Wyremontowane schronisko Chatka Puchatka
Źródło: Bieszczadzki Park Narodowy Facebook

Otwarcie odnowionej Chatki Puchatka już w ten weekend

24 września, w najbliższą sobotę, nastąpi wyczekiwane z niecierpliwością ponowne otwarcie dla turystów kultowego schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach.

Bieszczadzki Park Narodowy poinformował dziś rano w swoich mediach społecznościowych, że 24 września zostanie udostępnione dla ruchu turystycznego schronisko Chatka Puchatka, remontowane od maja 2020 roku. Na początek będzie tam można odpocząć, ogrzać się, skorzystać z toalety, z tarasów widokowych wraz ze znajdującymi się na nich ławami, punktu widokowego na grani połoniny i ław na fundamencie dawnego garażu. W najbliższym czasie przewidziane są dalsze prace, które umożliwią pozostanie w schronisku na noc w razie takiej potrzeby.

Podczas remontu schroniska częściowemu zniszczeniu uległa roślinność wokół budynku. Z tego powodu teren dookoła obiektu podlega obecnie rekultywacji – w wielu miejscach przykryty jest biodegradowalnymi matami jutowymi, pod którymi odradzają się zbiorowiska roślinne typowe dla połonin. Pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego proszą w związku z tym o poruszanie się na razie po utwardzonych odcinkach dojściowych do budynku.

Nowa Chatka Puchatka ma być też miejscem edukacji przyrodniczej i stanowiskiem ratowników GOPR, którzy zajmą dwa pomieszczenia. BPN wynajął własny maszt dla operatorów sieci komórkowych w celu poprawy łączności w wyższych partiach gór. Dbając o ochronę naturalnego krajobrazu, uniknie w ten sposób stawiania dodatkowych masztów na terenie Parku. Przy schronisku działa także Posterunek Meteorologiczny IMiGW, jeden z czterech w Bieszczadach.

BDN zapewnia również, że najprawdopodobniej do października uda się wykonać remont wybranych odcinków szlaków przebiegających przez Połoninę Wetlińską i dawny system szlaków będzie ponownie dostępny.

Historia schroniska na Połoninie Wetlińskiej

Obiekt został wybudowany w latach 50. ubiegłego wieku przez wojsko i służył jako przeciwlotniczy punkt obserwacyjny Wojsk Ochrony Pogranicza. W 1956 roku budynek został przejęty przez Okręg PTTK w Rzeszowie, jednak jako całoroczny obiekt z obsługą działał dopiero od 1967 r. Pierwszym gospodarzem schroniska był Ludwik „Lutek” Pińczuk, miłośnik gór, legenda Bieszczad, który przez kolejne 50 lat (z przerwami) gospodarzył w Chatce Puchatka.

Pomysłodawcą nazwy schroniska był polski żeglarz Leonid Teliga, który w jednym ze swoich reportaży napisał, że „Czuje się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”.

Status własnościowy Chatki był przez wiele lat nieuregulowany, a spór sądowy o nią toczyło PTTK oraz Bieszczadzki Park Narodowy. W lipcu 2015 decyzją sądu schronisko znalazło się w rękach BdPN. Wtedy też zmieniono klasyfikację obiektu na Schron Turystyczny BdPN. W 2016 roku z pracą w schronisku pożegnał się pan Lutek Pińczuk, który przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Źródło: Bieszczadzki Park Narodowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTatry 2 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: szlak z Zazadniej na Wiktorówki ponownie niedostępny dla turystówOd 2 sierpnia do odwołania spodziewane są utrudnienia dla turystów planujących wakacje w Tatrach. Zostaje zamknięty niebieski szlak z Zazadniej...
Bóbr znad Morskiego Oka 16 maj 2022
Redakcja OutdooroweABC
Tatry: Słynny bóbr znad Morskiego Oka nie żyjeZ Tatr dotarły do nas w ubiegły weekend smutne wieści: bóbr, który w zeszłym roku zamieszkał nad Morskim Okiem w rejonie Dwoistej Siklawy,...
Wierzbówka kiprzyca w Tatrach 22 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
W sierpniu Tatry zachwycają różowo-fioletową odsłonąWiosną tatrzańskie hale porastają dywany krokusów, a w sierpniu zachwycająco kwitnie inna, nieustępująca krokusom urodą roślina –...
Kubek termiczny Salewa 17 kwiecień 2022
Joanna Marcinkowska
Kubek termiczny SalewaNigdy nie miałam przekonania do kubków termicznych. Zawsze wydawało mi się, że jak w czymś bierzemy ciepły napój, to jednak w...
Przygotowanie posiłku liofilizowana potrawa 24 marzec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Liofilizaty co to takiego i jak je stosować?Liofilizaty to produkty spożywcze, które zostały poddane procesowi liofilizacji, czyli suszeniu mrozem. Jest to metoda utrwalania żywności,...
3 październik 2023
Marcin Kijowski
Przyroda czy narciarski lunapark. Aktywiści walczą o sokoła w Tatrach- Wnioskujemy o utworzenie strefy ochrony ostoi wokół gniazda sokoła wędrownego na Nosalu, ponieważ instytucjom powołanym do chronienia...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje