Nosal
Źródło: canva.com

Tatry: kolejny krok w stronę reaktywacji Nosala

Tatrzański Park Narodowy, odpowiedzialny za budowę nowej stacji narciarskiej na Nosalu, ogłosił wstępne konsultacje w sprawie inwestycji.

Inwestycja obejmująca budowę nowej kolei krzesełkowej, systemu śnieżenia i oświetlenia, wytyczenie nowej trasy treningowej, a także poszerzenie stoku pochłonie ok. 30 mln zł i będzie sfinansowana z budżetu państwa. Ośrodek ma zostać otwarty dla narciarzy w sezonie 2023/2024. W pierwszej kolejności będzie wykorzystywany jako baza treningowa dla polskich alpejczyków, ale posłuży również narciarzom-amatorom.

Nosal to stok, który służył narciarzom od lat. Trasa „K”, na której w 1974 r. rozegrano zawody Pucharu Świata mężczyzn w narciarstwie alpejskim to jedna z najtrudniejszych tras w Polsce. Przed wielu laty utraciła jednak homologację FIS.

Główna trasa na Nosalu była ostatni raz dostępna dla narciarzy w 2012 roku. Od lat mówiło się o modernizacji trasy, jednak z uwagi na skomplikowaną sytuację własnościową stoku nie udało się dotychczas dojść do kompromisu. Dół stacji, położony poza granicami TPN, jest własnością prywatną, a górna część trasy leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tymczasem kolej krzesełkowa została wybudowana w latach 60. ubiegłego wieku przez Centralny Ośrodek Sportu.

Z uwagi na fakt, że stok w większości leży w granicach parku, zgodę na budowę nowego wyciągu i wytyczenie trasy musiała wydać rada naukowa TPN. Zgoda została udzielona, ale z zastrzeżeniem, że TPN sprawuje pełną kontrolę nad budową i eksploatacją kolei, a sama trasa ma służyć w pierwszej kolejności rozwojowi polskiego sportu. W praktyce oznacza to, że TPN jest inwestorem przedsięwzięcia.

Inwestycja rodzi jednak kontrowersje: dla narciarzy otwarcie nowoczesnego ośrodka to doskonała wiadomość, ale ekolodzy protestują – plan poszerzenia stoku zakłada wycięcie ponad 1 ha chronionego lasu.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 28 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Czy na Orlą Perć i inne wymagające szlaki zakładać zestaw via ferrata?Drabinki, klamry, łańcuchy… Sztuczne ułatwienia na niektórych tatrzańskich szlakach mają nam zapewnić bezpieczeństwo w trudnym terenie. Czy...
8 wrzesień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Wymienią słynną drabinkę na Kozią Przełęcz?Utrudnienia na Orlej Perci. 12 września część najtrudniejszego szlaku w polskich Tatrach zostanie zamknięta na jeden dzień. Wymienione zostaną...
8 wrzesień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Propozycja na upalny weekend: Jaskinia Mroźna otwarta po remoncieGdzie można skryć się przed upałem? Najlepiej w jaskini. Zapraszamy na ekscytującą wędrówkę na weekend po świeżo wyremontowanej Jaskini...
Schronisko Brentei po remoncie 13 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Po dwóch latach remontu schronisko Brentei w Dolomitach ponownie otwarteDwa lata zajął gruntowny, rewolucyjny wręcz remont oraz modernizacja kultowego schroniska Brentei w Dolomitach Brenta we Włoszech. Pod koniec...
12 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Dramat na Dachu Świata. Nie żyją dwie czołowe himalaistkiNiesamowicie smutny dzień w historii górskich podbojów. Podczas rywalizacji o tytuł Korony Himalajów i Karakorum, dwie wyjątkowe kobiety, Anna...
Spodnie treckingowe 17 kwiecień 2022
Rafał Włodarczyk
Spodnie trekkingowe. Niby takie oczywiste a jednak…Wielu początkujących turystów powie: "Jeansy wystarczą”, a Beskidy czy Tatry to nie Himalaje. Ale czy rzeczywiście?

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje