Transport turysty poszkodowanego w lawinie w Dolinie Kondratowej
Źródło: TPN / facebook

Lawiny w Tatrach, są ofiary śmiertelne

Ratownicy TOPR mieli pracowity weekend. Pomimo publikowanych komunikatów TOPR oraz TPN o bardzo trudnych warunkach turystycznych w Tatrach i drugim stopniu zagrożenia lawinowego, sporo turystów wybrało się na szlaki.

W sobotę w godzinach porannych do centrali TOPR dotarło zgłoszenie od turystów podchodzących na Przełęcz pod Kopą Kondracką o zejściu lawiny, która porwała dwoje turystów.

Niestety ze względu na panujące na trudne warunki atmosferyczne ratownicy nie mogli użyć śmigłowca. Na miejsce zdarzenia samochodami i pojazdami ATV udało się piętnastu ratowników z psem lawinowym. Zanim dotarli na miejsce, turystom znajdującym się na miejscu zdarzenia udało się wykopać przytomną turystkę w dobrym stanie, której spod śniegu wystawała ręka. Po 21 minutach od zasypania, turyści spod śniegu wykopali drugą ofiarę bez oznak życia i podjęli resuscytację krążeniowo oddechową. Do dotarciu na miejsce, ratownicy po wykonaniu zaawansowanych czynności medycznych, rozpoczęli transport turysty, cały czas prowadząc RKO. W Kuźnicach turysta został przekazany załodze karetki pogotowia. Niestety poszkodowany zmarł w szpitalu.

Jeszcze w trakcie działań na Przełęczy pod Kopą Kondracką, ratownicy otrzymali kolejne zgłoszenie o wypadku lawinowym w rejonie Szpiglasowej Przełęczy, gdzie lawina porwała troje turystów, z których jedna osoba została zasypana całkowicie i nie było z nią kontaktu. Natychmiast ze Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w kierunku wypadku wyruszył ratownik, a z centrali TOPR wyruszyły samochodami kolejne grupy ratowników z psami.
Po dotarciu na miejsce ze schroniska ratownik rozpoczął przeszukiwanie lawiniska i odnalazł poszkodowaną turystkę, której spod śniegu wystawał kijek. Po odkopaniu turystka była w stanie dobrym, została sprowadzona do schroniska, a następnie pojazdem ATV zwieziono ją na Palenicę Białczańską. Jeden z porwanych przez lawinę turystów potrzebował pomocy, gdyż wyrzucony poza tor lawiny nie mógł samodzielnie zejść w dół. W działaniach ratowniczych wzięło udział łącznie dwudziestu dziewięciu ratowników i jeden pies lawinowy.

Jak podali ratownicy TOPR — żadna z ratowanych osób nie miała ze sobą ABC lawinowego.

Tego samego dnia wieczorem grupa ratowników pomagała dwójce turystów, którzy utknęli w rejonie Przełęczy Pod Kopą Kondracką i w pogarszających się warunkach nie byli w stanie samodzielnie zejść do Doliny Kondratowej.

Z kolei Horská Záchranná Služba poinformowała o lawinie, która zeszła także w sobotę po słowackiej stronie Tatr w rejonie Czerwonej Ławki. Niestety ratownicy odkopali ciała, 36- i 41-letni turyści nie przeżyli zejścia lawiny. Ze względu na pogarszające się warunki pogodowe, obfite opady śniegu, silny wiatr, zwiększające się ryzyko kolejnych lawin, a także niekorzystną prognozę pogody na kolejny dzień, ratownicy zajmą się transportem ciał, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe i sytuacja lawinowa.

TOPR podtrzymał 2. stopień zagrożenia lawinowego i apeluje o rozwagę w planowaniu górskich wycieczek. Zgodnie z komunikatem turystycznym TPN, w Tatrach panują wyjątkowo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach Tatr jest mocno zróżnicowana. Na wszystkich szlakach zalega świeży śnieg i miejscami występują pod nim oblodzenia, jest ślisko. Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy. Prognozowany wiatr oraz opady śniegu będą pogarszać sytuację lawinową. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, sprzęt lawinowy). Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który znacznie ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń.

Źródło: TOPR / TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 13 wrzesień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Rekord w drodze pod TatryWakacje dawno za nami, ale w górach i przyległościach tłok jak w środku sezonu. Rekordy bije też ruch na zakopiance. W niedzielę przez tunel...
Poszukiwany Adam Szewczak 14 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
TOPR prosi o pomoc – poszukiwany Adam SzewczakRatownicy TOPR prowadzą poszukiwania 40-letniego Adama Szewczaka, który prawdopodobnie poszedł w góry.
18 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Zimowa szkoła górska - naucz się bezpiecznie bawić w górachGóry latem są piękne, ale zimą… jeszcze piękniejsze! Jeśli jeszcze nie próbowaliście, jak smakują Tatry zimą, to najlepszy moment, by...
Sandały do miasta i w góry 17 kwiecień 2022
Joanna Marcinkowska
Keen Clearwater CNX. Sandały do miasta i w góryPo czym latem poznać szczęśliwe dziecko? Po umorusanej buzi i obdartych koloanach. Widać, że dobrze się bawiło. Brudny dorosły też może...
Dolina Pięciu Stawów Polskich 9 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczneW swoim najnowszym komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy nie zachęca do wędrówek po naszych najwyższych górach. Warunki do...
Pielgrzymy w Karkonoszach 14 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Karkonosze: w weekend ponowne otwarcie szlaku do PielgrzymówDobra wiadomość dla turystów wybierających się pod koniec tygodnia w Karkonosze. Karkonoski Park Narodowy poinformował, że w najbliższy...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje