Źródło: fot. Pixabay

Owce wracają z wypasu. Czas na jesienny redyk 

Swoje święto obchodzą dziś wszystkie Michały, a to tradycyjny dzień jesiennego redyku. Po długim wypasie owce wracają z hal do zimowych zagród. 

Pobyt na hali tradycyjnie rozpoczyna się zwykle w dzień św. Wojciecha (23 kwietnia), kończy zaś w dzień św. Michała Archanioła, właśnie 29 września. Ten sposób wypasu owiec jest reliktem panującego niegdyś powszechnie w Karpatach rolnictwa pierwotnego.

Redyk w kulturze pasterskiej był postrzegany jako największe święto wsi. Gospodarze, którzy oddawali owce na cały sezon bacy, W tym właśnie czasie, na halach wędzone są slynne sery z owczego mleka, oscypki.

Redyk jesienny - na św. Michała

Redyk jesienny zwany jest gwarowo osod, łosod, łossod. Nazwa pochodzi od nazwy osadzić, czyli odprowadzić owce do poszczególnych gospodarstw]. Tradycyjnie wypas owiec kończył się w dzień św Michała, tj. 29 września, choć na Śląsku Cieszyńskim mógł to być także dzień 28 września, na św. Wacława.

Według zapisków z Pamiętnika Towarzystwa Tatrzańskiego, koniec wypasu był też uzależniony od innych czynników: "Podczas ciepłego i pogodnego lata zostają pasterze ze stadkiem w halach do połowy sierpnia. Koło święta Wniebowzięcia N. Panny Maryi spędzają już owce na dół, ponieważ dzień już jest krótszy, nocy na górach zimne a we wsi rozpoczynają się żniwa"

Funkcjonował też jesienny wypas, który trwał przeciętnie do Nowego Roku. Po tym czasie stada wracały do swoich rodzinnych wsi, przy czym dawniej zostawały we wsi tylko kilka dni i każdy z właścicieli odprowadzał swoje owce w góry na tzw. zimowisko. Zimowiskiem nazywano polany, na których stały szopy, w których na powale pod dachem zmagazynowane było siano zebrane latem.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówZimowy system oznakowania w Bieszczadach 16 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Idzie zima. W Bieszczadach zamontowano specjalny system oznakowaniaMimo nadzwyczaj pogodnej i ciepłej tegorocznej jesieni, prognozy pogody na najbliższe dni pokazują wyraźnie, że nieuchronnie zbliża się do nas...
Zakaz załatwiania się w Tatrach 15 listopad 2022
Marcin Kijowski
Kontrowersje wokół nowych oznaczeń w Tatrach“Przykre, że trzeba o tym ludziom przypominać”. Nowe znaki w Tatrzańskim Parku Narodowym wzbudziły wiele kontrowersji.
Buty trekkingowe na wiosnę w góry 21 marzec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Jak dobrać buty do wiosennych podróży po górach?Wiosna to idealna pora na górskie wędrówki. Przyroda budzi się do życia, powietrze jest świeże i czyste, a widoki zapierają dech w piersiach....
Plecak Salewa 17 kwiecień 2022
Rafał Włodarczyk
Wentylacja pleców i komfort w systemach nośnych marki SalewaSalewa posiada w swoich plecakach szereg systemów nośnych dopasowanych do różnych wymagań użytkownika. Czego innego oczekuje osoba...
Tatry Wysokie 21 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: zamknięty szlak na Szpiglasowy WierchTatrzański Park Narodowy zamyka od dzisiaj (21 lipca) do odwołania popularny szlak turystyczny ze Szpiglasowej Przełęczy na Szpiglasowy Wierch....
9 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Turystyczne nosidełka dla dzieci. Dwie bestsellerowe propozycjeNosidełko turystyczne to nie tylko sprzęt dla rodziców planujących długie trekkingi w górach. To również idealne rozwiązanie na mniej...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje