Niedzielna akcja TOPR na Niżnich Rysach
Źródło: TOPR / facebook

Niedzielna akcja ratowników TOPR na Niżnich Rysach

Dwanaście godzin trwała wyprawa ratowników po dwóch turystów, którzy utknęli w masywie Niżnich Rysów. Wchodząc na Niżnie Rysy, turyści zgubili drogę i utknęli w eksponowanym terenie pod granią. 

W trudnych warunkach atmosferycznych oraz przy porywistym wietrze przetransportowano śmigłowcem na miejsce zdarzenia ośmiu ratowników. Kolejni TOPR-owcy dotarli na Bulę pod Rysami.

Ratownicy dotarli do poszkodowanych, jednak z braku możliwości „podebrania” ich przez śmigłowiec, opuścili ich przy użyciu liny, a następnie w prostszym terenie, asekurując sprowadzili ich do Schroniska nad Morskim Okiem.

Cała wyprawa zakończyła się około godziny 23 i przeprowadzona została w bardzo niekorzystnych warunkach śniegowych oraz atmosferycznych. Wzięło w niej udział łącznie szesnastu ratowników TOPR.

Jak podaje TPN w swoim komunikacie turystycznym — warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr, są bardzo niekorzystne. Na wszystkich szlakach zalega śnieg, spod którego wystają kamienie. W wielu miejscach występują oblodzenia, które mogą być pokryte cienką warstwą śniegu — należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości.

Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Od kilku dni w Tatrach od wysokości 1900 m obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego.

Z kolei na niżej położonych szlakach zalega cienka warstwa śniegu i występują oblodzenia — w wielu miejscach jest bardzo ślisko.

TOPR apeluje, aby przed wyruszeniem w góry koniecznie zapoznać się z prognozami pogody i warunkami do uprawiania turystyki oraz sprawdzić aktualny stopień zagrożenia lawinowego.

Źródło: TOPR, TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówOutdooroweABC 22 marzec 2022
Marcin Kijowski
A założymy się?!„Ja nie dam rady?!” albo „Co ty mi tu będziesz mówił!”, i jeszcze „Założysz się?!”. Czasami zachowujemy się jak dzieci – dajemy...
Bieszczady 27 maj 2022
Lilianna Błazenek
Majster Bieda będzie miał swoją ławeczkę w BieszczadachLwowiak z urodzenia, bieszczadnik z wyboru, upamiętniony w piosence Wojciecha Belona śpiewanej kiedyś przy każdym ognisku, od której Wolna Grupa...
9 październik 2023
Rafał Włodarczyk
Moda na wieże ma się dobrze. Kolejna na WiatrówkachNa Wiatrówkach w gminie Moszczenica, pojawiła się nowa budowla - wieża widokowa. Ta nowa atrakcja, której montaż jest na ostatnim etapie. ...
Wiosenne wyprawy w góry 21 marzec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Jak przygotować się na wiosenne wypady w góry?Wiosna to idealna pora na odwiedzenie górskich szlaków i podziwianie piękna przyrody. Jednak aby cieszyć się bezpiecznym i komfortowym wyjazdem,...
17 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
W górach sypie śniegiem, drogowcy apelująNawet pół metra śniegu może spaść do końca tygodnia w Tatrach. Przed nadchodzącym weekendem drogowcy apelują do kierowców o ostrożność,...
W Tatrach to niedźwiedzie są gospodarzami 22 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Niedźwiedź pogonił turystów w TatrachKilkunastu turystów salwowało się gwałtowną ucieczką przed niedźwiedziem w Dolinie Jaworzynki. Młody niedźwiedź wyszedł na szlak i...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje