Źródło: fot. Pixabay

Oto tatrzańska rysica Tylka i jej kocięta

Trzyletnia rysica Tylka z Tatrzańskiego Parku Narodowego pochwaliła się trojgiem potomstwa - poinformowali w mediach społecznościowych przyrodnicy.

Tylka to ryś euroazjatycki. Jej matka przywędrowała do Polski ze Słowacji. - W zeszłym roku obserwowaliśmy Tylkę tylko z jednym młodym – w tym roku opiekuje się piękną gromadką - cieszą się przyrodnicy. Zwierzęta uchwyciła zainstalowana w górach fotopułapka, dane z której trafiają do polsko-słowackiej bazy rysi.

W TPN występuje tylko do 12 osobników tego gatunku, co i tak jest sporą liczbą zważywszy, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu ryś był w Tatrach na wymarciu. Na szczęście udało się go ocalić i czasem można go zobaczyć, choć zwykle trzeba zadowolić się tylko tropami. Tym cenniejsze jest nagranie.

Przyrodnicy TPN przypominają, że po ciąży trwającej nieco ponad dwa miesiące, rysica rodzi zwykle od dwóch do trzech kociąt. Większe mioty są rzadkością. W pierwszym okresie po urodzeniu młode karmione są mlekiem matki, która, intensywnie polując, wkrótce zaczyna dostarczać im stały pokarm. Gdy młode są już większe, są doprowadzane przez matkę do upolowanej zdobyczy. Pozostaną one z matką do przyszłorocznych, wiosennych godów.

Ryś jest wymagającym gatunkiem, który otarł się o wyginięcie. Potrzebuje rozległych i trudnodostępnych obszarów leśnych - jest prawdziwym „duchem lasów”, bardzo wrażliwym na niepokojenie przez człowieka. Między innymi dlatego tak ważne jest, aby nie wędrować po terenie TPN w nocy - rysie przeważnie są aktywne właśnie nocą, prowadzą samotny tryb życia. Zajmują rozległe terytoria łowieckie i odbywają dalekie wędrówki.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówOdnowiona Chatka Puchatka 28 październik 2022
Lilianna Błazenek
Tłok w Chatce Puchatka – dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego apelujeOtwarte miesiąc temu po remoncie schronisko Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach cieszy się ogromną popularnością wśród...
post.jpg 4 maj 2022
Kacper Tekieli
Turystyka zimowa w Tatrach. Co zabrać?Koniec stycznia 2019 roku. Od równo dekady, zima nie była tak obfita w śnieg, co czyni ją nie tylko bardziej wymagającym sezonem, ale...
Tatry Wysokie 14 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Słowackie Tatry Wysokie: to warto zobaczyć!Tatry, których zaledwie czwarta część leży na terenie Polski, to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych i weekendowych...
24 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Ostrzeżenie przed kąpielami w Jeziorze CzorsztyńskimBakterie kałowe wykryto w Jeziorze Czorsztyńskim - potwierdza sanepid. Sztuczny zbiornik na Dunajcu to bardzo popularne na Podhalu kąpielisko,...
14 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Remont drogi do Morskiego Oka. Ważne informacje dla turystówSpore utrudnienia czekają na turystów wędrujących do Morskiego Oka. Dziś na fragmencie drogi rozpoczyna się remont.
Zimowy system oznakowania w Bieszczadach 16 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Idzie zima. W Bieszczadach zamontowano specjalny system oznakowaniaMimo nadzwyczaj pogodnej i ciepłej tegorocznej jesieni, prognozy pogody na najbliższe dni pokazują wyraźnie, że nieuchronnie zbliża się do nas...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje