Pożar schroniska na Hali Kondratowej
Źródło: Schronisko Górskie PTTK na Hali Kondratowej Facebook

Tatry: Pożar schroniska na Hali Kondratowej. Nie ma ofiar

Najmniejsze schronisko PTTK polskich Tatr stanęło wczoraj w płomieniach. Około godziny 16.00 na poddaszu budynku pojawił się ogień. Jeszcze nie wiadomo, co mogło być przyczyną pożaru.

Według informacji zakopiańskiej straży pożarnej obsługa schroniska z pomocą turystów zdołała ugasić ogień. Spłonęło ok. 20 metrów kwadratowych gontowego dachu. Na szczęście obyło się bez ofiar – turyści zostali bezpiecznie ewakuowani.

W rejon schroniska dotarło też kilka jednostek straży pożarnej, która miała kłopot z dojazdem ze względu na trudną skalistą drogę ze sporymi wzniesieniami wiodącą przez las. W efekcie akcji gaśniczej przeprowadzonej przez strażaków część budynku została zalana wodą i pianą gaśniczą. Po ugaszeniu pożaru straż przeprowadziła prace rozbiórkowe spalonej części oraz zabezpieczyła budynek.

Schronisko jest położone w Tatrach Zachodnich, u stóp Giewontu. Znajduje się na wysokości 1333 m n.p.m., na terenie byłej Hali Kondratowej. Jest to najmniejsze schronisko w polskich Tatrach (600 m³), dysponujące 20 miejscami noclegowymi.

Pierwszy budynek powstał w tym miejscu najprawdopodobniej jeszcze przed rokiem 1910. Był to schron narciarski, który w 1913 roku został zniszczony przez lawinę. W roku 1933 postawiono tu bacówkę. Obecny budynek został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1947–48. W roku 1950 powiększono go o dodatkowe skrzydło. 26 kwietnia 1953 schronisko zostało częściowo zniszczone przez kamienną lawinę, która zeszła ze stoków Giewontu. Głaz o masie 30 ton wbił się w narożnik jadalni, dwa inne zatrzymały się kilka metrów od budynku.

Źródło: PAP, PTTK

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówŚlady bobrów nad Morskim Okiem 12 październik 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: kolejny bóbr buduje żeremie nad Morskim OkiemWszystko wskazuje na to, że bóbr, który zamieszkał w Tatrach w zeszłym roku i przetrwał zimę, a w maju tego roku zginął, spadając ze...
29 wrzesień 2023
Rafał Włodarczyk
TOPR apeluje o ostrożność w górachPrzed nami kolejny weekend, który zapowiada się raczej dobrze. Choć w sobotę pogoda nieco się zepsuje, w niedzielę ma być ładnie, szlaki...
Webinar TPN „Problemy lawinowe” 3 styczeń 2023
Sylwia Pachota-Rura
Tatrzański Park Narodowy zaprasza na webinar „Problemy lawinowe”Wystartowała kolejna edycja Lawinowego ABC organizowanego przez TPN. W tym roku w ramach akcji można obejrzeć 4 webinary oraz wysłuchać 2...
Jazda w warunkach zimowych w Czechach 17 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Jazda samochodem w Czechach w warunkach zimowychKarkonoski Park Narodowy przypomina, że przekraczając taki znak w Czechach, samochody muszą posiadać wyposażenie zimowe.
Beskida 23 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Beskida 2022 – wędrówka szczytami Beskidu Śląskiego na zakończenie lataPieszy maraton Beskida 2022 – wydarzenie, które zgromadzi górskich piechurów, odbędzie się w sobotę 24 września. Start rajdu o godz. 07.00.
Trudne warunki w Tatrach 23 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Trudne warunki w Tatrach: TPN odradza korzystanie z jednego ze szlakówNajnowszy komunikat turystyczny TPN nie zachęca do wędrówek po naszych najwyższych górach. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje