The North Face Nowa kolekcja
Zgliszcza schroniska PTTK Gorczańska Chata w Ochotnicy Górnej
Źródło: Oddział Akademicki PTTK Kraków / facebook

PTTK chce odbudować spalone schronisko w Gorcach

Oddział Akademicki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krakowie ogłosił chęć odbudowy studenckiego schroniska Gorczańska Chata w Ochotnicy Górnej, które spłonęło 29 października. Aby zebrać potrzebne fundusze, uruchomiono już internetową zbiórkę.

„Oficjalnie rozpoczynamy działania mające na celu odbudowę Chaty! Liczymy się z tym, że nie będzie to na pewno najłatwiejsze zadanie, ale mamy nadzieję, że uda nam się przywrócić na mapę to wspaniałe miejsce. Projekt nie jest najłatwiejszy, jest też dość wymagający finansowo, stąd zrzutka” – możemy przeczytać na stronie OA PTTK w Krakowie.

Odbyły się już rozmowy z biurem projektów, które zaoferowało pomoc w przygotowaniu kompletnej dokumentacji technicznej i uzyskaniu potrzebnych pozwoleń na odbudowę schroniska. Trwają także rozmowy z potencjalnymi sponsorami i patronami projektu.

Ruszyła internetowa zbiórka funduszy, której celem jest zebranie 750 tys. zł, co powinno wystarczyć na tzw. stan deweloperski. Jeżeli uda się zebrać odpowiednie fundusze, to odbudowa schroniska może ruszyć już na wiosnę przyszłego roku. Organizatorami zbiórki funduszy zostali Justyna i Radosław Szmyd, którzy poznali się w Gorczańskiej Chacie i wielokrotnie ją odwiedzali. Radosław Szmyd w latach 2014-21 był prezesem Stowarzyszenia GUG, które dzierżawiło obiekt. Przekazał, że drewniany budynek ma by odbudowany w systemie szkieletowym (poprzednio był zbudowany w stylu zakopiańskim). Zachowana zostanie podobna liczba miejsc noclegowych i studencki klimat dawnej Gorczańskiej Chaty – wyjaśnił Szmyd.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie.
Link do internetowej zbiórki tutaj.

29 października, w wyniku pożaru spaleniu uległa Gorczańska Chata w Ochotnicy Górnej. Pożar został zaobserwowany na dachu około godziny 21. Ogień bardzo szybko objął całą Chatę ze względu na jej drewnianą konstrukcję. Na miejsce pożaru natychmiast wyruszyli strażacy, łącznie ponad 20 jednostek. Wozy gaśnicze nie były jednak w stanie dotrzeć do schroniska ze względu na lokalizację. Strażacy mogli wykorzystać do transportu jedynie lekkie pojazdy i quady. Schroniska nie udało się jednak uratować, obiekt spłonął doszczętnie. Szczęśliwie wszystkie osoby przebywające w tym czasie w Gorczańskiej Chacie zdążyły bezpiecznie ją opuścić.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówDolina Osławy 13 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Bieszczady: Dolina Osławy wkrótce bardziej przyjazna dla turystówAtrakcje malowniczej doliny Osławy mają być wkrótce bardziej dostępne dla turystów, o co zadba Nadleśnictwo Komańcza, na którego terenie...
7 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Turysta utknął na ZawracieRatownicy TOPR ewakuowali turystę z Zawratu. Meżczyzna nie był w stanie sam zejść do Doliny Gąsienicowej.
Droga pod Reglami 26 październik 2022
Lilianna Błazenek
Remontowany fragment Drogi pod Reglami od dzisiaj ponownie otwartyJak informuje Tatrzański Park Narodowy, od dzisiaj (26 października) będzie można ponownie poruszać się remontowanym fragmentem Drogi Pod...
Pożar schroniska na Hali Kondratowej 1 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: Pożar schroniska na Hali Kondratowej. Nie ma ofiarNajmniejsze schronisko PTTK polskich Tatr stanęło wczoraj w płomieniach. Około godziny 16.00 na poddaszu budynku pojawił się ogień. Jeszcze...
Brama w Gorce 30 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Brama w Gorce: kiedy otwarcie potężnej inwestycji?Od dwóch lat trwają prace nad budowanym z rozmachem Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym „Brama w Gorce” w Waksmundzie. Otwarcie projektu...
Śmigłowiec TOPR-u 10 październik 2022
Lilianna Błazenek
Czarny weekend w Tatrach. Dwie osoby zginęły w Polsce, jedna na SłowacjiTo był prawdziwie tragiczny weekend w polskich i słowackich najwyższych górach. W piątek zginął turysta po upadku w rejonie Przełęczy...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje