The North Face Nowa kolekcja
Niedźwiedź brunatny
Źródło: canva.com

Tatry Zachodnie: niedźwiedź zaatakował nagrywającego go turystę

W Tatrach Słowackich doszło do mrożącego krew w żyłach wydarzenia – niedźwiedź zaatakował turystę, który go nagrywał. Turysta upublicznił przerażające nagranie.

Do zdarzenia doszło 24 czerwca, ale dopiero niedawno nagranie ze spotkania słowackiego turysty z tym największym tatrzańskim drapieżnikiem pojawiło się w sieci. Udostępnił je sam turysta, którego zaatakował niedźwiedź. Oglądając film, możemy się przekonać, że fakt, że mężczyzna przeżył atak, można uznać za cud.

Niestety, nagranie nie jest już dostępne w serwisie YouTube, a o autorze nic nie wiadomo. Z profilu FB słowackiego polityka Marka Beláka dowiadujemy się jednak, że rzekomy turysta jest doświadczonym fotografem przyrody i już wcześniej nagrywał niedźwiedzie w górach. Nagranie z 24 czerwca mogło niestety być dla niego ostatnim.

Mężczyzna wyszedł rano w góry w kierunku Doliny Kamienistej i obserwował ślady niedźwiedzia. Po drodze spotkał też turystów, którzy potwierdzili, że widzieli zwierzę. Nie wycofał się jednak, co więcej, stwierdził otwarcie, że chce je spotkać i nagrać.

Jak już wiemy, do spotkania człowieka z drapieżnikiem doszło. Mężczyzna nagrywał zwierzę ok. 20 minut, kiedy ono rozdrażnione rzuciło się w jego kierunku. Atak był na tyle szybki, że fotograf nie zdążył uciec. Próbował obezwładnić je sprayem (najprawdopodobniej gazem pieprzowym), ale niestety nieskutecznie. Niedźwiedź go powalił, potem drapał i gryzł, a turysta próbował się bronić, kopiąc zwierzę. Po jakimś czasie niedźwiedź dał za wygraną i się wycofał. Mężczyzna z wieloma ranami, na szczęście niezagrażającymi życiu, zszedł z gór o własnych siłach.

Nagranie udowadnia nieprzekonanym, że niedźwiedzie nie są „pluszowymi misiami”, a spotkanie z nimi może być śmiertelnie niebezpieczne. Kiedy zauważymy w górach niedźwiedzia, nie zbliżajmy się, żeby zrobić mu dobre zdjęcie, ale spokojnie odejdźmy w przeciwnym kierunku, nie wykonując gwałtownych ruchów.

Źródło: facebook, Marek Belák ǂ politik facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 8 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
Jak zdobyć Mnicha? Kilka praktycznych wskazówekNajlepiej i najbardziej bezpiecznie Mnicha zdobywa się z przewodnikiem. Wycieczka taka warta jest każdej ceny, a wrażenia pozostaną na całe...
Nosal 13 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Tatry: kolejny krok w stronę reaktywacji NosalaTatrzański Park Narodowy, odpowiedzialny za budowę nowej stacji narciarskiej na Nosalu, ogłosił wstępne konsultacje w sprawie inwestycji.
Horská Záchranná Služba podczas akcji ratunkowej 16 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Horská Záchranná Služba podsumowała sezon zimowy 2021/2022Horská Záchranná Služba zakończyła sezon zimowy 2021/2022 w Tatrach. Czas na podsumowanie tego, co się wydarzyło w minionym sezonie. Co...
Beskida 23 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Beskida 2022 – wędrówka szczytami Beskidu Śląskiego na zakończenie lataPieszy maraton Beskida 2022 – wydarzenie, które zgromadzi górskich piechurów, odbędzie się w sobotę 24 września. Start rajdu o godz. 07.00.
10 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Trzęsienie ziemi na Słowacji. Czy trzeba będzie mierzyć Tatry na nowo?Wstrząsy o sile ponad 5 stopni w skali Richtera z rejonu słowackiego Preszowa odczuli mieszkańcy Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza i na Podkarpaciu....
Dolina Osławy 13 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Bieszczady: Dolina Osławy wkrótce bardziej przyjazna dla turystówAtrakcje malowniczej doliny Osławy mają być wkrótce bardziej dostępne dla turystów, o co zadba Nadleśnictwo Komańcza, na którego terenie...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje