Sensacja ornitologiczna: sęp płowy ponownie w Polsce!
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie poinformowała w swoich mediach społecznościowych, że na Hali Śmietanowej na terenie nadleśnictwa Nowy Targ, niedaleko Babiogórskiego Parku Narodowego, pojawił się sęp płowy, gatunek uważany w Polsce za wymarły. Fakt ten został uznany za prawdziwą „sensację ornitologiczną”.
Podleśniczy z Nadleśnictwa Nowy Targ Jerzy Sikora zdołał sfotografować ptaka „przy posiłku”. Sępa zaobserwowali również pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego – udało im się zrobić mu zdjęcia w locie.
„Przez ostatnie 100 lat sporadycznie obserwowano przypadkowo zalatujące do Polski młode ptaki, wędrujące na dalekie odległości przy wykorzystaniu wstępujących prądów powietrza" – poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, sugerując, że może to właśnie taki przypadek.
Ostatnie obserwacje sępów płowych w Polsce zanotowano 11 lat temu, również w rejonie Babiej Góry, oraz 16 lat temu w Zakopanem, kiedy to sęp odpoczywał na świerku w centrum miasta.
Według Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, ten ogromny (rozpiętość skrzydeł do 265 cm), padlinożerny ptak w XIX wieku prawdopodobnie lokalnie gniazdował w Polsce, choć informacje o ostatnich lęgach (w Tatrach w 1848 roku i w Pieninach w 1914) nie są potwierdzone.
Sęp płowy jest padlinożercą z rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje m.in. góry suchej południowej Europy, północno-zachodniej Afryki oraz południowo-zachodniej Azji. Występuje również na górzystych wyspach Morza Śródziemnego (Majorka, Sardynia, Kreta i Cypr). Koczujące sępy mogą pojawiać się jednak z dala od regularnych terenów lęgowych.
Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Babiogórski Park Narodowy