Wyremontowane schronisko Chatka Puchatka
Źródło: Bieszczadzki Park Narodowy Facebook

Otwarcie odnowionej Chatki Puchatka już w ten weekend

24 września, w najbliższą sobotę, nastąpi wyczekiwane z niecierpliwością ponowne otwarcie dla turystów kultowego schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach.

Bieszczadzki Park Narodowy poinformował dziś rano w swoich mediach społecznościowych, że 24 września zostanie udostępnione dla ruchu turystycznego schronisko Chatka Puchatka, remontowane od maja 2020 roku. Na początek będzie tam można odpocząć, ogrzać się, skorzystać z toalety, z tarasów widokowych wraz ze znajdującymi się na nich ławami, punktu widokowego na grani połoniny i ław na fundamencie dawnego garażu. W najbliższym czasie przewidziane są dalsze prace, które umożliwią pozostanie w schronisku na noc w razie takiej potrzeby.

Podczas remontu schroniska częściowemu zniszczeniu uległa roślinność wokół budynku. Z tego powodu teren dookoła obiektu podlega obecnie rekultywacji – w wielu miejscach przykryty jest biodegradowalnymi matami jutowymi, pod którymi odradzają się zbiorowiska roślinne typowe dla połonin. Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego proszą w związku z tym o poruszanie się na razie po utwardzonych odcinkach dojściowych do budynku.

Nowa Chatka Puchatka ma być też miejscem edukacji przyrodniczej i stanowiskiem ratowników GOPR, którzy zajmą dwa pomieszczenia. BPN wynajął własny maszt dla operatorów sieci komórkowych w celu poprawy łączności w wyższych partiach gór. Dbając o ochronę naturalnego krajobrazu, uniknie w ten sposób stawiania dodatkowych masztów na terenie Parku. Przy schronisku działa także Posterunek Meteorologiczny IMiGW, jeden z czterech w Bieszczadach.

BDN zapewnia również, że najprawdopodobniej do października uda się wykonać remont wybranych odcinków szlaków przebiegających przez Połoninę Wetlińską i dawny system szlaków będzie ponownie dostępny.

Historia schroniska na Połoninie Wetlińskiej

Obiekt został wybudowany w latach 50. ubiegłego wieku przez wojsko i służył jako przeciwlotniczy punkt obserwacyjny Wojsk Ochrony Pogranicza. W 1956 roku budynek został przejęty przez Okręg PTTK w Rzeszowie, jednak jako całoroczny obiekt z obsługą działał dopiero od 1967 r. Pierwszym gospodarzem schroniska był Ludwik „Lutek” Pińczuk, miłośnik gór, legenda Bieszczad, który przez kolejne 50 lat (z przerwami) gospodarzył w Chatce Puchatka.

Pomysłodawcą nazwy schroniska był polski żeglarz Leonid Teliga, który w jednym ze swoich reportaży napisał, że „Czuje się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”.

Status własnościowy Chatki był przez wiele lat nieuregulowany, a spór sądowy o nią toczyło PTTK oraz Bieszczadzki Park Narodowy. W lipcu 2015 decyzją sądu schronisko znalazło się w rękach BdPN. Wtedy też zmieniono klasyfikację obiektu na Schron Turystyczny BdPN. W 2016 roku z pracą w schronisku pożegnał się pan Lutek Pińczuk, który przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Źródło: Bieszczadzki Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPoszukiwany Adam Szewczak 14 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
TOPR prosi o pomoc – poszukiwany Adam SzewczakRatownicy TOPR prowadzą poszukiwania 40-letniego Adama Szewczaka, który prawdopodobnie poszedł w góry.
9 październik 2023
Rafał Włodarczyk
Moda na wieże ma się dobrze. Kolejna na WiatrówkachNa Wiatrówkach w gminie Moszczenica, pojawiła się nowa budowla - wieża widokowa. Ta nowa atrakcja, której montaż jest na ostatnim etapie. ...
26 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
TPN podsumował lato. Rekordu nie było Tym razem rekordu odwiedzin nie było. Tatrzański Park Narodowy ogłosił oficjalne statystyki dotyczące liczby turystów odwiedzających Tatry w...
Horska Zachranna Służba transportuje ciało polskiego turysty 8 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry Słowackie: nie żyje 24-letni polski turystaSmutne wieści dotarły wczoraj z Tatr Słowackich. Horska Zachranna Służba odnalazła ciało 24-letniego turysty z Polski, który w niedzielę...
Niedźwiedź brunatny 1 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry Zachodnie: niedźwiedź zaatakował nagrywającego go turystęW Tatrach Słowackich doszło do mrożącego krew w żyłach wydarzenia – niedźwiedź zaatakował turystę, który go nagrywał. Turysta...
6 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Na Kasprowy kolejką nie wjedzieszNa Kasprowy Wierch tylko spacerem. Do 11 listopada turyści nie będą mieli możliwości skorzystania z kolejki linowej. Ruszył cykliczny przegląd...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje