test butów wysokogórskich La Sportiva G2 EVO na Denali
Źródło: Szymon Michlowicz

Wymagający test. La Sportiva G2 EVO na Denali

Nad nami tylko chmury, pod nami cała Ameryka Północna, z jej drapaczami, mostami i pustyniami. Oczywiście, gdzieś daleko hen, bo gdy staliśmy na szczycie Denali, można to sobie tylko wyobrazić. Za to, by się tu dostać, trzeba było się odpowiednio ubrać, czyli wybrać przede wszystkim odpowiednie buty. Wybór padł na G2 La Sportivy. Czy to była dobra decyzja?

W maju 2022 roku wybraliśmy się na Alaskę. My, czyli Majka Grzybowska, Wojtek Sowa i ja – instruktorzy szkoły górskiej Polar Sport Adventures. Celem było Denali, najwyższy szczyt Ameryki Północnej. Przygotowując się do wyjazdu, zaczęliśmy zastanawiać się nad nowymi butami wysokogórskimi, które spełnią nasze oczekiwania podczas wejścia na szczyt leżący na dalekiej północy, na 6190 m n.p.m.

Test butów La Sportiva G2 EVO na Denali
Test butów La Sportiva G2 EVO na Denali

Wyboru (trochę) nie było…

Wybór padł na La Sportivy G2 EVO. Było to dość oczywiste, bo od lat wszyscy posiadamy i używamy różnych modeli tego włoskiego producenta. I nie da się ukryć - bez ściemy i reklamy - jesteśmy z nich bardzo zadowoleni, a pamiętajcie: przewodnik wysokogórski to wymagający klient; oczekujący, że sprzęt, którego używa, będzie przede wszystkim trwały i nie rozpadnie się po kilku dniach intensywnego użytkowania.

Osobiście, prócz szeregu niskich modeli, posiadam model Trango i G5, w których wspinam się w Tatrach. Buty są bardzo lekkie i wygodne, więc postanowiłem postawić też na ekspedycyjne G2. Producent reklamuje je jako techniczne podwójne buty ekspedycyjne, przeznaczone do wspinaczki w ekstremalnych warunkach gór wysokich (6000-7000 m n.p.m.), słowem: idealne na Denali.

Test butów La Sportiva G2 EVO na Denali
Test butów La Sportiva G2 EVO na Denali

La Sportiva G2 Evo w detalach

La Sportiva G2 Evo to dwuwarstwowa konstrukcja składająca się z tzw. ochraniacza, który wykonany jest z elastycznej i oddychającej Cordury®, połączonej trwale z wodoodporną membraną. Ochraniacz zintegrowany jest w dolnej części z gumowym otokiem. But zamykany jest wytrzymałym zamkiem oraz rzepem, a w górnej części posiada dodatkowo system BOA® Fit, który umożliwia szybsze i mocniejsze dopasowanie.

Wewnętrzny but to bardzo zaawansowana konstrukcja zbudowana ze specjalnie dobranych materiałów: między innymi Cordura®, Lorica®, pianek izolujących obłożonym termorefleksyjnym aluminium. System BOA® Fit gwarantuje działanie w każdym środowisku. Jest łatwy w obsłudze nawet w grubych rękawicach.

Wyciągany botek wewnętrzny wykonany z 6 mm pianki PE oraz pianki EVA jest zapinany na rzep i można go samodzielnie używać w schronisku lub w namiocie. Podeszwa to Vibram® Matterhorn z systemem Impact Brake System, a cała podeszwa złożona jest z kilku elementów — osobno przygotowanych i odpowiedzialnych za dobre trzymanie raków, izolację termiczną, oddychalność i wytrzymałość mechaniczną.

La Sportiva G2. Wrażenia

W wysokich butach noszę rozmiar 42.5, takie też spróbowałem, dobierając La Sportiva G2 Evo. I tu pierwsza niespodzianka: w tym rozmiarze nie byłem w stanie nawet ich przymierzyć, natomiast większe, 43, bardzo mocno ocierało palce. Ostatecznie nabyłem 43,5, mimo że but był trochę luźny. Niestety, po kolejnych testach butów w warunkach domowych oraz w Tatrach, mimo zastosowania najgrubszej skarpety Smartwoola, but nadal był luźny. Dopiero liner i skarpeta wyprawowa Lorpen sprawiły, że udało się dopasować buta do stopy.

Test butów La Sportiva G2 EVO na Denali
Test butów La Sportiva G2 EVO na Denali

G2 okazały się bardzo ciepłe i zupełnie wystarczające na alaskańskie mrozy. W działaniach przy około -25 - -30 stopniach Celsjusza nie odczuwałem żadnego dyskomfortu termicznego. Z kolei przy temperaturach około 0 stopni stopa się nie przegrzewała.

But był świetny zarówno w aktywnościach bezpośrednio na śniegu, jak i w skałach — podeszwa zachowywała się bardzo dobrze — jak i pod rakiem lub rakietami śnieżnymi. Na pewno można go też polecić do wspinania w rakach – jest lekki i pozwala na precyzję działania.

System Boa działał bez zarzutu nawet w niskich temperaturach, a jego podwójne zastosowanie dobrze wpływało na stabilizację stopy oraz precyzję w działaniu. Z kolei użycie buta wewnętrznego – botka – bardzo ułatwiło suszenie i ogrzewanie w śpiworze, co na pewno pomaga szczególnie w godzinach porannych.

Niestety, twarde części – otoki w okolicach przodów — mogą powodować pewne zniszczenia stóp podczas schodzenia. Na pewno walka z sankami nie pomogła w naszych warunkach i niestety moje małe palce zostały pokiereszowane. Wojtek nie odczuł żadnego dyskomfortu w tym zakresie.

Ogólnie buty można uznać za bardzo udany model, choć z butów za ponad 3000 zł nie powinny wchodzić nitki, a obszycia botka mogłyby być wykonane z większą starannością.

Dowiedz się więcej o butach La Sportiva G2 EVO

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 28 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Szybciej w Tatry! Zmiany na drodze już od dzisiajCzy rzeczywiście będzie szybciej? To się jeszcze okaże, na pewno będzie wygodniej. Dziś przed południem drogowcy otworzyli odcinek nowej drogi...
12 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Dramat na Dachu Świata. Nie żyją dwie czołowe himalaistkiNiesamowicie smutny dzień w historii górskich podbojów. Podczas rywalizacji o tytuł Korony Himalajów i Karakorum, dwie wyjątkowe kobiety, Anna...
Pracowity weekend ratowników TOPR 31 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ratownicy TOPR podsumowali ostatni październikowy weekendTo były pracowite dni TOPR-owców. Od początku weekendu aż dziesięć razy wyruszali w góry nieść pomoc turystom.
10 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Trzęsienie ziemi na Słowacji. Czy trzeba będzie mierzyć Tatry na nowo?Wstrząsy o sile ponad 5 stopni w skali Richtera z rejonu słowackiego Preszowa odczuli mieszkańcy Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza i na Podkarpaciu....
Pociągi na trasie Kraków-Zakopane 29 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Od 1 września znowu nie dojedziemy do Zakopanego pociągiemW wakacje tymczasowo turyści mogli dojechać do Zakopanego bezpośrednio zarówno pociągami regionalnymi, jak i dalekobieżnymi. We wrześniu rusza...
Schronisko Goûter na Mont Blanc 18 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Schroniska na Mont Blanc od soboty ponownie otwarteSchroniska Tête Rousse i Goûter, niezbędne przystanki na normalnej drodze Goûter na Mont Blanc, zostaną ponownie otwarte w sobotę 20 sierpnia....

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje