The North Face Nowa kolekcja
Denali
Źródło: pixabay.com

Denali: wyjątkowo sucho, wyjątkowo rekordowo

Ocieplenie klimatu daje się we znaki praktycznie w każdym miejscu na Ziemi. Nie omija też Alaski. Tegoroczna wiosna była tam wyjątkowo sucha, przez co, paradoksalnie, zapewniła znakomite warunki do wspinaczki na najwyższy szczyt Ameryki Północnej – Denali (6194 m n.p.m.), a słynna droga Slovak Direct stała się miejscem niezwykłych rekordów.

20 maja Jackson Marvell, Alan Rousseau i Matt Cornell w imponującym czasie 21 godzin i 35 minut pokonali drogę o długości 2700 m wycenianą na VI 5.9X M6+ WI6. Dla porównania poprzedni rekordziści – Steve House, Scott Backes i Mark Twight w 2000 roku przeszli Slovak Direct w czasie 60 godzin.

Następnie, niecały tydzień później – 26 maja, słowacka ekipa w składzie Richard Nemec i Michal Sabovcik zaliczyła trasę w czasie poniżej 40 godzin.

Najnowszy rekord padł już 3 czerwca. Sam Hennessey, Rob Smith i Mike Gardner wspięli się na Slovak Direct w zaledwie 17 godzin i 10 minut, na nowo definiując to, co wielu uważało za niewykonalne na tej kultowej drodze. Ekipa opuściła obóz o 03:00 rano i w godzinach popołudniowych była już na szczycie.

„Warunki w tym roku nie przypominają niczego, co widziałem przez ostatnie 10 lat” – powiedział Gardner magazynowi Alpinist. „Ludzie, którzy wspinają się tam dłużej niż ja, mówią to samo”.

Gardner i Hennessey po raz pierwszy próbowali pokonać Slovak Direct w 2018 roku, ale niestety warunki nie były sprzyjające i musieli się wycofać.

Alpiniści byli w tym roku świetnie przygotowani do wyprawy. Gardner i Hennessey wspinali się na Denali jako przewodnicy górscy, nie tylko zarobkowo, ale także w celu aklimatyzacji przed wyjściem na Slovak Direct. Pokonali wtedy Light Traveler (VI M7 WI6) – prawdopodobnie trudniejszą trasę na południowej ścianie Denali. Smith również regularnie wspinał się na góry Alaski, a czerwcowa wyprawa była już jego czternastą w te rejony.

Południowa ściana Denali wznosi się prawie 3000 metrów nad lodowcem Kahiltna. Znajdują się tam jedne z najbardziej znanych tras alpejskich na świecie, takie jak Cassin Ridge i Denali Diamond, ale królewską trasą jest zdecydowanie Slovak Direct.

Najwyższy szczyt Ameryki Północnej leży w Parku Narodowym Denali na Alasce. Od 1896 do 2015 roku góra nosiła nazwę Mount McKinley, na cześć amerykańskiego prezydenta Williama McKinleya. W 2015 roku przywrócono jej oryginalną nazwę Denali, która w języku Atabasków, rdzennych plemion zamieszkujących rejony Alaski, oznacza słowo „wysoki”.

Denali zostało zdobyte po raz pierwszy w 1913 roku przez grupę amerykańskich wspinaczy, a zimowego wejścia dokonali w 1967 roku Art Davidson, Dave Johnston i Ray Genet. Pierwszym Polakiem na Denali był Marek Głogoczowski – wspinacz, filozof i pisarz, który na szczycie stanął w lipcu 1970 roku.

Swoją osobną wspinaczkową historię pisze Slovak Direct. Jako pierwsi tę królewską trasę przeszli Blažej Adam, Tono Križo i František Korl w 1984 roku. Wspinaczka trwała aż 11 dni. Droga czekała potem wiele lat na powtórne przejście. Dopiero w 2000 roku udało się to kolejnej ekipie – Kevin Mahoney i Ben Gilmore zaliczyli trasę w 7 dni. Do dzisiaj niewiele ponad 10 zespołów powtórzyło ten wyczyn. Ostatni rekord na tym tle robi powalające wrażenie!

Przypominamy, że pod koniec maja tego roku szczyt Denali znalazł się na koncie polskiej ekipy Polar Sport Denali Adventure. Zespół zdobył górę klasyczną drogą West Buttress.

Źródło: alpinist.com, Outside Magazine

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSam Baker na El Capitanie 31 październik 2022
Lilianna Błazenek
Ośmiolatek najmłodszą osobą w historii, która pokonała ścianę El CapitanaW piątek 8-letni Sam Adventure Baker zameldował się na szczycie El Capitana w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii, stając się tym samym...
Manaslu 26 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Groźna lawina na Manaslu: wielu rannych, pięć osób w stanie ciężkimTragiczne wieści dochodzą do nas z Nepalu. Dzisiaj rano tuż pod obozem IV na Manaslu (8 163 m n.p.m.) zeszła potężna lawina, w wyniku której...
IPW FEST 2022 9 maj 2022
Lilianna Błazenek
Integrowanie Przez Wspinanie po raz piątyJuż po raz piąty 20-22 maja w Dolinie Będkowskiej wspinacze z całej Polski spotkają się na imprezie integracyjnej IPW FEST. Integrowanie Przez...
Andrzej Bargiel w drodze na szczyt Mount Everest 30 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Mount Everest: Andrzej Bargiel wstrzymuje atak szczytowyWczoraj Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb dotarli do obozu IV na Mount Everest, jednak trudne warunki pogodowe uniemożliwiły rozstawienie namiotu i...
Hák, Bánský, Kejklíček, i Groh na szczycie Chumbu 4 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Czesko-słowacka wyprawa zdobywa dziewicze Chumbu i dedykuje drogę Andrzejowi SokołowskiemuZespół w składzie: Radek Groh, Jaroslav Bánský, Petr Kejklíček i Zdeněk Hák 29 października stanął na szczycie niezdobytej do tej pory...
Kristin Harila 26 maj 2022
Lilianna Błazenek
Himalaje: Kristin Harila nie do zatrzymania!Niedawno pisaliśmy o himalajskich wyczynach wspinaczkowych Nirmala Purji, a tu, pobijając rekord za rekordem, depcze mu po piętach niesamowita...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje