Bieszczady
Źródło: pixabay.com

Majster Bieda będzie miał swoją ławeczkę w Bieszczadach

Lwowiak z urodzenia, bieszczadnik z wyboru, upamiętniony w piosence Wojciecha Belona śpiewanej kiedyś przy każdym ognisku, od której Wolna Grupa Bukowina zaczyna każdy swój koncert, Majster Bieda będzie miał swoją ławeczkę w Wetlinie, sercu ukochanych Bieszczadów.

Legenda Bieszczadów, Majster Bieda to tak naprawdę Władysław Nadopta, który 15 maja tego roku obchodziłby swoje 100. urodziny. Człowiek gór, chodzący swoimi drogami, ciepły, którego życie nie oszczędzało od samego początku. W czasie wojny został wywieziony w głąb Rzeszy na przymusowe roboty. Po powrocie do Polski pracował w kopalni aż do 1965 roku, kiedy to wyjechał na stałe w Bieszczady, gdzie pozostał do śmierci w 2005 roku.

Utrzymywał się z pracy przy wyrębie drzew, sprzedaży zbieranych przez siebie jagód i grzybów oraz znalezionych poroży jeleni. Bieszczadzkie szlaki znał jak własną kieszeń i wielokrotnie pomagał bieszczadzkim GOPR-owcom w poszukiwaniu zaginionych turystów. Ten wielki przyjaciel ratowników z GOPR został w 1999 roku uhonorowany odznaką „Zasłużony dla ratownictwa górskiego”, mimo iż ratownikiem nie był.

Spotkanie Wojciecha Belona, lidera Wolnej Grupy Bukowina, który w poszukiwaniu inspiracji twórczych wybrał się w Bieszczady, z Władysławem Nadoptą, nieustannie szukającym wolności, zaowocowało powstaniem utworu „Majster Bieda”.

100-lecie urodzin „Majstra Biedy” stało się dobrym pretekstem, żeby wrócić do pomysłu sprzed lat o uhonorowaniu tym swoistym pomnikiem ikony Bieszczadów. Społeczna inicjatywa znalazła poparcie lokalnych władz oraz Nadleśnictwa Cisna, na którego terenie wyznaczono miejsce w ciągu spacerowym Wetlinie, gdzie ma powstać ławeczka.

W realizacji pomysłu można pomóc biorąc udział w społecznej zbiórce na zrzutka.pl. Jak zapewniają pomysłodawcy – „Udana zbiórka i zrealizowanie projektu pozostawi w Wetlinie dobre miejsce dla każdego”.

Źródło: sanok.naszemiasto.pl, zrzutka.pl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 29 wrzesień 2023
Rafał Włodarczyk
TOPR apeluje o ostrożność w górachPrzed nami kolejny weekend, który zapowiada się raczej dobrze. Choć w sobotę pogoda nieco się zepsuje, w niedzielę ma być ładnie, szlaki...
Zamknięcie sezonu turystycznego w Parku Narodowym Gór Stołowych 14 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Sezon turystyczny w Parku Narodowym Gór Stołowych oficjalnie zamkniętyDyrekcja Parku Narodowego Gór Stołowych poinformowała o zakończeniu sezonu turystycznego i prowadzenia obsługi ruchu turystycznego. Trasy na...
Spodnie treckingowe 17 kwiecień 2022
Rafał Włodarczyk
Spodnie trekkingowe. Niby takie oczywiste a jednak…Wielu początkujących turystów powie: "Jeansy wystarczą”, a Beskidy czy Tatry to nie Himalaje. Ale czy rzeczywiście?
Transport turysty poszkodowanego w lawinie w Dolinie Kondratowej 11 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Lawiny w Tatrach, są ofiary śmiertelneRatownicy TOPR mieli pracowity weekend. Pomimo publikowanych komunikatów TOPR oraz TPN o bardzo trudnych warunkach turystycznych w Tatrach i drugim...
Śmigłowiec TOPR 10 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: mężczyzna odnaleziony po dwóch dniach poszukiwań. Był poważnie ranny.We czwartek około godz. 10 ratownicy TOPR odnaleźli poszukiwanego mężczyznę – mieszkańca powiatu nowotarskiego, który 8 czerwca wyszedł z...
Brama w Gorce 30 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Brama w Gorce: kiedy otwarcie potężnej inwestycji?Od dwóch lat trwają prace nad budowanym z rozmachem Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym „Brama w Gorce” w Waksmundzie. Otwarcie projektu...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje