Niedzielna akcja ratowników TOPR na Niżnich Rysach
Dwanaście godzin trwała wyprawa ratowników po dwóch turystów, którzy utknęli w masywie Niżnich Rysów. Wchodząc na Niżnie Rysy, turyści zgubili drogę i utknęli w eksponowanym terenie pod granią.
W trudnych warunkach atmosferycznych oraz przy porywistym wietrze przetransportowano śmigłowcem na miejsce zdarzenia ośmiu ratowników. Kolejni TOPR-owcy dotarli na Bulę pod Rysami.
Ratownicy dotarli do poszkodowanych, jednak z braku możliwości „podebrania” ich przez śmigłowiec, opuścili ich przy użyciu liny, a następnie w prostszym terenie, asekurując sprowadzili ich do Schroniska nad Morskim Okiem.
Cała wyprawa zakończyła się około godziny 23 i przeprowadzona została w bardzo niekorzystnych warunkach śniegowych oraz atmosferycznych. Wzięło w niej udział łącznie szesnastu ratowników TOPR.
Jak podaje TPN w swoim komunikacie turystycznym — warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr, są bardzo niekorzystne. Na wszystkich szlakach zalega śnieg, spod którego wystają kamienie. W wielu miejscach występują oblodzenia, które mogą być pokryte cienką warstwą śniegu — należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości.
Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
Od kilku dni w Tatrach od wysokości 1900 m obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego.
Z kolei na niżej położonych szlakach zalega cienka warstwa śniegu i występują oblodzenia — w wielu miejscach jest bardzo ślisko.
TOPR apeluje, aby przed wyruszeniem w góry koniecznie zapoznać się z prognozami pogody i warunkami do uprawiania turystyki oraz sprawdzić aktualny stopień zagrożenia lawinowego.
Źródło: TOPR, TPN