Śmigłowiec TOPR-u
Źródło: pixabay.com

Czarny weekend w Tatrach. Dwie osoby zginęły w Polsce, jedna na Słowacji

To był prawdziwie tragiczny weekend w polskich i słowackich najwyższych górach. W piątek zginął turysta po upadku w rejonie Przełęczy Krzyżne, w tym samym dniu wydarzył się również wypadek śmiertelny w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wczoraj po upadku z Rysów śmierć na miejscu poniósł kolejny mężczyzna.

Weekend rozpoczął się od tragicznego wypadku w słowackich Tatrach. W piątek przed południem ratownicy Horskiej záchrannej služby odebrali zgłoszenie od turystki, która była świadkiem upadku człowieka stromym żlebem w kierunku Zmarzłego Stawu pod Polskim Grzebieniem. Mężczyzna nie reagował i dlatego nie umiała określić, w jakim jest stanie. Na miejsce wypadku zostały zadysponowane służby z regionalnego centrum ratownictwa z Tatr Wysokich oraz śmigłowiec ratowniczy. Turyści, którzy dotarli do nieprzytomnego mężczyzny przed przybyciem służb ratunkowych, rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową. Przejęli ją ratownicy, ale niestety okazała się bezskuteczna. Ranny mężczyzna, 52-letni Słowak, zmarł w wyniku poniesionych obrażeń.

Również w piątek, około godziny 16.00, po polskiej stronie Tatr mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Przełęczy Krzyżne. Turysta, który szedł z grupą szlakiem w stronę Doliny Roztoki, został pociągnięty zsuwem śnieżnym i spadł 200 metrów po skałach w stromym terenie do żlebu. Na miejsce wypadku wysłano śmigłowiec TOPR-u. Niestety ratownicy stwierdzili zgon mężczyzny, najprawdopodobniej na skutek rozległych obrażeń głowy, których doznał w trakcie upadku.

Do kolejnego śmiertelnego wypadku doszło w niedzielę w rejonie Rysów. Około 30-letni turysta spadł 400 metrów w przepaść i również poniósł śmierć na miejscu. Ciało mężczyzny przetransportowali do Zakopanego śmigłowcem ratownicy TOPR-u. Przy mężczyźnie nie znaleziono żadnych dokumentów – trwa ustalanie jego tożsamości.

W sobotę również miał miejsce niebezpieczny wypadek, na szczęście tym razem nie okazał się śmiertelny. Turysta spadł 200 metrów w rejonie Przełęczy pod Chłopkiem. Przytomny, z urazem uda, biodra i złamaną ręką, został przetransportowany do szpitala w Zakopanem.

Najnowszy komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego mówi o bardzo trudnych warunkach do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr – powyżej 1700 m n.p.m. utrzymuje się śnieg, który jest zmrożony i twardy. W wielu miejscach występują oblodzenia – jest bardzo ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości. Poruszanie się w warunkach zimowych w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się nim.

Źródło: PAP, Horská záchranná služba, Tatrzański Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 7 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Turysta utknął na ZawracieRatownicy TOPR ewakuowali turystę z Zawratu. Meżczyzna nie był w stanie sam zejść do Doliny Gąsienicowej.
Horska Zachranna Służba transportuje ciało polskiego turysty 8 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry Słowackie: nie żyje 24-letni polski turystaSmutne wieści dotarły wczoraj z Tatr Słowackich. Horska Zachranna Służba odnalazła ciało 24-letniego turysty z Polski, który w niedzielę...
Wizerunek turysty zaginionego w Tatrach Słowackich 26 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Prośba o pomoc od słowackich ratownikówW związku z prowadzonymi od soboty poszukiwaniami 54-letniego polskiego turysty w Tatrach Słowackich, ratownicy Horskiej Zachrannej Służby...
Plecak Salewa Ortles Guide. Plecak do zadań specjalnych 20 lipiec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Plecak Salewa Ortles Guide. Nie tylko dla profesjonalistówJeśli szukasz dobrych i sprawdzonych w górach rozwiązań, przyjrzyj się, czego używają profesjonaliści, przewodnicy czy ratownicy górscy. W...
11 wrzesień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Dramat w rejonie Gerlacha. Zginął polski paralotniarzNie żyje polski paralotniarz, który spadł na ziemię w okolicach Gerlachowskiego Kotła w słowackich Tatrach Wysokkich.
śmigłowiec TOPR 19 maj 2022
Lilianna Błazenek
Czarna środa w Tatrach: zginęły 2 osoby, 4 ranneSeria tragicznych wypadków w środę przysporzyła ratownikom TOPR mnóstwo pracy. Aż 20 turystów potrzebowało pomocy. Śmigłowiec TOPR od rana...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje