Nosal
Źródło: canva.com

Tatry: kolejny krok w stronę reaktywacji Nosala

Tatrzański Park Narodowy, odpowiedzialny za budowę nowej stacji narciarskiej na Nosalu, ogłosił wstępne konsultacje w sprawie inwestycji.

Inwestycja obejmująca budowę nowej kolei krzesełkowej, systemu śnieżenia i oświetlenia, wytyczenie nowej trasy treningowej, a także poszerzenie stoku pochłonie ok. 30 mln zł i będzie sfinansowana z budżetu państwa. Ośrodek ma zostać otwarty dla narciarzy w sezonie 2023/2024. W pierwszej kolejności będzie wykorzystywany jako baza treningowa dla polskich alpejczyków, ale posłuży również narciarzom-amatorom.

Nosal to stok, który służył narciarzom od lat. Trasa „K”, na której w 1974 r. rozegrano zawody Pucharu Świata mężczyzn w narciarstwie alpejskim to jedna z najtrudniejszych tras w Polsce. Przed wielu laty utraciła jednak homologację FIS.

Główna trasa na Nosalu była ostatni raz dostępna dla narciarzy w 2012 roku. Od lat mówiło się o modernizacji trasy, jednak z uwagi na skomplikowaną sytuację własnościową stoku nie udało się dotychczas dojść do kompromisu. Dół stacji, położony poza granicami TPN, jest własnością prywatną, a górna część trasy leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tymczasem kolej krzesełkowa została wybudowana w latach 60. ubiegłego wieku przez Centralny Ośrodek Sportu.

Z uwagi na fakt, że stok w większości leży w granicach parku, zgodę na budowę nowego wyciągu i wytyczenie trasy musiała wydać rada naukowa TPN. Zgoda została udzielona, ale z zastrzeżeniem, że TPN sprawuje pełną kontrolę nad budową i eksploatacją kolei, a sama trasa ma służyć w pierwszej kolejności rozwojowi polskiego sportu. W praktyce oznacza to, że TPN jest inwestorem przedsięwzięcia.

Inwestycja rodzi jednak kontrowersje: dla narciarzy otwarcie nowoczesnego ośrodka to doskonała wiadomość, ale ekolodzy protestują – plan poszerzenia stoku zakłada wycięcie ponad 1 ha chronionego lasu.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 9 październik 2023
Rafał Włodarczyk
Moda na wieże ma się dobrze. Kolejna na WiatrówkachNa Wiatrówkach w gminie Moszczenica, pojawiła się nowa budowla - wieża widokowa. Ta nowa atrakcja, której montaż jest na ostatnim etapie. ...
Dolina Pięciu Stawów Polskich 9 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczneW swoim najnowszym komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy nie zachęca do wędrówek po naszych najwyższych górach. Warunki do...
6 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Na Kasprowy kolejką nie wjedzieszNa Kasprowy Wierch tylko spacerem. Do 11 listopada turyści nie będą mieli możliwości skorzystania z kolejki linowej. Ruszył cykliczny przegląd...
15 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Lawinowe ABC: jak uniknąć terenowych pułapekSonda, łopata czy detektor to nie wszystko. W zimie, w terenie zagrożonym lawinami, sprzęt trzeba mieć, ale nawet ten najlepszy i najdroższy to...
21 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Nocleg za 1000 zł w Morskim Oku1000 złotych - tyle tych dwóch panów kosztował nocleg pod gwiazdami w rejonie Morskiego Oka.
25 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Poszukiwania polskiego turysty w Tatrach SłowackichPolscy i słowaccy ratownicy górscy od soboty szukają polskiego turysty. Mężczyzna zaginął w rejonie Lodowego Szczytu w Słowackich Tatrach. ...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje