Dominika Łacek testuje matę Therm-A-Rest Prolite Apex
Źródło: Dominika Łącek

Mata Therm-A-Rest Prolite Apex. Test

Wygoda i komfort to rzeczy mocno subiektywne. Znając się na sprzęcie turystycznym, jestem w pewien sposób jeszcze trudniejszym klientem – bardziej świadomym i wymagającym. Czym kierowałam się przy wyborze maty idealnej?

Mata Terma-A-Rest w fabrycznym pokrowcu.
Mata Terma-A-Rest w fabrycznym pokrowcu.

Po pierwsze, dobra sprawdzona marka, a więc sprzęt może i droższy, za to na lata. Pewnie brzmi to banalnie, ale nic nie zastąpi jakości i dożywotniej gwarancji, a także już 50 lat doświadczenia lidera na rynku materacy. Dlatego właśnie mata firmy Therm-A-Rest. To wiodący producent mat samopompujących, gwarantujących beztroski wypoczynek w terenie. Do wyboru jest wiele modeli, ja postawiłam na matę samopompującą Therm-A-Rest Prolite Apex.

Samopompująca się mata Mata Terma-A-Rest.
Samopompująca się mata Mata Terma-A-Rest.

Czy na tej macie samopompującej się wyśpię?

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, każdy zna to powiedzenie. Zatem ścielimy. Prawie 5 lat temu zostałam mamą i wraz z tym wydarzeniem zdałam sobie sprawę z tego, że nie zawsze będę mogła przespać całą noc. W związku z tym, jeszcze bardziej zależy mi na komforcie, którym mogę się cieszyć podczas snu.

Rozmiar maty powinien być wystarczający dla większych osób.
Rozmiar maty powinien być wystarczający dla większych osób.

Wypady wspinaczkowe, w góry lub na pola namiotowe z cienką karimatą zawsze były dla mnie udręką. Czas na zmianę - moja nowa mata Prolite Apex po napompowaniu ma grubość około 5 cm, co w pełni wystarcza, by przespać całą noc jak we własnym miękkim łóżku i odpowiednio wypocząć.

Wytrzymałość i jakość materiałów w stosunku do ceny maty jest odpowiednia.
Wytrzymałość i jakość materiałów w stosunku do ceny maty jest odpowiednia.
R-Value 3,8 zapewnia dobrą izolacje od podłoża, zarówno w lecie jak i w zimie.
R-Value 3,8 zapewnia dobrą izolacje od podłoża, zarówno w lecie jak i w zimie.
Mata Prolite Apex po napompowaniu ma grubość około 5 cm, co w pełni wystarcza, by przespać całą noc.
Mata Prolite Apex po napompowaniu ma grubość około 5 cm, co w pełni wystarcza, by przespać całą noc.

Co z tą izolacją? Czy będzie „ciągnęło” od ziemi?

Poszukując „tej idealnej”, patrzymy na różne aspekty, czasem może zdające się mniej ważne, ale jednak... np. kolor. Gdy wybierałam matę wiedziałam, że soczysta czerwień zachęci mojego syna na wspólne wypady pod namiot lub w góry. (Jeśli jesteś rodzicem, to na pewno wiesz, że czerwony symbolizuje zwycięstwo, to kolory bohaterów bajek, którzy są zawsze najszybsi i najlepsi.) Kolor dodaje uroku, ale jednak słabo izoluje. Ważnym czynnikiem przy wyborze maty samopompującej jest z pewnością współczynnik R-Value, który w tym przypadku wynosi 3,8. Jest to współczynnik stopnia izolacji od podłoża na którym położymy matę. W tym przypadku zapewnia ona dobrą izolację od podłoża dzięki czemu mata świetnie spisuje się przez cały rok.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTatry Wysokie 21 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: zamknięty szlak na Szpiglasowy WierchTatrzański Park Narodowy zamyka od dzisiaj (21 lipca) do odwołania popularny szlak turystyczny ze Szpiglasowej Przełęczy na Szpiglasowy Wierch....
Lawina w Tatrach Wysokich 11 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Lawina w Tatrach Wysokich porwała dwie osobyPopołudniem 10 maja 2022 r., do ratowników górskich z Horskiej Záchrannej Služby dotarła prośba o udzielenie pomocy ojcu i synowi, którzy...
Bieszczady 27 maj 2022
Lilianna Błazenek
Majster Bieda będzie miał swoją ławeczkę w BieszczadachLwowiak z urodzenia, bieszczadnik z wyboru, upamiętniony w piosence Wojciecha Belona śpiewanej kiedyś przy każdym ognisku, od której Wolna Grupa...
Droga pod Reglami 26 październik 2022
Lilianna Błazenek
Remontowany fragment Drogi pod Reglami od dzisiaj ponownie otwartyJak informuje Tatrzański Park Narodowy, od dzisiaj (26 października) będzie można ponownie poruszać się remontowanym fragmentem Drogi Pod...
Sandały do miasta i w góry 17 kwiecień 2022
Joanna Marcinkowska
Keen Clearwater CNX. Sandały do miasta i w góryPo czym latem poznać szczęśliwe dziecko? Po umorusanej buzi i obdartych koloanach. Widać, że dobrze się bawiło. Brudny dorosły też może...
12 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Nocna akcja TOPR na Orlej PerciO godzinie 2:00 w nocy zakończyła się wyprawa po dwójkę turystów z Łotwy, którzy utknęli na Orlej Perci.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje