The North Face Nowa kolekcja
Nosal
Źródło: canva.com

Tatry: kolejny krok w stronę reaktywacji Nosala

Tatrzański Park Narodowy, odpowiedzialny za budowę nowej stacji narciarskiej na Nosalu, ogłosił wstępne konsultacje w sprawie inwestycji.

Inwestycja obejmująca budowę nowej kolei krzesełkowej, systemu śnieżenia i oświetlenia, wytyczenie nowej trasy treningowej, a także poszerzenie stoku pochłonie ok. 30 mln zł i będzie sfinansowana z budżetu państwa. Ośrodek ma zostać otwarty dla narciarzy w sezonie 2023/2024. W pierwszej kolejności będzie wykorzystywany jako baza treningowa dla polskich alpejczyków, ale posłuży również narciarzom-amatorom.

Nosal to stok, który służył narciarzom od lat. Trasa „K”, na której w 1974 r. rozegrano zawody Pucharu Świata mężczyzn w narciarstwie alpejskim to jedna z najtrudniejszych tras w Polsce. Przed wielu laty utraciła jednak homologację FIS.

Główna trasa na Nosalu była ostatni raz dostępna dla narciarzy w 2012 roku. Od lat mówiło się o modernizacji trasy, jednak z uwagi na skomplikowaną sytuację własnościową stoku nie udało się dotychczas dojść do kompromisu. Dół stacji, położony poza granicami TPN, jest własnością prywatną, a górna część trasy leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tymczasem kolej krzesełkowa została wybudowana w latach 60. ubiegłego wieku przez Centralny Ośrodek Sportu.

Z uwagi na fakt, że stok w większości leży w granicach parku, zgodę na budowę nowego wyciągu i wytyczenie trasy musiała wydać rada naukowa TPN. Zgoda została udzielona, ale z zastrzeżeniem, że TPN sprawuje pełną kontrolę nad budową i eksploatacją kolei, a sama trasa ma służyć w pierwszej kolejności rozwojowi polskiego sportu. W praktyce oznacza to, że TPN jest inwestorem przedsięwzięcia.

Inwestycja rodzi jednak kontrowersje: dla narciarzy otwarcie nowoczesnego ośrodka to doskonała wiadomość, ale ekolodzy protestują – plan poszerzenia stoku zakłada wycięcie ponad 1 ha chronionego lasu.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówZamarznięte Morskie Oko 2 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Zamarzają tatrzańskie jeziora – jest bardzo niebezpiecznie!Zima zagościła w Tatrach na dobre. Mróz ścisnął i lód jest już nie tylko na górskich szlakach. Przyszedł czas na zamarzanie tatrzańskich...
Niedźwiedź brunatny 1 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry Zachodnie: niedźwiedź zaatakował nagrywającego go turystęW Tatrach Słowackich doszło do mrożącego krew w żyłach wydarzenia – niedźwiedź zaatakował turystę, który go nagrywał. Turysta...
28 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Szybciej w Tatry! Zmiany na drodze już od dzisiajCzy rzeczywiście będzie szybciej? To się jeszcze okaże, na pewno będzie wygodniej. Dziś przed południem drogowcy otworzyli odcinek nowej drogi...
23 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Trzy plecaki na jednodniową przygodę w górachMa zmieścić apteczkę, czołówkę, dodatkowe ubranie, jedzenie i dużo picia. Będzie miło, jak upchamy w nim kije, raczki, a zimą raki, kask,...
Jaskinia Nietoperzowa 25 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zakaz wstępu do jaskiń w rezerwatach województwa śląskiegoRegionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach apeluje o niewchodzenie do jaskiń w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia 2023 r, aby nie...
29 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Zamknięty szlak przez RohatkęUwaga, utrudnienia na szlakach - tym razem po słowackiej stronie Tatr.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje