W Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczne
W swoim najnowszym komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy nie zachęca do wędrówek po naszych najwyższych górach. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne.
Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana, w wielu miejscach występują oblodzenia, często pokryte cienką warstwą śniegu, gdzieniegdzie wystają kamienie. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości.
Poruszanie się w takich warunkach, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, sprzęt lawinowy) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Dodatkowe utrudnienie dla turystów stanowi również silny wiatr w wyższych partiach gór. Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa, wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
Szlak biegnący koło Siklawy jest mocno oblodzony, TPN odradza korzystanie z niego. Z kolei na niżej położonych szlakach zalega cienka warstwa śniegu i występują oblodzenia — w wielu miejscach jest bardzo ślisko, warto zabrać ze sobą kijki oraz raczki.
Tatrzańskie stawy w większości zamarzły, ale warstwa lodu jest bardzo cienka, nie należy na nie wchodzić.
Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego TPN odradza działalności taternickiej w tym rejonie. Należy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
W Tatrach nadal obowiązuje zagrożenie lawinowe.
W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych:
- Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
- Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie — Chuda Przełączka
- Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko
Źródło: TPN