczególnych zagrożeń TPN może zamknąć zimą niektóre szlaki lub poszczególne rejony Parku.

Źródło: TANAP, TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKobieca wyprawa w Himalaje śladami Wandy Rutkiewicz 5 październik 2022
Lilianna Błazenek
Kobieca wyprawa śladami Wandy Rutkiewicz wyruszyła w HimalajeWczoraj rozpoczęło niezwykłą wyprawę w Himalaje 13 kobiet, które chcą upamiętnić swoją wielką inspirację – Wandę Rutkiewicz,...
Poprad 29 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Turystyczny pociąg z Muszyny do słowackiego Popradu wraca na tory w sezonie zimowymDobra wiadomość dla turystów: od 31 grudnia będą znowu mogli wybrać się w Słowackie Tatry pociągiem. Sezonowo uruchamiany Beliansky Express...
Czarny Staw pod Rysami 31 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Czy Rysy mają wysokość 2500 m n.p.m.?Zakończyła się kampania pomiarowa wysokości szczytów w Tatrach Wysokich i Zachodnich, dzięki której można było zrewidować wysokości...
Spodnie treckingowe 17 kwiecień 2022
Rafał Włodarczyk
Spodnie trekkingowe. Niby takie oczywiste a jednak…Wielu początkujących turystów powie: "Jeansy wystarczą”, a Beskidy czy Tatry to nie Himalaje. Ale czy rzeczywiście?
2 październik 2023
Rafał Włodarczyk
Ciepło w górach? Jeszcze tylko w tym tygodniuKorzystajcie, póki jest tak pięknie, bo nadchodzą jesienne chłody. We wtorek termometry pokażą znów powyżej 20 stopni Celsjusza i być może...
24 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Apteczka - podstawa bezpieczeństwa w górachGóry to nie tylko śliczne obrazki z Instagrama; czasem bywa niemiło, niebezpiecznie i groźnie. Trzeba być przygotowanym na każdą pogodę i...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje