The North Face Nowa kolekcja
Schronisko Brentei po remoncie
Źródło: Rifugio M.A. Ai Brentei facebook

Po dwóch latach remontu schronisko Brentei w Dolomitach ponownie otwarte

Dwa lata zajął gruntowny, rewolucyjny wręcz remont oraz modernizacja kultowego schroniska Brentei w Dolomitach Brenta we Włoszech. Pod koniec czerwca nastąpiło oficjalne otwarcie budynku i zaprezentowanie jego nowej odsłony.

Konstrukcja powstała w latach 30. XX wieku na wysokości 2180 m n.p.m. zaczęła odczuwać ciężar upływającego czasu i w związku z tym w 2020 roku rozpoczęto jej gruntowną przebudowę. Charakterystyczna zewnętrzna kamienna elewacja budynku została zachowana, jedynie odnowiona, natomiast wnętrze całkowicie zmodernizowano – stało się bardziej komfortowe i przystosowane do potrzeb współczesnego górskiego wędrowca.

Ponieważ schronisko stoi wysoko w górach i prowadzi do niego jedynie wąska ścieżka, prace odbywały się przy wykorzystaniu helikoptera i kolejki linowej, a w okresie zimowym, ze względu na trudne warunki pogodowe, całkowicie wstrzymywane.

W ramach prac modernizacyjnych m. in. odnowiono pokoje, zainstalowano ogrzewanie podłogowe, powstała nowa, przestronna jadalnia z panoramicznym oknem, wybudowano nową klatkę schodową, wnętrza zostały nowocześnie zaaranżowane – wszystkie te działania odbyły się w oparciu o koncepcję zrównoważonego rozwoju.

Schronisko zostało wybudowane w centralnej części Dolomitów Brenta, z widokiem na położoną w dolinie malowniczą miejscowość Madonna di Campiglio oraz grupę górską Adamello-Presanella. Przez 62 lata gospodarzem schroniska był słynny alpinista Bruno Detassis, nazywany „Królem Brenta”, który zarządzał tym miejscem razem z synem Claudio. Od 2009 roku schronisko pozostaje pod opieką rodziny Leonardi: przewodnika górskiego Luki, jego żony Antonelli oraz ich dwóch synów, którzy niezmiennie kontynuują tradycję górskiej gościnności.

Źródło: Rifugio Brentei

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSchronisko Chatka Puchatka 28 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Bieszczady: Można już nocować w Chatce Puchatka. Ile to kosztuje?Nocleg w odnowionym schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach jest już dostępny. Nie można go jednak zarezerwować z...
Nosal 13 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: kolejny krok w stronę reaktywacji NosalaTatrzański Park Narodowy, odpowiedzialny za budowę nowej stacji narciarskiej na Nosalu, ogłosił wstępne konsultacje w sprawie inwestycji.
Tatry Wysokie 21 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: zamknięty szlak na Szpiglasowy WierchTatrzański Park Narodowy zamyka od dzisiaj (21 lipca) do odwołania popularny szlak turystyczny ze Szpiglasowej Przełęczy na Szpiglasowy Wierch....
Zgliszcza schroniska PTTK Gorczańska Chata w Ochotnicy Górnej 15 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
PTTK chce odbudować spalone schronisko w GorcachOddział Akademicki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krakowie ogłosił chęć odbudowy studenckiego schroniska Gorczańska Chata w...
Poszukiwany Adam Szewczak 14 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
TOPR prosi o pomoc – poszukiwany Adam SzewczakRatownicy TOPR prowadzą poszukiwania 40-letniego Adama Szewczaka, który prawdopodobnie poszedł w góry.
9 sierpień 2023
Marcin Kijowski
Wycieczka na Czerwoną Ławkę. To mogą być Twoje pierwsze ferraty w życiuWspaniała wycieczka Doliną Małej Zimnej Wody do Doliny Pięciu Stawów Spiskich z emocjonującą przeprawą wysokogórską przez Czerwoną Ławkę...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje