Nowa Chatka Puchatka
Źródło: Bieszczadzki Park Narodowy Facebook

Bieszczadzcy goprowcy podali datę otwarcia odnowionej Chatki Puchatka

Miłośnicy wędrówek po bieszczadzkich szlakach nie będą zadowoleni. Wszystko wskazuje na to, że obiecywany sierpniowy termin otwarcia remontowanego schroniska na Połoninie Wetlińskiej niestety nie zostanie dotrzymany.

„Już 24.09. ponownie będzie można pójść szlakiem do Chatki Puchatka. Tak jak w poprzedniej, tak i w tej nowej będziemy mieć swoją dyżurkę” – poinformowali ratownicy bieszczadzkiego GOPR-u na swoim profilu fb, sugerując tym samym, że ponowne uruchomienie schroniska nie odbędzie się w sierpniu, tak jak wcześniej zapowiadano, lecz dopiero pod koniec września.

Oczekiwanie na wymagane prawem zgody oraz przedłużające się prace wykończeniowe opóźniają otwarcie nowej Chatki. 3 sierpnia Bieszczadzki Park Narodowy podał informację, że w schronisku nadal trwają prace wykończeniowe oraz prace związane z porządkowaniem i dostosowaniem otoczenia obiektu do potrzeb turystów i w związku z tym termin udostępnienia budynku przeciągnie się jeszcze o kilkanaście dni. 10 sierpnia natomiast pojawił się komunikat, w którym czytamy: „Prace związane z udostępnieniem nowej „Chatki” zmierzają do szczęśliwego finału. Otwarcie nastąpi wkrótce. Musimy uzyskać wymagane prawem zgody, m.in. pozwolenie na użytkowanie obiektu”.

Remont Chatki Puchatka trwa od maja 2020 roku. Odnowione schronisko ma w pierwszej kolejności służyć turystom jako miejsce dziennego wypoczynku i schronienia na wypadek np. załamania pogody. Na górnej kondygnacji zostanie z czasem udostępniona tzw. podłoga dla osób, które zaplanowały dłuższą wędrówkę głównym szlakiem beskidzkim.

Nowa Chatka Puchatka będzie też miejscem edukacji przyrodniczej i stanowiskiem ratowników GOPR, którzy zajmą dwa pomieszczenia. BPN wynajął własny maszt dla operatorów sieci komórkowych w celu poprawy łączności w wyższych partiach gór. Dbając o ochronę naturalnego krajobrazu, uniknie w ten sposób stawiania dodatkowych masztów na terenie Parku. Przy schronisku działa także Posterunek Meteorologiczny IMiGW, jeden z czterech w Bieszczadach.

Na stronie internetowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajdziemy wyjaśnienie, dlaczego teren wokół schroniska tak się zmienił w trakcie remontu: „Tu niestety musimy wrócić do przeszłości. W schronie nie było wcześniej segregacji odpadów, ani nawet chęci ich usuwania, dlatego w czasie prac ziemnych związanych z budową piwnic i tarasów odsłonięto nagromadzone tam śmieci, niektóre całkiem sporych rozmiarów. Własnym nakładem sił i środków (również wolontariuszy) usunęliśmy już ponad 500 m3 odpadków stałych. Miejsce po śmieciach wymagało zagospodarowania, teren znacznie się obniżył w tych miejscach. […] Obecnie teren regenerujemy poprzez wyrównanie, wyłożenie skoszonej roślinności trawiastej z nasionami roślin typowych dla połonin. Dodatkowo przykrywamy takie miejsca biodegradowalnymi matami”.

Przed schroniskiem, od strony południowej, powstały dwa tarasy widokowe z ławami. Po stronie północnej wykonano taras widokowy, który zostanie wyposażony w panoramę widokową z opisem szczytów. Punkt widokowy i panorama powstaną również przed schroniskiem od strony wschodniej.

BDN zapewnia również, że najprawdopodobniej do października uda się wykonać remont wybranych odcinków szlaków przebiegających przez Połoninę Wetlińską i dawny system szlaków będzie ponownie dostępny.

Źródło: GOPR Bieszczady, Bieszczadzki Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówOutdooroweABC 22 marzec 2022
Marcin Kijowski
Biegaj, zwiedzaj - nie śmiećKolorowe koszulki i spodenki wykonane z kosmicznych materiałów, równie nieziemskie buty, kompresyjne skarpety i kije, które wręcz same wnoszą...
Dolina Pięciu Stawów Polskich 9 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczneW swoim najnowszym komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy nie zachęca do wędrówek po naszych najwyższych górach. Warunki do...
Wyremontowane schronisko Chatka Puchatka 22 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Otwarcie odnowionej Chatki Puchatka już w ten weekend24 września, w najbliższą sobotę, nastąpi wyczekiwane z niecierpliwością ponowne otwarcie dla turystów kultowego schroniska Chatka Puchatka...
Ścieżka z audiodeskrypcją w Bieszczadach 4 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kolejny ważny szlak na mapie turystycznej BieszczadW Mucznem powstała ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją. Na szlaku prowadzącym do wieży widokowej na szczycie góry Jeleniowaty zamontowano...
8 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Jak zdobyć Mnicha? Kilka praktycznych wskazówekNajlepiej i najbardziej bezpiecznie Mnicha zdobywa się z przewodnikiem. Wycieczka taka warta jest każdej ceny, a wrażenia pozostaną na całe...
17 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Lawinowe ABC: kiedy jest najwięcej lawin?Dlaczego sporo wypadków lawinowych ma miejsce na początku zimy? Jak uniknąć niebezpieczeństw? Zapraszamy do kolejnego odcinka naszego krótkiego...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje