Tatry Wysokie
Źródło: pixabay.com

Słowackie Tatry Wysokie: to warto zobaczyć!

Tatry, których zaledwie czwarta część leży na terenie Polski, to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych i weekendowych podróży naszych rodaków. Tegoroczne lato znowu było rekordowe pod względem liczby osób odwiedzających najwyższe góry w Polsce. Było więc tłoczno – tłumy nad Morskim Okiem, w drodze na Giewont, kilkugodzinne kolejki na Rysy... Wystarczy jednak mały „skok” za granicę, żeby u naszych południowych sąsiadów znaleźć miejsca o równie (a może nawet bardziej?) zachwycającej przyrodzie i niezwykłych walorach turystycznych, a z pewnością oferujące więcej spokoju i, na razie, mniej zatłoczone.

Graniczące z Polską słowackie Tatry Wysokie, bo właśnie to miejsce polecamy odwiedzić, są najwyższym pasmem górskim Słowacji i równocześnie najwyższą częścią Karpat. W dużej części znajdują się na terenie słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP-u), odpowiednika naszego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN-u), i są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na występowanie tam wielu chronionych gatunków zwierząt i roślin. To tu znajduje się najwyższy szczyt Tatr – Gerlach (2 655 m n.p.m.). Tutaj znajdziemy też inne najwyższe tatrzańskie szczyty, górskie jeziora, odludne doliny, ciekawe miejscowości z zabytkową architekturą, szlaki rowerowe, baseny termalne, jaskinie, a także prężnie działające ośrodki narciarskie.

Sezon narciarski trwa tu zazwyczaj od grudnia do marca lub kwietnia. Jeżeli jednak chcemy wędrować po górach i uprawiać inne outdoorowe aktywności, to czas między połową czerwca a końcem października będzie idealny na odwiedzenie Tatr Wysokich. Może to więc dobry pomysł na kolejny wrześniowy weekend?

Jak dotrzeć w Tatry Wysokie?

Jadąc samochodem na Słowację najlepiej przekroczyć granicę w Jurgowie/Podspadach i stamtąd kierować się do różnych punktów wypadowych w Tatrach Wysokich: Łysej Polany, Tatrzańskiej Jaworzyny, Bachledowej Doliny, Tatrzańskiej Kotliny, Tatrzańskiej Łomnicy, Starego Smokowca, Popradzkiego Jeziora, czy Szczyrbskiego Jeziora. Krótsza droga z Polski prowadzi przez przejście graniczne w Łysej Polanie, ale w sezonie jest zwykle bardzo zatłoczone. Na słowacką stronę Tatr możemy również dostać się autobusem z Krakowa. Na miejscu najwygodniejszą formą transportu jest tramwaj, tzw. elektriczka, obsługiwana przez Tatrzańskie Koleje Elektryczne (TEZ), której linie łączą wszystkie najważniejsze miejscowości w Tatrach Wysokich.

Gdy już dotrzemy na miejsce, możemy zacząć wprost wybierać w atrakcjach. Wybraliśmy osiem propozycji na wakacyjne lub weekendowe wypady w słowackie Tatry Wysokie, dla miłośników różnych form aktywności na zewnątrz, które, mamy nadzieję, zachęcą Was do odwiedzenia tego niezwykłego regionu.

1. Gerlach

Gerlach
Gerlach

Rzecz dla wytrawnych wspinaczy. Należący do Korony Europy, jest niewątpliwie marzeniem wszystkich kolekcjonerów górskich szczytów. Nie prowadzi na niego żaden szlak turystyczny, a wszyscy chętni mogą tam dotrzeć tylko z licencjonowanym przewodnikiem górskim. Z pewnością nie jest to najmniej uczęszczane miejsce w Tatrach Wysokich, a wspinaczka nie należy do najłatwiejszych, niemniej fakt zdobycia najwyższego szczytu Karpat będzie niezwykłym przeżyciem, a widoki z 2 655 metrów nad poziomem morza pozostawią niezapomniane wrażenia.

2. Łomnica (słow. Lomnický štít)

Łomnica
Łomnica (słow. Lomnický štít)

Drugi co do wysokości szczyt Tatr (2 633 m) można zdobyć pieszo w towarzystwie uprawnionego przewodnika lub wyjechać na szczyt (kilkuetapowo) kolejką linową z Tatrzańskiej Łomnicy. Z platformy widokowej na szczycie możemy podziwiać bajeczną tatrzańską panoramę. Zimą Łomnica zamienia się w ośrodek narciarski.

3. Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské Pleso)

Szczyrbskie jezioro
Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské Pleso)

To nie tylko nazwa popularnej tatrzańskiej miejscowości, ale przede wszystkim nazwa górskiego stawu, nad którym leży kurort. Jeżeli w górach szukacie pięknych widoków i spokoju, to jest to miejsce dla Was. Nie ma tu tłumów, jak nad Morskim Okiem, a położenie jeziora w otoczeniu świerkowych lasów i pobliskich szczytów jest wyjątkowo malownicze. Jezioro leży na wysokości 1 347 m n.p.m i z powierzchnią prawie 20 ha jest drugim co do wielkości jeziorem w słowackich Tatrach. Wokół akwenu biegnie około dwukilometrowa ścieżka, którą możemy się wybrać na ok. 45-minutowy, bardzo przyjemny spacer. W sezonie jezioro możemy podziwiać również z perspektywy wynajętej łodzi, którą znajdziemy na przystani na południowym brzegu.

4. Jaskinia Bielska (słow. Belianska jaskyňa)

Jaskinia Bielska na Słowacji
Jaskinia Bielska (słow. Belianska jaskyňa)

Dla amatorów podziemnych eksploracji i podziwiania bogactwa naciekowych form skalnych będzie to nie lada gratka. Jaskinia Bielska to jedyna jaskinia w Tatrach Wysokich, którą można zwiedzać, od 1979 roku chroniony zabytek przyrody. Znajduje się na północnym stoku Kobylego Wierchu, z wejściem na wysokości 972 m n.p.m. Zwiedzanie jaskini zajmuje 70 minut. Pokonuje się w tym czasie 1370 m trasy, z różnicą poziomów 125 m. Oprócz stalaktytów, stalagmitów i draperii, możemy podziwiać niewielkie jeziorka i wodospady. W jaskini panuje temperatura pomiędzy 5 a 6.3 °C, więc trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze.

5. Wodospady Zimnej Wody (słow. Vodopády Studeného potoka)

Wodospady zimnej wody
Wodospady Zimnej Wody (słow. Vodopády Studeného potoka)

Jeśli macie ochotę na niemęczący spacer w urokliwym terenie, to Wodospady Zimnej Wody będą znakomitym wyborem. To zespół malowniczych kaskad utworzonych przez potok na skalnych progach polodowcowych Doliny Zimnej Wody. Wodospady te to niewysokie (najwyższy ma 13 metrów wysokości) siklawy, które były jednym z najstarszych celów turystyki tatrzańskiej. Rozsławione zostały przez kuracjuszy i turystów wypoczywających w Starym Smokowcu. Znajdują się na wysokości od 1 153 do 1 276 m n.p.m., na długości ok. 1,5 km. Kolejno od dołu podziwiamy:

  • Długi Wodospad (Dlhý vodopád),
  • Wielki Wodospad (Veľký vodopád) – zdecydowanie najchętniej oglądany przez turystów,
  • Skryty Wodospad (Skrytý vodopád),
  • Mały Wodospad (Malý vodopád).

6. Schronisko Chata Pod Rysami (słow. Chata pod Rysmi)

Schronisko Chata pod Rysami
Schronisko Chata Pod Rysami (słow. Chata pod Rysmi)

Wędrówki w górach wysokich nieodmiennie kojarzą się z wizytami w schroniskach, wstąpmy więc przynajmniej do jednego z nich. W słowackich Tatrach Wysokich funkcjonuje ich obecnie trzynaście. My polecamy dzisiaj schronisko Chata Pod Rysami. Dlaczego? Chociażby dlatego, że jest to najwyżej położone, dogodnie pod Rysami, schronisko w Tatrach (2 241 m n.p.m.). Jest otwarte jedynie w sezonie letnim od 16 czerwca do 31 października, więc jeszcze zdążycie je w tym roku odwiedzić. Ponieważ do chaty nie prowadzi żadna droga jezdna ani nie ma żadnego wyciągu, zaopatrywane jest jedynie przez nosiczy, ewentualnie turystów, którzy za swoją pomoc otrzymują herbatę z sokiem malinowym. Obowiązkowym punktem wizyty w schronisku jest odwiedzenie znajdującej się nieopodal kabiny WC. Toaleta jest zawieszona nad przepaścią, a widoki z niej są niezapomniane ; ).

7. Kieżmark (słow. Kežmarok)

Kieżmark
Kieżmark (słow. Kežmarok)

Tatry Wysokie to także piękne górskie miejscowości, z wyjątkowym klimatem. Jeśli mielibyśmy wybrać tylko jedno miasteczko w rejonie, które warto zobaczyć, chociaż jest takich miejsc znacznie więcej, to postawilibyśmy na Kieżmark. Miasto jest niewielkie, ma ładną, odrestaurowaną starówkę i kilka niezwykle ciekawych zabytków, w tym jeden na liście UNESCO – drewniany ewangelicki kościół artykularny św. Trójcy z 1717 roku, z przepięknie zdobionym wnętrzem. Długa i bogata historia miasta zaowocowała różnorodną architekturą, która wypełnia urozmaicony zespół miejski. Znajdziemy tu liczne kamienice, klasycystyczny ratusz, średniowieczną bazylikę św. Krzyża oraz późnobarokowy kościół paulinów. Północną część starego miasta zamyka zachowany w pełni późnogotycki zamek, wybudowany w XV wieku, a potem wielokrotnie rozbudowywany, pełniący obecnie funkcję muzeum.

8. AquaCity Poprad

Aquacity Poprad
AquaCity Poprad

Jeśli wędrówki wysokogórskie nie są jednak dla Was, albo gdy po prostu zejdziecie już zmęczeni z tatrzańskich szczytów i chcecie solidnie odpocząć po wysiłku, na taką ewentualność słowackie Tatry też są przygotowane. Może nie będzie to miejsce ustronne, ale z pewnością nie zabraknie w nim rozrywek, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Aquacity Poprad, bo o nim mowa, to rozległy, całoroczny kompleks z basenami termalnymi o zróżnicowanej temperaturze wody, ze strefą wellness, doskonały pomysł na spędzenie czasu z całą rodziną lub ze znajomymi. Aquapark jest położony na wysokości 672 m n.p.m., a woda w basenach pochodzi z podziemnego źródła termalnego na głębokości 1300 m i zawiera ponad 20 minerałów, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Warto zaznaczyć, że obiekt jako podstawowe źródło energii wykorzystuje promieniowanie słoneczne oraz wodę termalną.

Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować Was do wypadu, chociażby weekendowego, w słowackie Tatry Wysokie. Nasze rekomendacje to oczywiście niewielki ułamek tego, co oferuje ten piękny region. Koniecznie przekonajcie się sami na miejscu, jakie inne perełki można tam odkryć!

Zdjęcia: pixabay.com, canva.com, facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTatry 10 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: jaka pogoda na długi listopadowy weekend?Rozpoczynający się jutro długi listopadowy weekend zapowiada się w pogodzie wyjątkowo dobrze. Jeśli wybieracie się spędzić Narodowe Święto...
20 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Bardzo zimno w Tatrach. Łowcy mrozu pod wrażeniemSzokujący spadek temperatury w Tatrach - zanotowano prawie -17 stopni Celsjusza.. To rekordowe chłody w październiku. Dobra wiadomośc jest taka,...
zdjęcie ilustracyjne, fot. PS 23 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Droga Pienińska zamknięta. Turyści obrażali ekipy remontoweDo 31 sierpnia popularna droga rowerowa wzdłuż Dunajca od Leśnickiego Potoku do mostu w Czerwonym Klasztorze w Pieninach będzie zamknięta....
11 wrzesień 2023
Marcin Kijowski
Trzy fantastyczne przełęcze. Słowackie Tatry Wysokie kuszą jesieniąCzerwona Ławka, Lodowa Przełęcz, Baranie Rogi, Rohatka, Mała Wysoka. Emocje, adrenalina, dzika przyroda i alpejskie krajobrazy. Wszystko w...
Wyremontowane schronisko Chatka Puchatka 22 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Otwarcie odnowionej Chatki Puchatka już w ten weekend24 września, w najbliższą sobotę, nastąpi wyczekiwane z niecierpliwością ponowne otwarcie dla turystów kultowego schroniska Chatka Puchatka...
17 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Lawinowe ABC: kiedy jest najwięcej lawin?Dlaczego sporo wypadków lawinowych ma miejsce na początku zimy? Jak uniknąć niebezpieczeństw? Zapraszamy do kolejnego odcinka naszego krótkiego...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje