Sęp płowy w Babiogórskim Parku Narodowym
Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie facebook

Sensacja ornitologiczna: sęp płowy ponownie w Polsce!

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie poinformowała w swoich mediach społecznościowych, że na Hali Śmietanowej na terenie nadleśnictwa Nowy Targ, niedaleko Babiogórskiego Parku Narodowego, pojawił się sęp płowy, gatunek uważany w Polsce za wymarły. Fakt ten został uznany za prawdziwą „sensację ornitologiczną”.

Podleśniczy z Nadleśnictwa Nowy Targ Jerzy Sikora zdołał sfotografować ptaka „przy posiłku”. Sępa zaobserwowali również pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego – udało im się zrobić mu zdjęcia w locie.

„Przez ostatnie 100 lat sporadycznie obserwowano przypadkowo zalatujące do Polski młode ptaki, wędrujące na dalekie odległości przy wykorzystaniu wstępujących prądów powietrza" – poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, sugerując, że może to właśnie taki przypadek.

Ostatnie obserwacje sępów płowych w Polsce zanotowano 11 lat temu, również w rejonie Babiej Góry, oraz 16 lat temu w Zakopanem, kiedy to sęp odpoczywał na świerku w centrum miasta.

Według Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, ten ogromny (rozpiętość skrzydeł do 265 cm), padlinożerny ptak w XIX wieku prawdopodobnie lokalnie gniazdował w Polsce, choć informacje o ostatnich lęgach (w Tatrach w 1848 roku i w Pieninach w 1914) nie są potwierdzone.

Sęp płowy jest padlinożercą z rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje m.in. góry suchej południowej Europy, północno-zachodniej Afryki oraz południowo-zachodniej Azji. Występuje również na górzystych wyspach Morza Śródziemnego (Majorka, Sardynia, Kreta i Cypr). Koczujące sępy mogą pojawiać się jednak z dala od regularnych terenów lęgowych.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Babiogórski Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 11 wrzesień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Dramat w rejonie Gerlacha. Zginął polski paralotniarzNie żyje polski paralotniarz, który spadł na ziemię w okolicach Gerlachowskiego Kotła w słowackich Tatrach Wysokkich.
10 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Trzęsienie ziemi na Słowacji. Czy trzeba będzie mierzyć Tatry na nowo?Wstrząsy o sile ponad 5 stopni w skali Richtera z rejonu słowackiego Preszowa odczuli mieszkańcy Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza i na Podkarpaciu....
Schronisko Chatka Puchatka 28 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Bieszczady: Można już nocować w Chatce Puchatka. Ile to kosztuje?Nocleg w odnowionym schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach jest już dostępny. Nie można go jednak zarezerwować z...
24 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Ostrzeżenie przed kąpielami w Jeziorze CzorsztyńskimBakterie kałowe wykryto w Jeziorze Czorsztyńskim - potwierdza sanepid. Sztuczny zbiornik na Dunajcu to bardzo popularne na Podhalu kąpielisko,...
Plecak Salewa 17 kwiecień 2022
Rafał Włodarczyk
Wentylacja pleców i komfort w systemach nośnych marki SalewaSalewa posiada w swoich plecakach szereg systemów nośnych dopasowanych do różnych wymagań użytkownika. Czego innego oczekuje osoba...
Wizualizacja schroniska na Połoninie Wetlińskiej 10 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Bieszczady: Nowa Chatka Puchatka otwarta dla turystów w sierpniuMimo kilkumiesięcznego opóźnienia w pracach przy budowie nowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej wygląda na to, że budynek będzie gotowy...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje