The North Face Nowa kolekcja
Niedzielna akcja TOPR na Niżnich Rysach
Źródło: TOPR / facebook

Niedzielna akcja ratowników TOPR na Niżnich Rysach

Dwanaście godzin trwała wyprawa ratowników po dwóch turystów, którzy utknęli w masywie Niżnich Rysów. Wchodząc na Niżnie Rysy, turyści zgubili drogę i utknęli w eksponowanym terenie pod granią. 

W trudnych warunkach atmosferycznych oraz przy porywistym wietrze przetransportowano śmigłowcem na miejsce zdarzenia ośmiu ratowników. Kolejni TOPR-owcy dotarli na Bulę pod Rysami.

Ratownicy dotarli do poszkodowanych, jednak z braku możliwości „podebrania” ich przez śmigłowiec, opuścili ich przy użyciu liny, a następnie w prostszym terenie, asekurując sprowadzili ich do Schroniska nad Morskim Okiem.

Cała wyprawa zakończyła się około godziny 23 i przeprowadzona została w bardzo niekorzystnych warunkach śniegowych oraz atmosferycznych. Wzięło w niej udział łącznie szesnastu ratowników TOPR.

Jak podaje TPN w swoim komunikacie turystycznym — warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr, są bardzo niekorzystne. Na wszystkich szlakach zalega śnieg, spod którego wystają kamienie. W wielu miejscach występują oblodzenia, które mogą być pokryte cienką warstwą śniegu — należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości.

Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Od kilku dni w Tatrach od wysokości 1900 m obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego.

Z kolei na niżej położonych szlakach zalega cienka warstwa śniegu i występują oblodzenia — w wielu miejscach jest bardzo ślisko.

TOPR apeluje, aby przed wyruszeniem w góry koniecznie zapoznać się z prognozami pogody i warunkami do uprawiania turystyki oraz sprawdzić aktualny stopień zagrożenia lawinowego.

Źródło: TOPR, TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówDolina Pięciu Stawów Polskich 9 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczneW swoim najnowszym komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy nie zachęca do wędrówek po naszych najwyższych górach. Warunki do...
Śmigłowiec TOPR 10 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: mężczyzna odnaleziony po dwóch dniach poszukiwań. Był poważnie ranny.We czwartek około godz. 10 ratownicy TOPR odnaleźli poszukiwanego mężczyznę – mieszkańca powiatu nowotarskiego, który 8 czerwca wyszedł z...
29 wrzesień 2023
Rafał Włodarczyk
TOPR apeluje o ostrożność w górachPrzed nami kolejny weekend, który zapowiada się raczej dobrze. Choć w sobotę pogoda nieco się zepsuje, w niedzielę ma być ładnie, szlaki...
21 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Parasol w górach? Obciach czy wygoda?Leje, pada, siąpi…. Deszczowa pora nadchodzi nieubłaganie, a ty pewnie zastanawiasz się, jak zabezpieczyć się przed deszczem w górach. Są...
Ścieżka z audiodeskrypcją w Bieszczadach 4 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kolejny ważny szlak na mapie turystycznej BieszczadW Mucznem powstała ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją. Na szlaku prowadzącym do wieży widokowej na szczycie góry Jeleniowaty zamontowano...
28 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Karygodne zachowanie turystów w Tatrach“Ale o co ta zadyma? Już zamoczyć się nie można. Po słowackiej stronie regularnie się kąpią, psy srają, a tu taka zadyma”. Spora...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje