Źródło: fot. Pixabay

Owce wracają z wypasu. Czas na jesienny redyk 

Swoje święto obchodzą dziś wszystkie Michały, a to tradycyjny dzień jesiennego redyku. Po długim wypasie owce wracają z hal do zimowych zagród. 

Pobyt na hali tradycyjnie rozpoczyna się zwykle w dzień św. Wojciecha (23 kwietnia), kończy zaś w dzień św. Michała Archanioła, właśnie 29 września. Ten sposób wypasu owiec jest reliktem panującego niegdyś powszechnie w Karpatach rolnictwa pierwotnego.

Redyk w kulturze pasterskiej był postrzegany jako największe święto wsi. Gospodarze, którzy oddawali owce na cały sezon bacy, W tym właśnie czasie, na halach wędzone są slynne sery z owczego mleka, oscypki.

Redyk jesienny - na św. Michała

Redyk jesienny zwany jest gwarowo osod, łosod, łossod. Nazwa pochodzi od nazwy osadzić, czyli odprowadzić owce do poszczególnych gospodarstw]. Tradycyjnie wypas owiec kończył się w dzień św Michała, tj. 29 września, choć na Śląsku Cieszyńskim mógł to być także dzień 28 września, na św. Wacława.

Według zapisków z Pamiętnika Towarzystwa Tatrzańskiego, koniec wypasu był też uzależniony od innych czynników: "Podczas ciepłego i pogodnego lata zostają pasterze ze stadkiem w halach do połowy sierpnia. Koło święta Wniebowzięcia N. Panny Maryi spędzają już owce na dół, ponieważ dzień już jest krótszy, nocy na górach zimne a we wsi rozpoczynają się żniwa"

Funkcjonował też jesienny wypas, który trwał przeciętnie do Nowego Roku. Po tym czasie stada wracały do swoich rodzinnych wsi, przy czym dawniej zostawały we wsi tylko kilka dni i każdy z właścicieli odprowadzał swoje owce w góry na tzw. zimowisko. Zimowiskiem nazywano polany, na których stały szopy, w których na powale pod dachem zmagazynowane było siano zebrane latem.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów2. Konferencja Bezpieczeństwo na Szczycie 5 styczeń 2023
Sylwia Pachota-Rura
2. Konferencja Bezpieczeństwo na Szczycie już w tym tygodniu w KatowicachCo zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia? Jakie rzeczy warto mieć w plecaku? Jak wyznaczyć kierunek trasy? Jak wezwać pomoc, gdy jej potrzebujemy?
Hamak Ticket To The Moon 1 maj 2022
Redakcja OutdooroweABC
Hamak Ticket To The Moon, czyli jak bujają na BaliHamaki turystyczne Ticket to the Moon kilka lat temu zadebiutowały na polskim rynku. Jak kołyszą te kolorowe cuda z Bali? Na własnej skórze...
2 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Śmiertelny atak niedźwiedzia. Dramat w kanadyjskim parku narodowymMałżeństwo turystów i ich pies padło ofiarą niedźwiedzia grizzly w parku narodowym Banff w kanadyjskiej prowincji Alberta. Agresywny...
Przygotowanie posiłku liofilizowana potrawa 24 marzec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Liofilizaty co to takiego i jak je stosować?Liofilizaty to produkty spożywcze, które zostały poddane procesowi liofilizacji, czyli suszeniu mrozem. Jest to metoda utrwalania żywności,...
28 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Czy na Orlą Perć i inne wymagające szlaki zakładać zestaw via ferrata?Drabinki, klamry, łańcuchy… Sztuczne ułatwienia na niektórych tatrzańskich szlakach mają nam zapewnić bezpieczeństwo w trudnym terenie. Czy...
28 wrzesień 2023
Redakcja OutdooroweABC
W klapkach na Rysy…Tatry widziały już chyba wszystko - panie w balowych sukniach na Świnicy, panów w sandałach i z reklamówką popularnej sieciówki na Giewoncie....

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje