Tatry
Źródło: Canva.com

Podsumowanie długiego weekendu majowego w Tatrach

Pracownicy TOPR nie mogli narzekać na brak pracy w trakcie ostatniego majowego długiego weekendu. Udzielili pomocy w sumie 23 osobom, dziewięć z nich musiała być ewakuowana przy użyciu śmigłowca.

Akcje ratunkowe rozpoczęły się już w piątek wieczorem od poszukiwań turystki, która utknęła po zmroku w rejonie Goryczkowej Czuby. Ponieważ teren był trudny, do jej zlokalizowania konieczne było użycie drona. Akcja ratunkowa zakończyła się szczęśliwie o 4 rano. W sobotę wieczorem ratownicy musieli ewakuować przy pomocy śmigłowca troje turystów, którzy utknęli w rejonie Goryczkowej Czuby i nie byli w stanie samodzielnie zejść w dół.

W niedzielę toprowcy wyruszyli na pomoc turystom z urazami kończyn oraz ewakuowali śmigłowcem dwie osoby ze Szpiglasowej Przełęczy, a w nocy kolejną dwójkę z rejonu Rysów. Następnego dnia ratownicy TOPR użyli śmigłowca do sprowadzenia z Giewontu mężczyzny, który skarżył się na dolegliwości kardiologiczne.

Pierwszy raz w tym sezonie doszło również do wypadku, w którym turysta został rażony piorunem. Stało się to w okolicach Suchej Przełęczy nieopodal Kasprowego Wierchu.

Niestety, część osób, którym została udzielona pomoc, nie posiadała nie tylko niezbędnych umiejętności, ale przede wszystkim odpowiedniego wyposażenia.

W Tatrach wciąż panują zimowe warunki i żeby bezpiecznie poruszać się po szlakach, konieczne jest korzystanie z raków, czekanów i kasków. Nie należy zapominać również, że nadal panuje tu zagrożenie lawinowe, a poruszanie po górach w takich warunkach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Pamiętajmy o lawinowym ABC!

Źródło: TOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówZimowe warunki w Tatrach 29 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na szlakach w Tatrach panują trudne warunki turystycznePogoda za oknem i okres świąteczny zachęcają do górskich wędrówek, jednak należy zachować ostrożność, gdyż Tatrach panują trudne...
Stacja ratunkowa GOPR w Krościenku nad Dunajcem 9 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nowa stacja ratunkowa GOPR w Krościenku nad DunajcemRatownicy Grupy Podhalańskiej GOPR korzystają już z nowej stacji ratunkowej w Krościenku nad Dunajcem. Działając w Sekcji Operacyjnej...
18 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Zimowa szkoła górska - naucz się bezpiecznie bawić w górachGóry latem są piękne, ale zimą… jeszcze piękniejsze! Jeśli jeszcze nie próbowaliście, jak smakują Tatry zimą, to najlepszy moment, by...
Kolej Linowa w Karkonoskim Parku Narodowym 24 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięcia kolei linowych w KarkonoszachZ powodu prac konserwacyjnych od 24 października do 3 grudnia kolej linowa na Szrenicę pozostaje nieczynna.
15 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Lawinowe ABC: jak uniknąć terenowych pułapekSonda, łopata czy detektor to nie wszystko. W zimie, w terenie zagrożonym lawinami, sprzęt trzeba mieć, ale nawet ten najlepszy i najdroższy to...
12 wrzesień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Polak-turysta? W słowackich Tatrach to nie brzmi dumniePolscy turyści płacą najwięcej kar w słowackich Tatrach Wysokich - wynika ze statystyk tamtejszych strażników Tatrzańskiego Parku Narodowego....

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje