Niedzielna akcja TOPR na Niżnich Rysach
Źródło: TOPR / facebook

Niedzielna akcja ratowników TOPR na Niżnich Rysach

Dwanaście godzin trwała wyprawa ratowników po dwóch turystów, którzy utknęli w masywie Niżnich Rysów. Wchodząc na Niżnie Rysy, turyści zgubili drogę i utknęli w eksponowanym terenie pod granią. 

W trudnych warunkach atmosferycznych oraz przy porywistym wietrze przetransportowano śmigłowcem na miejsce zdarzenia ośmiu ratowników. Kolejni TOPR-owcy dotarli na Bulę pod Rysami.

Ratownicy dotarli do poszkodowanych, jednak z braku możliwości „podebrania” ich przez śmigłowiec, opuścili ich przy użyciu liny, a następnie w prostszym terenie, asekurując sprowadzili ich do Schroniska nad Morskim Okiem.

Cała wyprawa zakończyła się około godziny 23 i przeprowadzona została w bardzo niekorzystnych warunkach śniegowych oraz atmosferycznych. Wzięło w niej udział łącznie szesnastu ratowników TOPR.

Jak podaje TPN w swoim komunikacie turystycznym — warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr, są bardzo niekorzystne. Na wszystkich szlakach zalega śnieg, spod którego wystają kamienie. W wielu miejscach występują oblodzenia, które mogą być pokryte cienką warstwą śniegu — należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości.

Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Od kilku dni w Tatrach od wysokości 1900 m obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego.

Z kolei na niżej położonych szlakach zalega cienka warstwa śniegu i występują oblodzenia — w wielu miejscach jest bardzo ślisko.

TOPR apeluje, aby przed wyruszeniem w góry koniecznie zapoznać się z prognozami pogody i warunkami do uprawiania turystyki oraz sprawdzić aktualny stopień zagrożenia lawinowego.

Źródło: TOPR, TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 2 październik 2023
Rafał Włodarczyk
Ciepło w górach? Jeszcze tylko w tym tygodniuKorzystajcie, póki jest tak pięknie, bo nadchodzą jesienne chłody. We wtorek termometry pokażą znów powyżej 20 stopni Celsjusza i być może...
Horska Zachranna Służba transportuje ciało polskiego turysty 8 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry Słowackie: nie żyje 24-letni polski turystaSmutne wieści dotarły wczoraj z Tatr Słowackich. Horska Zachranna Służba odnalazła ciało 24-letniego turysty z Polski, który w niedzielę...
Niedźwiedź 13 październik 2022
Lilianna Błazenek
Tatry Słowackie: niedźwiedź zaatakował biegacza w Małej FatrzeNiedźwiedzie nadzwyczaj licznie w tym roku pozwalają się zaobserwować w Tatrach, zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Tym razem...
post.jpg 4 maj 2022
Kacper Tekieli
Turystyka zimowa w Tatrach. Co zabrać?Koniec stycznia 2019 roku. Od równo dekady, zima nie była tak obfita w śnieg, co czyni ją nie tylko bardziej wymagającym sezonem, ale...
Tatry Wysokie 21 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: zamknięty szlak na Szpiglasowy WierchTatrzański Park Narodowy zamyka od dzisiaj (21 lipca) do odwołania popularny szlak turystyczny ze Szpiglasowej Przełęczy na Szpiglasowy Wierch....
Widok Doliny Pięciu Stawów Polskich z kamery internetowej TOPR 25 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na szlakach w Tatrach panują trudne warunki turystycznePrzed nami kolejny zimowy weekend. Aktualnie w wyższych partiach Tatr są bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg leżący na...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje