The North Face Nowa kolekcja
Sęp płowy w Babiogórskim Parku Narodowym
Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie facebook

Sensacja ornitologiczna: sęp płowy ponownie w Polsce!

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie poinformowała w swoich mediach społecznościowych, że na Hali Śmietanowej na terenie nadleśnictwa Nowy Targ, niedaleko Babiogórskiego Parku Narodowego, pojawił się sęp płowy, gatunek uważany w Polsce za wymarły. Fakt ten został uznany za prawdziwą „sensację ornitologiczną”.

Podleśniczy z Nadleśnictwa Nowy Targ Jerzy Sikora zdołał sfotografować ptaka „przy posiłku”. Sępa zaobserwowali również pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego – udało im się zrobić mu zdjęcia w locie.

„Przez ostatnie 100 lat sporadycznie obserwowano przypadkowo zalatujące do Polski młode ptaki, wędrujące na dalekie odległości przy wykorzystaniu wstępujących prądów powietrza" – poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, sugerując, że może to właśnie taki przypadek.

Ostatnie obserwacje sępów płowych w Polsce zanotowano 11 lat temu, również w rejonie Babiej Góry, oraz 16 lat temu w Zakopanem, kiedy to sęp odpoczywał na świerku w centrum miasta.

Według Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, ten ogromny (rozpiętość skrzydeł do 265 cm), padlinożerny ptak w XIX wieku prawdopodobnie lokalnie gniazdował w Polsce, choć informacje o ostatnich lęgach (w Tatrach w 1848 roku i w Pieninach w 1914) nie są potwierdzone.

Sęp płowy jest padlinożercą z rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje m.in. góry suchej południowej Europy, północno-zachodniej Afryki oraz południowo-zachodniej Azji. Występuje również na górzystych wyspach Morza Śródziemnego (Majorka, Sardynia, Kreta i Cypr). Koczujące sępy mogą pojawiać się jednak z dala od regularnych terenów lęgowych.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Babiogórski Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 12 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Nocna akcja TOPR na Orlej PerciO godzinie 2:00 w nocy zakończyła się wyprawa po dwójkę turystów z Łotwy, którzy utknęli na Orlej Perci.
Spodnie treckingowe 17 kwiecień 2022
Rafał Włodarczyk
Spodnie trekkingowe. Niby takie oczywiste a jednak…Wielu początkujących turystów powie: "Jeansy wystarczą”, a Beskidy czy Tatry to nie Himalaje. Ale czy rzeczywiście?
Widok Doliny Pięciu Stawów Polskich z kamery internetowej TOPR 25 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na szlakach w Tatrach panują trudne warunki turystycznePrzed nami kolejny zimowy weekend. Aktualnie w wyższych partiach Tatr są bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg leżący na...
Jaskinia Nietoperzowa 25 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zakaz wstępu do jaskiń w rezerwatach województwa śląskiegoRegionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach apeluje o niewchodzenie do jaskiń w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia 2023 r, aby nie...
Pracowity weekend ratowników TOPR 31 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy TOPR podsumowali ostatni październikowy weekendTo były pracowite dni TOPR-owców. Od początku weekendu aż dziesięć razy wyruszali w góry nieść pomoc turystom.
Apartament w schronisku na Turbaczu 21 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Schronisko na Turbaczu z luksusową ofertą na wakacjeNiezwykle popularne i lubiane przez turystów schronisko górskie im. Władysława Orkana na Turbaczu w Gorcach zaprezentowało w swoich mediach...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje