Sęp płowy w Babiogórskim Parku Narodowym
Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie facebook

Sensacja ornitologiczna: sęp płowy ponownie w Polsce!

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie poinformowała w swoich mediach społecznościowych, że na Hali Śmietanowej na terenie nadleśnictwa Nowy Targ, niedaleko Babiogórskiego Parku Narodowego, pojawił się sęp płowy, gatunek uważany w Polsce za wymarły. Fakt ten został uznany za prawdziwą „sensację ornitologiczną”.

Podleśniczy z Nadleśnictwa Nowy Targ Jerzy Sikora zdołał sfotografować ptaka „przy posiłku”. Sępa zaobserwowali również pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego – udało im się zrobić mu zdjęcia w locie.

„Przez ostatnie 100 lat sporadycznie obserwowano przypadkowo zalatujące do Polski młode ptaki, wędrujące na dalekie odległości przy wykorzystaniu wstępujących prądów powietrza" – poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, sugerując, że może to właśnie taki przypadek.

Ostatnie obserwacje sępów płowych w Polsce zanotowano 11 lat temu, również w rejonie Babiej Góry, oraz 16 lat temu w Zakopanem, kiedy to sęp odpoczywał na świerku w centrum miasta.

Według Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, ten ogromny (rozpiętość skrzydeł do 265 cm), padlinożerny ptak w XIX wieku prawdopodobnie lokalnie gniazdował w Polsce, choć informacje o ostatnich lęgach (w Tatrach w 1848 roku i w Pieninach w 1914) nie są potwierdzone.

Sęp płowy jest padlinożercą z rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje m.in. góry suchej południowej Europy, północno-zachodniej Afryki oraz południowo-zachodniej Azji. Występuje również na górzystych wyspach Morza Śródziemnego (Majorka, Sardynia, Kreta i Cypr). Koczujące sępy mogą pojawiać się jednak z dala od regularnych terenów lęgowych.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Babiogórski Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 27 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Schronisko czy luksusowy hotel. Skandal w BeskidachPrzez góry małe i duże jak burza przetacza się dyskusje o schroniskach. Najpierw Samotnia w Karkonoszach, potem Hala Kondratowa w Tatrach, teraz...
Bóbr znad Morskiego Oka 16 maj 2022
Redakcja OutdooroweABC
Tatry: Słynny bóbr znad Morskiego Oka nie żyjeZ Tatr dotarły do nas w ubiegły weekend smutne wieści: bóbr, który w zeszłym roku zamieszkał nad Morskim Okiem w rejonie Dwoistej Siklawy,...
Kolejka na Kasprowy Wierch 19 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Za kilka dni nie wjedziemy już kolejką na Kasprowy WierchPolskie Koleje Linowe rozpoczęły coroczne przeglądy techniczne w swoich ośrodkach. 24 października (poniedziałek) rozpoczną się prace...
20 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Arabowie w  Zakopanem zadziwiają pomysłami zakupowymi Choć lato i wakacje pozostało już tylko wspomnieniem, Zakopane wciąż tętni życiem i przyciąga turystów. Na ulicach sporo przybyszów z...
Zakaz załatwiania się w Tatrach 15 listopad 2022
Marcin Kijowski
Kontrowersje wokół nowych oznaczeń w Tatrach“Przykre, że trzeba o tym ludziom przypominać”. Nowe znaki w Tatrzańskim Parku Narodowym wzbudziły wiele kontrowersji.
Czarny szlak w stronę Schroniska Pod Łabskim Szczytem 27 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty fragment czarnego szlaku do Schroniska Pod Łabskim SzczytemZe względu na naprawę kładki na potoku Płócznik, do 28 października pozostaje zamknięty fragment czarnego szlaku prowadzącego w stronę...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje