Zakaz załatwiania się w Tatrach
Źródło: outdooroweabc.pl

Kontrowersje wokół nowych oznaczeń w Tatrach

“Przykre, że trzeba o tym ludziom przypominać”. Nowe znaki w Tatrzańskim Parku Narodowym wzbudziły wiele kontrowersji.

Wydawałoby się, że to sprawa oczywista i nie trzeba o tym nikomu przypominać. A jednak w ostatnich dniach przy szlakach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawiły się znaki zakazujące załatwiania… potrzeb fizjologicznych. I choć nie jest to żadna nowość - bo tego typu zakaz w regulaminie Parku jest od dawna - nie wszyscy o tym wiedzą i nie potrafią się do tego zastosować. Te “popularne” miejsca łatwo rozpoznać - po unoszącym się w pobliżu, powiedzmy sobie wprost, smrodzie - zwykle w lesie przy szlaku lub w kosówce, gdzie turyści zrobili sobie toaletę. Niestety, zostawiają też śmieci, chusteczki i inne niechlubne okazy ludzkiej działalności.

Zakaz załatwiania się w Tatrach
Znak zakazu załatwiania się w Tatrach. Źródło: Facebook

Władze parku postanowiły więc przypomnieć o zasadach i kulturze i rozmieścić stosowne znaki – tablice z kucającym ludzikiem pojawiły się m.in. na szlaku na Gęsią Szyję czy z Rusinowej Polany do Wiktorówek, gdzie istnieje realne ryzyko zanieczyszczenia wody pitej przez turystów. Kolejnym punktem jest Lodowe Źródło w Dolinie Kościeliskiej, niedaleko od przenośnych toalet. Tabliczka pojawiła się także przy Dróżnikówce na szlaku do Morskiego Oka oraz przy szałasie na Niżniej Goryczkowej Równi, gdzie z kolei narciarze (zjazdowi i skiturowi) upodobali sobie chowanie się za szałasem. W tym ostatnim przypadku pracownikom Parku podpowiadamy: tam lepiej zamontować fotopułapkę i poinformować o tym “sportowców”. Efekt murowany.

Internauci są podzieleni: jedni pomysł parkowców chwalą, innych znaki oburzają. Wydaje się jednak, że planując górską wycieczkę można przewidzieć tak burzę, deszcz jak i kupę… Dodajmy, że podobne oznaczenia już od dawna widoczne są po słowackiej stronie Tatr. Tam nie budzą już żadnych emocji.

Źródło Facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówAkcja TOPR w Mięguszowieckim Kotle 17 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Pracowity weekend TOPROd soboty ratownicy TOPR udzielili pomocy dziesięciu osobom. Do poważniejszych zdarzeń dochodziło w sobotę m.in. w Dolinie Roztoki, gdzie na...
Wizualizacja schroniska na Połoninie Wetlińskiej 10 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Bieszczady: Nowa Chatka Puchatka otwarta dla turystów w sierpniuMimo kilkumiesięcznego opóźnienia w pracach przy budowie nowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej wygląda na to, że budynek będzie gotowy...
11 wrzesień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Dramat w rejonie Gerlacha. Zginął polski paralotniarzNie żyje polski paralotniarz, który spadł na ziemię w okolicach Gerlachowskiego Kotła w słowackich Tatrach Wysokkich.
Sęp płowy w Babiogórskim Parku Narodowym 20 maj 2022
Lilianna Błazenek
Sensacja ornitologiczna: sęp płowy ponownie w Polsce!Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie poinformowała w swoich mediach społecznościowych, że na Hali Śmietanowej na terenie...
16 sierpień 2023
Marcin Kijowski
Test kijów Camp Xenon Pro 2.0. Lekkie i funkcjonalneLekkie, pakowne, funkcjonalne. Kije trekkingowe Camp Xenon Pro 2.0 to doskonały wybór dla biegaczy górskich i turystów, którzy cenią sobie...
14 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Remont drogi do Morskiego Oka. Ważne informacje dla turystówSpore utrudnienia czekają na turystów wędrujących do Morskiego Oka. Dziś na fragmencie drogi rozpoczyna się remont.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje