Bieszczady
Źródło: pixabay.com

Majster Bieda będzie miał swoją ławeczkę w Bieszczadach

Lwowiak z urodzenia, bieszczadnik z wyboru, upamiętniony w piosence Wojciecha Belona śpiewanej kiedyś przy każdym ognisku, od której Wolna Grupa Bukowina zaczyna każdy swój koncert, Majster Bieda będzie miał swoją ławeczkę w Wetlinie, sercu ukochanych Bieszczadów.

Legenda Bieszczadów, Majster Bieda to tak naprawdę Władysław Nadopta, który 15 maja tego roku obchodziłby swoje 100. urodziny. Człowiek gór, chodzący swoimi drogami, ciepły, którego życie nie oszczędzało od samego początku. W czasie wojny został wywieziony w głąb Rzeszy na przymusowe roboty. Po powrocie do Polski pracował w kopalni aż do 1965 roku, kiedy to wyjechał na stałe w Bieszczady, gdzie pozostał do śmierci w 2005 roku.

Utrzymywał się z pracy przy wyrębie drzew, sprzedaży zbieranych przez siebie jagód i grzybów oraz znalezionych poroży jeleni. Bieszczadzkie szlaki znał jak własną kieszeń i wielokrotnie pomagał bieszczadzkim GOPR-owcom w poszukiwaniu zaginionych turystów. Ten wielki przyjaciel ratowników z GOPR został w 1999 roku uhonorowany odznaką „Zasłużony dla ratownictwa górskiego”, mimo iż ratownikiem nie był.

Spotkanie Wojciecha Belona, lidera Wolnej Grupy Bukowina, który w poszukiwaniu inspiracji twórczych wybrał się w Bieszczady, z Władysławem Nadoptą, nieustannie szukającym wolności, zaowocowało powstaniem utworu „Majster Bieda”.

100-lecie urodzin „Majstra Biedy” stało się dobrym pretekstem, żeby wrócić do pomysłu sprzed lat o uhonorowaniu tym swoistym pomnikiem ikony Bieszczadów. Społeczna inicjatywa znalazła poparcie lokalnych władz oraz Nadleśnictwa Cisna, na którego terenie wyznaczono miejsce w ciągu spacerowym Wetlinie, gdzie ma powstać ławeczka.

W realizacji pomysłu można pomóc biorąc udział w społecznej zbiórce na zrzutka.pl. Jak zapewniają pomysłodawcy – „Udana zbiórka i zrealizowanie projektu pozostawi w Wetlinie dobre miejsce dla każdego”.

Źródło: sanok.naszemiasto.pl, zrzutka.pl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSpodnie treckingowe 17 kwiecień 2022
Rafał Włodarczyk
Spodnie trekkingowe. Niby takie oczywiste a jednak…Wielu początkujących turystów powie: "Jeansy wystarczą”, a Beskidy czy Tatry to nie Himalaje. Ale czy rzeczywiście?
Webinar TPN „Problemy lawinowe” 3 styczeń 2023
Sylwia Pachota-Rura
Tatrzański Park Narodowy zaprasza na webinar „Problemy lawinowe”Wystartowała kolejna edycja Lawinowego ABC organizowanego przez TPN. W tym roku w ramach akcji można obejrzeć 4 webinary oraz wysłuchać 2...
post.jpg 4 maj 2022
Kacper Tekieli
Turystyka zimowa w Tatrach. Co zabrać?Koniec stycznia 2019 roku. Od równo dekady, zima nie była tak obfita w śnieg, co czyni ją nie tylko bardziej wymagającym sezonem, ale...
Odnowiona Chatka Puchatka 28 październik 2022
Lilianna Błazenek
Tłok w Chatce Puchatka – dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego apelujeOtwarte miesiąc temu po remoncie schronisko Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach cieszy się ogromną popularnością wśród...
8 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Jak zdobyć Mnicha? Kilka praktycznych wskazówekNajlepiej i najbardziej bezpiecznie Mnicha zdobywa się z przewodnikiem. Wycieczka taka warta jest każdej ceny, a wrażenia pozostaną na całe...
26 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
TPN podsumował lato. Rekordu nie było Tym razem rekordu odwiedzin nie było. Tatrzański Park Narodowy ogłosił oficjalne statystyki dotyczące liczby turystów odwiedzających Tatry w...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje