Schronisko Brentei po remoncie
Źródło: Rifugio M.A. Ai Brentei facebook

Po dwóch latach remontu schronisko Brentei w Dolomitach ponownie otwarte

Dwa lata zajął gruntowny, rewolucyjny wręcz remont oraz modernizacja kultowego schroniska Brentei w Dolomitach Brenta we Włoszech. Pod koniec czerwca nastąpiło oficjalne otwarcie budynku i zaprezentowanie jego nowej odsłony.

Konstrukcja powstała w latach 30. XX wieku na wysokości 2180 m n.p.m. zaczęła odczuwać ciężar upływającego czasu i w związku z tym w 2020 roku rozpoczęto jej gruntowną przebudowę. Charakterystyczna zewnętrzna kamienna elewacja budynku została zachowana, jedynie odnowiona, natomiast wnętrze całkowicie zmodernizowano – stało się bardziej komfortowe i przystosowane do potrzeb współczesnego górskiego wędrowca.

Ponieważ schronisko stoi wysoko w górach i prowadzi do niego jedynie wąska ścieżka, prace odbywały się przy wykorzystaniu helikoptera i kolejki linowej, a w okresie zimowym, ze względu na trudne warunki pogodowe, całkowicie wstrzymywane.

W ramach prac modernizacyjnych m. in. odnowiono pokoje, zainstalowano ogrzewanie podłogowe, powstała nowa, przestronna jadalnia z panoramicznym oknem, wybudowano nową klatkę schodową, wnętrza zostały nowocześnie zaaranżowane – wszystkie te działania odbyły się w oparciu o koncepcję zrównoważonego rozwoju.

Schronisko zostało wybudowane w centralnej części Dolomitów Brenta, z widokiem na położoną w dolinie malowniczą miejscowość Madonna di Campiglio oraz grupę górską Adamello-Presanella. Przez 62 lata gospodarzem schroniska był słynny alpinista Bruno Detassis, nazywany „Królem Brenta”, który zarządzał tym miejscem razem z synem Claudio. Od 2009 roku schronisko pozostaje pod opieką rodziny Leonardi: przewodnika górskiego Luki, jego żony Antonelli oraz ich dwóch synów, którzy niezmiennie kontynuują tradycję górskiej gościnności.

Źródło: Rifugio Brentei

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówHorská záchranná služba 6 październik 2022
Lilianna Błazenek
Poważny wypadek w Tatrach Słowackich: 71-letni Polak spadł z Rysów71-letni polski turysta, wchodząc na Rysy od strony słowackiej, spadł 300 metrów w przepaść w kierunku Żabich Stawów Mięguszowieckich i...
Wierzbówka kiprzyca w Tatrach 22 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
W sierpniu Tatry zachwycają różowo-fioletową odsłonąWiosną tatrzańskie hale porastają dywany krokusów, a w sierpniu zachwycająco kwitnie inna, nieustępująca krokusom urodą roślina –...
2 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Śmiertelny atak niedźwiedzia. Dramat w kanadyjskim parku narodowymMałżeństwo turystów i ich pies padło ofiarą niedźwiedzia grizzly w parku narodowym Banff w kanadyjskiej prowincji Alberta. Agresywny...
Ścieżka z audiodeskrypcją w Bieszczadach 4 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kolejny ważny szlak na mapie turystycznej BieszczadW Mucznem powstała ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją. Na szlaku prowadzącym do wieży widokowej na szczycie góry Jeleniowaty zamontowano...
21 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Nocleg za 1000 zł w Morskim Oku1000 złotych - tyle tych dwóch panów kosztował nocleg pod gwiazdami w rejonie Morskiego Oka.
Śmigłowiec TOPR-u 10 październik 2022
Lilianna Błazenek
Czarny weekend w Tatrach. Dwie osoby zginęły w Polsce, jedna na SłowacjiTo był prawdziwie tragiczny weekend w polskich i słowackich najwyższych górach. W piątek zginął turysta po upadku w rejonie Przełęczy...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje