The North Face Nowa kolekcja
Wyremontowane schronisko Chatka Puchatka
Źródło: Bieszczadzki Park Narodowy Facebook

Otwarcie odnowionej Chatki Puchatka już w ten weekend

24 września, w najbliższą sobotę, nastąpi wyczekiwane z niecierpliwością ponowne otwarcie dla turystów kultowego schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach.

Bieszczadzki Park Narodowy poinformował dziś rano w swoich mediach społecznościowych, że 24 września zostanie udostępnione dla ruchu turystycznego schronisko Chatka Puchatka, remontowane od maja 2020 roku. Na początek będzie tam można odpocząć, ogrzać się, skorzystać z toalety, z tarasów widokowych wraz ze znajdującymi się na nich ławami, punktu widokowego na grani połoniny i ław na fundamencie dawnego garażu. W najbliższym czasie przewidziane są dalsze prace, które umożliwią pozostanie w schronisku na noc w razie takiej potrzeby.

Podczas remontu schroniska częściowemu zniszczeniu uległa roślinność wokół budynku. Z tego powodu teren dookoła obiektu podlega obecnie rekultywacji – w wielu miejscach przykryty jest biodegradowalnymi matami jutowymi, pod którymi odradzają się zbiorowiska roślinne typowe dla połonin. Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego proszą w związku z tym o poruszanie się na razie po utwardzonych odcinkach dojściowych do budynku.

Nowa Chatka Puchatka ma być też miejscem edukacji przyrodniczej i stanowiskiem ratowników GOPR, którzy zajmą dwa pomieszczenia. BPN wynajął własny maszt dla operatorów sieci komórkowych w celu poprawy łączności w wyższych partiach gór. Dbając o ochronę naturalnego krajobrazu, uniknie w ten sposób stawiania dodatkowych masztów na terenie Parku. Przy schronisku działa także Posterunek Meteorologiczny IMiGW, jeden z czterech w Bieszczadach.

BDN zapewnia również, że najprawdopodobniej do października uda się wykonać remont wybranych odcinków szlaków przebiegających przez Połoninę Wetlińską i dawny system szlaków będzie ponownie dostępny.

Historia schroniska na Połoninie Wetlińskiej

Obiekt został wybudowany w latach 50. ubiegłego wieku przez wojsko i służył jako przeciwlotniczy punkt obserwacyjny Wojsk Ochrony Pogranicza. W 1956 roku budynek został przejęty przez Okręg PTTK w Rzeszowie, jednak jako całoroczny obiekt z obsługą działał dopiero od 1967 r. Pierwszym gospodarzem schroniska był Ludwik „Lutek” Pińczuk, miłośnik gór, legenda Bieszczad, który przez kolejne 50 lat (z przerwami) gospodarzył w Chatce Puchatka.

Pomysłodawcą nazwy schroniska był polski żeglarz Leonid Teliga, który w jednym ze swoich reportaży napisał, że „Czuje się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”.

Status własnościowy Chatki był przez wiele lat nieuregulowany, a spór sądowy o nią toczyło PTTK oraz Bieszczadzki Park Narodowy. W lipcu 2015 decyzją sądu schronisko znalazło się w rękach BdPN. Wtedy też zmieniono klasyfikację obiektu na Schron Turystyczny BdPN. W 2016 roku z pracą w schronisku pożegnał się pan Lutek Pińczuk, który przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Źródło: Bieszczadzki Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówBrama w Gorce 30 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Brama w Gorce: kiedy otwarcie potężnej inwestycji?Od dwóch lat trwają prace nad budowanym z rozmachem Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym „Brama w Gorce” w Waksmundzie. Otwarcie projektu...
Schronisko Chatka Puchatka 28 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Bieszczady: Można już nocować w Chatce Puchatka. Ile to kosztuje?Nocleg w odnowionym schronisku Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach jest już dostępny. Nie można go jednak zarezerwować z...
Zamarznięte Morskie Oko 2 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Zamarzają tatrzańskie jeziora – jest bardzo niebezpiecznie!Zima zagościła w Tatrach na dobre. Mróz ścisnął i lód jest już nie tylko na górskich szlakach. Przyszedł czas na zamarzanie tatrzańskich...
Buty trekkingowe na wiosnę w góry 21 marzec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Jak dobrać buty do wiosennych podróży po górach?Wiosna to idealna pora na górskie wędrówki. Przyroda budzi się do życia, powietrze jest świeże i czyste, a widoki zapierają dech w piersiach....
25 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Poszukiwania polskiego turysty w Tatrach SłowackichPolscy i słowaccy ratownicy górscy od soboty szukają polskiego turysty. Mężczyzna zaginął w rejonie Lodowego Szczytu w Słowackich Tatrach. ...
28 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Czy na Orlą Perć i inne wymagające szlaki zakładać zestaw via ferrata?Drabinki, klamry, łańcuchy… Sztuczne ułatwienia na niektórych tatrzańskich szlakach mają nam zapewnić bezpieczeństwo w trudnym terenie. Czy...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje