Schronisko Brentei po remoncie
Źródło: Rifugio M.A. Ai Brentei facebook

Po dwóch latach remontu schronisko Brentei w Dolomitach ponownie otwarte

Dwa lata zajął gruntowny, rewolucyjny wręcz remont oraz modernizacja kultowego schroniska Brentei w Dolomitach Brenta we Włoszech. Pod koniec czerwca nastąpiło oficjalne otwarcie budynku i zaprezentowanie jego nowej odsłony.

Konstrukcja powstała w latach 30. XX wieku na wysokości 2180 m n.p.m. zaczęła odczuwać ciężar upływającego czasu i w związku z tym w 2020 roku rozpoczęto jej gruntowną przebudowę. Charakterystyczna zewnętrzna kamienna elewacja budynku została zachowana, jedynie odnowiona, natomiast wnętrze całkowicie zmodernizowano – stało się bardziej komfortowe i przystosowane do potrzeb współczesnego górskiego wędrowca.

Ponieważ schronisko stoi wysoko w górach i prowadzi do niego jedynie wąska ścieżka, prace odbywały się przy wykorzystaniu helikoptera i kolejki linowej, a w okresie zimowym, ze względu na trudne warunki pogodowe, całkowicie wstrzymywane.

W ramach prac modernizacyjnych m. in. odnowiono pokoje, zainstalowano ogrzewanie podłogowe, powstała nowa, przestronna jadalnia z panoramicznym oknem, wybudowano nową klatkę schodową, wnętrza zostały nowocześnie zaaranżowane – wszystkie te działania odbyły się w oparciu o koncepcję zrównoważonego rozwoju.

Schronisko zostało wybudowane w centralnej części Dolomitów Brenta, z widokiem na położoną w dolinie malowniczą miejscowość Madonna di Campiglio oraz grupę górską Adamello-Presanella. Przez 62 lata gospodarzem schroniska był słynny alpinista Bruno Detassis, nazywany „Królem Brenta”, który zarządzał tym miejscem razem z synem Claudio. Od 2009 roku schronisko pozostaje pod opieką rodziny Leonardi: przewodnika górskiego Luki, jego żony Antonelli oraz ich dwóch synów, którzy niezmiennie kontynuują tradycję górskiej gościnności.

Źródło: Rifugio Brentei

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówZamknięcie sezonu turystycznego w Parku Narodowym Gór Stołowych 14 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Sezon turystyczny w Parku Narodowym Gór Stołowych oficjalnie zamkniętyDyrekcja Parku Narodowego Gór Stołowych poinformowała o zakończeniu sezonu turystycznego i prowadzenia obsługi ruchu turystycznego. Trasy na...
Jazda w warunkach zimowych w Czechach 17 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Jazda samochodem w Czechach w warunkach zimowychKarkonoski Park Narodowy przypomina, że przekraczając taki znak w Czechach, samochody muszą posiadać wyposażenie zimowe.
Spodnie treckingowe 17 kwiecień 2022
Rafał Włodarczyk
Spodnie trekkingowe. Niby takie oczywiste a jednak…Wielu początkujących turystów powie: "Jeansy wystarczą”, a Beskidy czy Tatry to nie Himalaje. Ale czy rzeczywiście?
Bieszczady 27 maj 2022
Lilianna Błazenek
Majster Bieda będzie miał swoją ławeczkę w BieszczadachLwowiak z urodzenia, bieszczadnik z wyboru, upamiętniony w piosence Wojciecha Belona śpiewanej kiedyś przy każdym ognisku, od której Wolna Grupa...
Schronisko Goûter na Mont Blanc 18 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Schroniska na Mont Blanc od soboty ponownie otwarteSchroniska Tête Rousse i Goûter, niezbędne przystanki na normalnej drodze Goûter na Mont Blanc, zostaną ponownie otwarte w sobotę 20 sierpnia....
Webinar TPN „Problemy lawinowe” 3 styczeń 2023
Sylwia Pachota-Rura
Tatrzański Park Narodowy zaprasza na webinar „Problemy lawinowe”Wystartowała kolejna edycja Lawinowego ABC organizowanego przez TPN. W tym roku w ramach akcji można obejrzeć 4 webinary oraz wysłuchać 2...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje