Denali
Źródło: pixabay.com

Denali: wyjątkowo sucho, wyjątkowo rekordowo

Ocieplenie klimatu daje się we znaki praktycznie w każdym miejscu na Ziemi. Nie omija też Alaski. Tegoroczna wiosna była tam wyjątkowo sucha, przez co, paradoksalnie, zapewniła znakomite warunki do wspinaczki na najwyższy szczyt Ameryki Północnej – Denali (6194 m n.p.m.), a słynna droga Slovak Direct stała się miejscem niezwykłych rekordów.

20 maja Jackson Marvell, Alan Rousseau i Matt Cornell w imponującym czasie 21 godzin i 35 minut pokonali drogę o długości 2700 m wycenianą na VI 5.9X M6+ WI6. Dla porównania poprzedni rekordziści – Steve House, Scott Backes i Mark Twight w 2000 roku przeszli Slovak Direct w czasie 60 godzin.

Następnie, niecały tydzień później – 26 maja, słowacka ekipa w składzie Richard Nemec i Michal Sabovcik zaliczyła trasę w czasie poniżej 40 godzin.

Najnowszy rekord padł już 3 czerwca. Sam Hennessey, Rob Smith i Mike Gardner wspięli się na Slovak Direct w zaledwie 17 godzin i 10 minut, na nowo definiując to, co wielu uważało za niewykonalne na tej kultowej drodze. Ekipa opuściła obóz o 03:00 rano i w godzinach popołudniowych była już na szczycie.

„Warunki w tym roku nie przypominają niczego, co widziałem przez ostatnie 10 lat” – powiedział Gardner magazynowi Alpinist. „Ludzie, którzy wspinają się tam dłużej niż ja, mówią to samo”.

Gardner i Hennessey po raz pierwszy próbowali pokonać Slovak Direct w 2018 roku, ale niestety warunki nie były sprzyjające i musieli się wycofać.

Alpiniści byli w tym roku świetnie przygotowani do wyprawy. Gardner i Hennessey wspinali się na Denali jako przewodnicy górscy, nie tylko zarobkowo, ale także w celu aklimatyzacji przed wyjściem na Slovak Direct. Pokonali wtedy Light Traveler (VI M7 WI6) – prawdopodobnie trudniejszą trasę na południowej ścianie Denali. Smith również regularnie wspinał się na góry Alaski, a czerwcowa wyprawa była już jego czternastą w te rejony.

Południowa ściana Denali wznosi się prawie 3000 metrów nad lodowcem Kahiltna. Znajdują się tam jedne z najbardziej znanych tras alpejskich na świecie, takie jak Cassin Ridge i Denali Diamond, ale królewską trasą jest zdecydowanie Slovak Direct.

Najwyższy szczyt Ameryki Północnej leży w Parku Narodowym Denali na Alasce. Od 1896 do 2015 roku góra nosiła nazwę Mount McKinley, na cześć amerykańskiego prezydenta Williama McKinleya. W 2015 roku przywrócono jej oryginalną nazwę Denali, która w języku Atabasków, rdzennych plemion zamieszkujących rejony Alaski, oznacza słowo „wysoki”.

Denali zostało zdobyte po raz pierwszy w 1913 roku przez grupę amerykańskich wspinaczy, a zimowego wejścia dokonali w 1967 roku Art Davidson, Dave Johnston i Ray Genet. Pierwszym Polakiem na Denali był Marek Głogoczowski – wspinacz, filozof i pisarz, który na szczycie stanął w lipcu 1970 roku.

Swoją osobną wspinaczkową historię pisze Slovak Direct. Jako pierwsi tę królewską trasę przeszli Blažej Adam, Tono Križo i František Korl w 1984 roku. Wspinaczka trwała aż 11 dni. Droga czekała potem wiele lat na powtórne przejście. Dopiero w 2000 roku udało się to kolejnej ekipie – Kevin Mahoney i Ben Gilmore zaliczyli trasę w 7 dni. Do dzisiaj niewiele ponad 10 zespołów powtórzyło ten wyczyn. Ostatni rekord na tym tle robi powalające wrażenie!

Przypominamy, że pod koniec maja tego roku szczyt Denali znalazł się na koncie polskiej ekipy Polar Sport Denali Adventure. Zespół zdobył górę klasyczną drogą West Buttress.

Źródło: alpinist.com, Outside Magazine

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKristin Harila na Gaszerbrum I 22 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila: Manaslu zdobyte, ale ukończenie projektu niepewneKristin Harila dzisiaj o godz. 14.36 czasu lokalnego stanęła na szczycie swojego dwunastego ośmiotysięcznika – Manaslu (8 163 m n.p.m.),...
Puchar Świata w Morioce 20 październik 2022
Lilianna Błazenek
Ostatnie rozdanie w tegorocznym Pucharze Świata: dwubój w MorioceDziś w Morioce rozpoczynają się ostatnie zawody w tegorocznym Pucharze Świata we wspinaczce sportowej. Zawodnicy powalczą tym razem w dwuboju...
Bartosz Ziemski na Broad Peak 5 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Zjechał na nartach ze szczytu Gaszerbrum II jako pierwszy Polak!Bartosz Ziemski, członek wyprawy Beskid Expedition Team, która w czerwcu wyruszyła do Karakorum, 27 lipca rano stanął na szczycie Gaszerbrum II...
Dorota Rasińska-Samoćko 5 październik 2022
Lilianna Błazenek
Dorota Rasińska-Samoćko: Dhaulagiri jeszcze nie tym razemNieprzewidywalna pogoda w Himalajach przerywa kolejny projekt wspinaczkowy w tym sezonie. Tym razem padło na wyprawę Doroty Rasińskiej-Samoćko na...
Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością 15 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Pierwsze Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością już w najbliższy czwartekFundacja Różyczka wraz z Chwyciarnią Arena Gliwice organizują pierwszą edycję Ogólnopolskich Zawodów Wspinaczkowych Osób z Niepełną...
Zawody boulderowe I TEST Czystej formy 16 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
I TEST Czystej Formy — zawody boulderoweKlub Wysokogórski Zakopane organizuje w dniach 17-18 grudnia zawody boulderowe. Wydarzenie odbędzie się ściance boulderowo-wspinaczkowej...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje