The North Face Nowa kolekcja
Śmigłowiec TOPR-u
Źródło: pixabay.com

Czarny weekend w Tatrach. Dwie osoby zginęły w Polsce, jedna na Słowacji

To był prawdziwie tragiczny weekend w polskich i słowackich najwyższych górach. W piątek zginął turysta po upadku w rejonie Przełęczy Krzyżne, w tym samym dniu wydarzył się również wypadek śmiertelny w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wczoraj po upadku z Rysów śmierć na miejscu poniósł kolejny mężczyzna.

Weekend rozpoczął się od tragicznego wypadku w słowackich Tatrach. W piątek przed południem ratownicy Horskiej záchrannej služby odebrali zgłoszenie od turystki, która była świadkiem upadku człowieka stromym żlebem w kierunku Zmarzłego Stawu pod Polskim Grzebieniem. Mężczyzna nie reagował i dlatego nie umiała określić, w jakim jest stanie. Na miejsce wypadku zostały zadysponowane służby z regionalnego centrum ratownictwa z Tatr Wysokich oraz śmigłowiec ratowniczy. Turyści, którzy dotarli do nieprzytomnego mężczyzny przed przybyciem służb ratunkowych, rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Przejęli ją ratownicy, ale niestety okazała się bezskuteczna. Ranny mężczyzna, 52-letni Słowak, zmarł w wyniku poniesionych obrażeń.

Również w piątek, około godziny 16.00, po polskiej stronie Tatr mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Przełęczy Krzyżne. Turysta, który szedł z grupą szlakiem w stronę Doliny Roztoki, został pociągnięty zsuwem śnieżnym i spadł 200 metrów po skałach w stromym terenie do żlebu. Na miejsce wypadku wysłano śmigłowiec TOPR-u. Niestety ratownicy stwierdzili zgon mężczyzny, najprawdopodobniej na skutek rozległych obrażeń głowy, których doznał w trakcie upadku.

Do kolejnego śmiertelnego wypadku doszło w niedzielę w rejonie Rysów. Około 30-letni turysta spadł 400 metrów w przepaść i również poniósł śmierć na miejscu. Ciało mężczyzny przetransportowali do Zakopanego śmigłowcem ratownicy TOPR-u. Przy mężczyźnie nie znaleziono żadnych dokumentów – trwa ustalanie jego tożsamości.

W sobotę również miał miejsce niebezpieczny wypadek, na szczęście tym razem nie okazał się śmiertelny. Turysta spadł 200 metrów w rejonie Przełęczy pod Chłopkiem. Przytomny, z urazem uda, biodra i złamaną ręką, został przetransportowany do szpitala w Zakopanem.

Najnowszy komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego mówi o bardzo trudnych warunkach do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr – powyżej 1700 m n.p.m. utrzymuje się śnieg, który jest zmrożony i twardy. W wielu miejscach występują oblodzenia – jest bardzo ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości. Poruszanie się w warunkach zimowych w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się nim.

Źródło: PAP, Horská záchranná služba, Tatrzański Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 21 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Nocleg za 1000 zł w Morskim Oku1000 złotych - tyle tych dwóch panów kosztował nocleg pod gwiazdami w rejonie Morskiego Oka.
12 wrzesień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Polak-turysta? W słowackich Tatrach to nie brzmi dumniePolscy turyści płacą najwięcej kar w słowackich Tatrach Wysokich - wynika ze statystyk tamtejszych strażników Tatrzańskiego Parku Narodowego....
Zimowy system oznakowania w Bieszczadach 16 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Idzie zima. W Bieszczadach zamontowano specjalny system oznakowaniaMimo nadzwyczaj pogodnej i ciepłej tegorocznej jesieni, prognozy pogody na najbliższe dni pokazują wyraźnie, że nieuchronnie zbliża się do nas...
Przygotowanie posiłku liofilizowana potrawa 24 marzec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Liofilizaty co to takiego i jak je stosować?Liofilizaty to produkty spożywcze, które zostały poddane procesowi liofilizacji, czyli suszeniu mrozem. Jest to metoda utrwalania żywności,...
Bóbr znad Morskiego Oka 16 maj 2022
Redakcja OutdooroweABC
Tatry: Słynny bóbr znad Morskiego Oka nie żyjeZ Tatr dotarły do nas w ubiegły weekend smutne wieści: bóbr, który w zeszłym roku zamieszkał nad Morskim Okiem w rejonie Dwoistej Siklawy,...
KatoHej! Festiwal 2022 24 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Szósta edycja KatoHej! Festiwal już w tym tygodniuFestiwal odbędzie się 25 listopada 2022 roku w siedzibie Miasta Ogrodów w Katowicach. KatoHej! dedykowany jest miłośnikom podróży, gór,...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje